komplo teorileri

En Uçuk Komplo Teorileri #6

Yazı dizimizin müdavimleri şimdiye dek en çılgın, en uçuk, en mantıksız komplo teorileriyle karşılaştığını düşünmüş olabilir. Ancak Einstein’ın sözünü unutmayın: “İki şey sonsuzdur, insan aptallığı ve evren. İkincisinden o kadar da emin değilim.”

Gün geçmiyor ki acayip, uçuk kaçık komplo teorileriyle karşılaşmayalım. O halde lafı daha fazla uzatmayalım ve aklın sınırlarını zorlayan komplo teorilerini derlediğimiz yazı dizimize kaldığımız yerden devam edelim…

Jimi Hendrix ve Morgan Freeman Aynı Kişi!

Başlıyoruz. Dünya’nın en büyük gitar efsanelerinden Jimi Hendrix, 1970 yılında henüz 27 yaşındayken ölmüştü. Bu komploya göre Hendrix aslında kendini öldü gibi göstermiş. Hatta bununla da yetinmemiş, oyunculuk alanında kendini geliştirmiş ve sonunda dünya çapında bir oyuncu olmuş: Morgan Freeman.

Buna inananlar, Hendrix ve Freeman arasındaki benzerlikten yola çıkıyor. Ama teori daha başlarken içinde pek çok açık barındırıyor. Örneğin, Morgan Freeman oyunculuk kariyerine Hendrix ölmeden 5 yıl önce başladı. Bir diğer mantıksızlık da ünlü bir müzisyen kendini ölmüş gibi gösterdikten sonra neden yine göz önünde olacağı bir meslek seçsin ki?

Antarktika’da Uzaylı Üssüne Açılan Geçitler Var!

Antarktika

Antarktika kıyılarında iki krater var. Her ikisi de sanki bir şey içeri girmiş gibi yüzeyin derinliklerine iniyor. Komplo teorisyenleri, bu kriterlerin çok gizli bir uzaylı üssünün girişi olduğunu iddia ediyor.

Hatta bunun gizli bir Nazi üssüne giriş olabileceğini öne sürenler bile var. Her deliğe bir kılıf uyduran komplo teorisyenleri burada da boş durmamış anlayacağınız.

Buz Kovası Mücadelesi (Ice Bucket Challenge) Şeytani Bir Ritüeldi!

2014’te ALS hastalığına dikkat çekmek için başlatılan Buz Kovası Mücadelesi (Ice Bucket Challenge) olayını hemen hepiniz hatırlarsınız. Ünlülerden sosyal medyadaki insanlara kadar hemen herkes bu zorlu mücadeleye destek olmuştu. Bunun sonunda gerçekten de ALS hastalığına yönelik farkındalık artmış, önemli ölçüde fon sağlanmıştı.

Ancak bir komplo teorisine göre, buna katılanlar aslında şeytani bir ritüelin parçasıydı. Komplonun destekleyicileri, satanistleri kötülemeye çalışırken dolaylı yoldan da olsa ALS’ye dikkat çektikleri için aslında satanistleri yücelttiklerinin farkındalar mı acaba?

Elvis Presley’i Uzaylılar Kaçırdı!

“Elvis ölmedi” iddialarını duymayan kalmamıştır. Peki ölmeyen Elvis nerede? Dünyanın en tanınmış rock yıldızı ölmediyse nasıl gizlenebildi?

İşte bunun cevabını başka bir komplo teorisi veriyor. Buna göre Elvis Presley uzaylılar tarafından kaçırılmış. Neden mi? Çünkü uzaylılar onun müziğini duyup hayran kalmışlar ve idolleriyle şahsen tanışma şansını kaçırmak istememişler.

İthaki Yayınevi’ni İttihat ve Terakki Kurdu!

Tamamen yerli ve milli bir komplo teorisi ile karşınızdayız. Bu kafası güzel arkadaşlara göre 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başında Osmanlı’da önemli rol oynayan İttihat ve Terakki Cemiyeti, 1. Dünya Savaşı’nın ardından itibarını kaybetmiş ve Kurtuluş Savaşı ile tamamen gücünü yitirip sonra da ortadan kalkmıştı.

Ancak iddiaya göre, İthaki Yayınları işte bu ortadan kaybolan İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin destekçileri tarafından kurulmuş. Amaçları ise edebiyatı kullanarak 1. Dünya Savaşı ile kaybolan itibarlarını geri kazanıp eski güçlerine kavuşmakmış. Bu teoriyi destekleyenlerin tek dayanağı var, o da “İthaki” kelimesinin İttihat ve Terakki’nin kısaltmasını andırması. Oysa İthaki, mitolojide Odysseus’un yaşadığı şehrin adıdır.

Yazar: Gökhan Cılam

Galaktik dominasyon hedefinde emin adımlarla ilerleyen bir yazar, uzay ve zaman çizgisinin ötesine çıkmaya çalışan maceraperest bir yönetmen, kara deliğin derinliklerinde senfoni yazan tutkulu bir müzisyen...

İlginizi Çekebilir

tanrinin-gozundeki-zerre-kapak

Aynaya Bakarken: Tanrı’nın Gözündeki Zerre

İnsanlık, kendini her şeyin merkezine koydu önce. Uzun bir süre kabul gören bu kibir, kendini …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin