Araştırma

Tarih: 25 Mayıs 2016 | Yazar: Konuk Yazar

0

Havlu, Evren ve Başparmak: Havlu Günü Nedir?

“Binanın dengesiz uçuşu Arthur Dent‘in korkudan midesini bulandırıyordu. Bir süre sonra valizinden havlusunu çıkararak, havlunun Galaksi çevresinde otostop yaparken yanınıza alacağınız şeyler listesindeki öncelik sırasını haklı kılacak bir şey yaptı. Yaptığı şeyi görmemek için onu başına örttü.” –Hayat, Evren ve Her Şey

Havlular ve 25 Mayıs Havlu Günü hakkında bilmeniz gereken ilk üç madde başlıca şunlardır:

  • Havlunuzun değerini bilin.
  • Havlunuzu her zaman yanınızda bulundurun.
  • Hayatınıza biraz olsun değer veriyorsanız, yukarıdaki şu iki bilgiyi asla ama asla aklınızdan çıkarmayın!

Bu çok önemlidir. Özellikle Yerküre‘yi terk edip yeni yerler görmek, farklı uzaylı türleriyle sahil partileri düzenlemek, sonsuz olanaksızlık motorunun muhteşemliği hakkındaki söylentilerin doğruluğunu test etmek ve galaksideki bütün kültürlerde neden cin tonik adlı bir içkinin bulunduğunu öğrenmek amacıyla (her ne kadar boş bir çaba olsa da) otostop çekmek için havlular, yaşamsal bir değere sahiptir! Öyle ki, galaksinin belki de en çok satan, en popüler ve en sevilen kitabı olan Otostopçunun Galaksi Rehberi bile, havluların ne kadar önemli olduğunu şu satırlarla açıklamıştır:

“Bir havlu, yıldızlararası seyahat eden bir otostopçunun sahip olabileceği neredeyse en işe yarar şeydir. Bir kere pratikte büyük değeri vardır — Jaglan Beta’nın soğuk aylarında yol alırken ısınmak için ona sarılabilirsiniz; Santraginus V‘nin ışıl ışıl mermer kumsallarında baş döndürücü deniz buharını içinize çekerken üzerine yatabilirsiniz; çöl dünyası Kakrafoon‘un kıpkırmızı ışıldayan yıldızlarının altında onu üzerinize örtüp uyuyabilirsiniz; ağı ağır akan Moth Irmağı üzerinde seyrederken mini salınıza yelken yapabilirsiniz; yumruk yumruğa dövüşlerde kullanmak üzere ıslatabilirsiniz; zehirli gazlardan korunmak ya da Traal’ın Kurt gibi aç Cırtlak Canavarı‘nın bakışlarından (aşırı aptal bir hayvandır, onu göremiyorsanız sizi görmediğini sanır ve sizi görmez — ot kadar aptal, ama çok çok açtır) kaçmak için başınıza sarabilirsiniz; acil durumlarda havlunuzu imdat işareti olarak sallayabilirsiniz ve tabii ki, hala yeterince temiz görünüyorsa onunla kurulanabilirsiniz.”

havlu günü

Havlu Günü

Havlu Günü, bilimkurgunun unutulmaz isimlerinden biri olan İngiliz yazar Douglas N. Adams‘ın 11 Mayıs 2001 tarihindeki ani ölümünden 2 hafta sonra (25 Mayıs) düzenlenmiş; yazara ve eserlerine adeta bir saygı duruşu niteliği taşıyan özel bir gündür. Bu amaç uğruna hayranlar, her yıl tarihler 25 Mayıs’ı gösterdiğinde gün boyu, sanki hayatları buna bağlıymışcasına (ki zaten öyle) havlularını yanlarından ayırmaksızın etrafta gezinirler. Havlu Günü ilk olarak 14 Mayıs 2001 tarihinde, System Toolbox adlı bir sitede Clyde adlı kullanıcı tarafından Douglas Adams’ın anısı üzerine öne sürülen şu öneriyle başlamıştır:

“Havlu Günü: Douglas Adams’ı Anma
14 Mayıs 2001 Pazar

Douglas Adams, dünyaya yayılmış tüm hayranları tarafından çok özlenecek. Bütün sevenlerinin bu dahiyi anabilmesi için, ölümünden iki hafta sonraya denk gelen 25 Mayıs’ı Havlu Günü olarak ilan etmeyi öneriyorum. Douglas Adams hayranları, Havlu Günü’nü tüm gün boyunca yanlarında bir havlu taşıyarak geçirebilirler.

Hoşça kal Douglas ve bütün o balıklar için teşekkürler!”

Ve böylece, o gün bu gündür; Havlu Günü 2001 yılından beri her 25 Mayıs günü kutlanır; havlularla birlikte fotoğraflar çekilir; arkadaşlara böyle bir günü bildikleri için havalar atılır ve elbette ki Douglas Adams’a, bize Rehber gibi bir kutsal kitabı bahşettiği için saygı duruşunda (lafın gelişi) bulunulur. Biz Douglas Adams ve bilimkurguseverler olarak, her 25 Mayıs gününde havlumuzu yanımızdan ayırmıyor, bütün o balıklar için minnetlerimizi sunmayı da eksik etmiyoruz. Siz de etmeyin!

Hazırlayan: Burak M. Kılıç

Etiketler: , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...