bilimkurgu kulubu

Araştırma

Tarih: 1 Haziran 2020 | Yazar: İnanç Kaya

0

İlginç Genel Kültür Bilgileri

Bilim insanlarınca dünyanın en güvenilir yeri, Japonya’nın Okinawa adasıdır. Bu adada 100 yaşını geçmiş 450 kişi yaşamaktadır.

Bilim insani Nikola Tesla’nın garip bir özelliği vardı. Günlük hayatta karşılaştığı sayılar üçe bölünüyor olmalıydı. Kaldığı otel odasının numarasından, randevularının saatine kadar bu takıntısı hayatına büyük bir yön verdi.

Giyotin tarihte “damla kılıç” ya da “kafa kesme makinesi” olarak da adlandırılır. Ölüm cezası almışlar için uygulanan bir yöntemdir. Giyotini tasarlayan Fransiz doktor Joseph-Ignace Guillotin’dir.

Orta ve Güney Amerika’da yaşayan ve günde 18 saatlerini uykuyla geçiren tembel hayvanlar yediklerini sindirebilmek için iki hafta ile bir ay arası zamana ihtiyaç duyarlar. Ayrıca tuvalet ihtiyaçlarını karşılamaya üşendiği için ölen tembel hayvan sayısı da oldukça fazladır.

Bir renkli kurşun kalemin bitebilmesi için 56 kilometrelik çizgi çizmek gerekir.

Her yıl sadece Londra’nın metro istasyonlarında unutulan şemsiye sayısı 75 bindir.

İspanya milli marşı sadece melodiden oluşur, sözleri yoktur.

Hareket hâlindeki insanın ayak baş parmakları vücut ağırlığının yaklaşık %40’ını taşır.

Eski Mısır rahipleri vücutlarındaki bütün kılları traş etmek zorundaydı. Kaşlar, kirpikler de dahil.

Uzaktan kumanda, ilk defa 1948 yılında Amerika’da kullanıldı. Televizyonlara kablo ile bağlı olan kumandanın görevi sadece ekran görüntüsünü büyütüp küçültmekti.

Dünyada yazımı en uzun sürmüş kitap, Johann Wolfgang von Goethe’nin yazdığı Faust’tur. Yazmaya 21 yaşında başlamış ve 36 yıl sonra bitirmiştir.

Guinness Rekorlar Kitabı, insanların rekorlarının yazılı olduğu bir kitaptır. İlk defa kendi rekorunu da kitaba yazmıştır. Bu kitabın kendi rekoru ise, dünyada en çok çalınan kitap olmasıdır.

Hamamböcekleri bir süreliğine de olsa kafasız yaşayabilirler.

Basketbolcu Michael Jordan’ın Nike reklamlarından kazandığı para, Malezya’daki Nike fabrikasında çalışan bütün işçilerin toplam kazancından fazladır.

Yüzme Olimpiyatları’nda altın madalya sahibi Mark Spitz, bir keresinde Rus eğitmenine espri olsun diye başarısında bıyıklarının çok faydası olduğunu, hızlı yüzdürdüğünü ve mermi gibi hızlandırdığını söylemiştir. Ertesi yıl ise Rus yüzücülerin tamamı bıyıklı bir şekilde yarışmaya katılmıştır.

Zehirlenen karıncalar her zaman sağ taraflarına düşer.

1 milyar saniye 32 yıl, 1 milyon saniye ise 11 güne tekabül eder

Eğer arabanızla uzaya gidebilecek bir yol olsaydı, sadece 1 saatlik yolculukla uzaya çıkabilirdiniz.

Tarihte ismi Jane olan bütün kraliçeler ya öldürüldü, hapse atıldı, tahtan indirildi, genç yaşta öldü ya da kendi kendine delirdi.

Mercedes ve Porsche’nin ana merkez büroları ve fabrikaları Stuttgart Almanya’dadır ve ikisinin de burada ayrı ayrı müzesi bulunmaktadır.

Dünyada 3600 den fazla yılan türü vardır.

Bilimsel bir araştırmaya göre, kadınlar yalnız uyuduğunda uyku kaliteleri çok daha iyidir. Erkekler ise partneri ile uyuduğunda uyku kaliteleri yalnız uyumalarından çok daha yüksektir.

Bütün dünyada yaklaşık 9 milyon insan hapishanelerde tutuluyor. Bu sayının %25’i sadece Amerika Birleşik Devletleri’ndedir.

Penguenlerin 18 farklı türü vardır. Bu türler 30 santimetre ile bir metre arasında boylara sahiptir.

Dünya’dan Ay’a gönderilen ışığın ulaşma süresi yaklaşık 1,3 saniyedir.

Kenya’da ehliyet almak sadece 3 gün sürer.

Netflix’in kurucusu Marc Randolph, ilk başlarda firmasının adını hiç beğenmiyordu, Onun için firmasından bahsederken köpeğinin ismi olan Kibble ismini kullanıyordu.

Hamileliğin 6. ayında bebeğin kalbi kan pompalamaya başlar.

Votka ismi Rusçada “woda” yani “su” anlamına gelen kelimeden türetilmiştir.

Güneş Sistemimizde bulunan gezegenlerden sadece Dünya’nın ismi bir tanrının adı değildir.

Samsung ismi Korece üç yıldız anlamına gelir. Koreliler 3 rakamının uğurlu bir sayı olduğuna inanır. Ayrıca Samsung firması ilk olarak 1 mart 1938’de yiyecek satan bir market olarak kurulmuştur.

Avustralya’nın 1644’ten 1814’e kadar ismi Yeni Hollanda idi. Matthew Flinders bu kıtaya şu anki ismini verdi.

Dünyanın en pahalı Noel Ağacı 2010 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki lüks bir otelde kuruldu. Guinness Rekorlar Kitabı’na göre Noel ağacına 181 adet çok değerli mücevher takılmıştı ve ağaç 13 metre yüksekliğindeydi. Değeri ise tam 11 milyon 26 bin 900 dolardı.

Dünya çapında toplamda 60 ila 65 bin çeşit ağaç vardır. Almanya’da ise sadece 70 tür ağaç yaşar ve bunlar da genellikle çam ağacı türleridir.

Facebook’un genel şartlarında “Cinsel içerikli suçlar işlediyseniz Facebook kullanamazsınız,” yazar.

İzlanda, Grönland ve Antartika’da hiçbir karınca türü bulunmaz.

Çin Seddi 21 milyon 196 bin 180 metre uzunluğundadır.

Dünyanın en uzun mercan resifi Avustralya Queensland sahili açıklarında Mercan denizinde bulunmaktadır. Toplamda 2600 km genişliğindedir.

Ortalama ömre sahip bir insan, hayatı boyunca 24.4 yılını uyuyarak geçirir.

İlginç bir tesadüftür ki, dünyadaki soygunların çoğu salı günü yapılmıştır.

Eğer dünyanın tepesinden en alt noktasına kadar bir tünel olsaydı. Bir insanın o tünelden düşerek dibi bulması 42 dakika sürerdi.

Dünyada ortalama zeka seviyesi (IQ) 90’dan 115’e kadardır. Sadece insanların %1’nin IQ’su 135 ve üzeridir.

Satrançtaki olası hamle sayısı (10^120), evrendeki atom sayısından (10^80) fazladır.

Lahana, karnabahar, brüksel lahanası, brokoli aynı bitkinin sadece farklı üreme formlarıdır. Bu bitki ise Brassica oleracea’dır.

Bir insanın emilerek kanının tamamen boşaltılabilmesi için toplam 1 milyon 200 bin sivrisinek gerekir.

Bezelye, dünyada bilinen en eski sebzedir.

1945’te batan U-1206 denizaltısının batma sebebi, tuvalete giren kaptanın sifona basmak yerine yanlışlıkla başka bir kola basmasıdır.

Doğaya atılan sadece bir izmarit bile 40 litre suyun kirlenmesine sebep olur.

Sincaplar, annesini kaybetmiş bebek sincapları yaşayabilmeleri için evlat edinir.

Bir araştırmaya göre dünyada akıllı telefona sahip kişilerin sayısı, diş fırçasına sahip kişilerin sayısından daha fazladır.

Mc Donalds dünya çapında her gün 68 milyon kişiye yiyecek satar. Bu da dünya nüfusunun yaklaşık %1’i demektir.

Bir yılda şampanya patlatırken kazara ölenlerin sayısı, zehirli örümcek sokmasından ölenlerin sayısından daha fazladır.

Yeni doğmuş bir mavi balina yavrusu, doğduğu an 8 metre uzunluğunda ve 8 ton ağırlığındadır. İlk yılında yavru balina günde 80 kilo alır. Bu ise saatte 3,3 kiloya tekabül eder.


Yazar Hakkında

Dünyalı...