bilimkurgu kulubu

Araştırma komplo teorileri

Tarih: 8 Eylül 2021 | Yazar: Gökhan Cılam

0

En Uçuk Komplo Teorileri #2

En Uçuk Komplo Teorileri” yazı dizimizin ilk bölümünde verdiğimiz örnekler sadece konuya giriş niteliğindeydi ve emin olun sırada çok daha uçukları var. Aklın ve hayal gücünün sınırlarını zorlayan bunca iddianın ciddi ciddi bir dolu savunucusu olduğunu bilmek çoğumuza tuhaf gelse de bu insanlar gerçekten yaşıyor ve internet sayesinde kendilerine taraftar bulmakta pek de zorlanmıyor.

O halde lafı daha fazla uzatmayalım ve aklın sınırlarını zorlayan komplo teorilerini derlediğimiz yazı dizimizin ikinci bölümüne yelken açalım…

Bill Clinton Aslında Bir Android!

Demokratlar, ABD’deki Cumhuriyetçi rakiplerine karşı yıllardır kurnaz bir plan yapana kadar seçimleri kazanmakta zorluk çekiyorlardı. Komplo teorisine göre Bill Clinton, ideal başkan adayı olması için gerçekçi silikon ‘deri’ ile kaplanmış bir androiddi.

Kararsız seçmenler tarafından hayran olunan ve sadık Demokrat destekçilerin idolü haline gelen Bill Clinton, gerçek olamayacak kadar iyi görünüyordu: Çünkü zaten gerçek değildi! Biz demiyoruz, komplo teorisi bunu iddia ediyor. Görevdeyken adının çokça cinsel taciz davaları ile anıldığı göz önüne alındığında Bill Clinton kesinlikle bir insandı. Tabii bu onu daha gerçekçi göstermek için yapılmış kurnazca bir hile değilse!

CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Aslında Bir Yıldız Geçidi!

Yine bir Stargate komplo teorisi ile karşınızdayız. Geçen yazımızda Saddam Hüseyin’in Stargate’inden bahsetmiştik. Bu yazıda da CERN’ün Yıldız Geçidi komplo teorisine değineceğiz. Bu komplo teorisine göre, CERN’ün Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nı yapmasındaki asıl amaç, aslında uzaylı gelişmiş bir medeniyetten olduğu iddia edilen Mısır Tanrısı Osiris ile bağlantıya geçip onu Dünya’ya getirmekmiş.

Zaten Büyük Hadron Çarpıştırıcısı da Mısır Piramitleri’ndeki hiyerogliflerde bulunduğu iddia edilen antik bilimsel bilgiler kullanılarak inşa edilmiş. Hey, lütfen daha az Stargate izleyin!

Walt Disney Ölmedi, Kendini Dondurttu!

Disney şirketinin kurucusu Walt Disney, Aralık 1966’da ölmüştü. En azından kayıtlar böyle diyor. Bu teoriye göre bir bilimkurgu meraklısı olan Walt Disney’in, 1964 yılında çıkan “The Prospect of Immortality” kitabında sözü geçen ve döneminde popülerleşen kriyojenik dondurma ile ölümsüzlük konusu ilgisini çekmiş. Kendisi ölümcül bir kansere yakalandığında da kendini kriyojenik olarak dondurtmuş. Çok yakın bir tarihte, Ocak 1967 yılında Dr. James Bedford’un dünya üzerinde ilk dondurulan insan olması, Bob Nelson adlı birinin bu teoriyi ortaya atmasında dayanak oluşturmuş.

Bu teoriye göre Walt Disney’in diriltilmesi için bilimsel olarak doğru zamanın gelmesi bekleniyormuş. Peki dondurulmuş Walt Disney’in bedeni nerede miymiş? Ölümünden 3 ay sonra açılan Disneyland, Karayip Korsanları bölümünde olduğu iddia ediliyor. Hatta Disney’in, Frozen filmini bu olayı örtbas etmek için yaptığı da iddialar arasında.

Aslında Finlandiya Diye Bir Ülke Yok!

Bu komplo teorisi son derece ilginç: Bir kişi değil, bir topluluk değil, komple bir ülkenin aslında var olmadığını iddia ediyor! Şimdi Lordi düşünsün! Komplo teorisine göre, Finlandiya adlı sahte bir devlet kurma düşüncesi, Soğuk Savaş döneminde Japonya ve Sovyetler Birliği tarafından geliştirilmiş. Sebebi de Baltık Denizi’ndeki balık avlama haklarıymış.

Buna göre, Finlandiya’da yaşayan insanlar aslında İsveç, Estonya ve Rusya’nın ortak topraklarında yaşıyorlarmış. Acaba bu durumdan Finli vatandaşların haberi var mı?

Mısır Piramitlerini Dinozorlar İnşa Etti!

Nereden tutsanız elinizde kalan, ama bir o kadar da kulağa ilginç gelen bir komplo teorisi ile karşı karşıyayız. Evrim teorisini inkar eden bu evanjelist komplo teorisi, dinozorların zamanında insanlarla beraber yaşadığını, hatta Mısır piramitlerinin yapımında insanlara yardım ettiklerini iddia ediyor!

Buna göre insanlar, dinozorları evcilleştirmiş ve piramitleri onların yardımıyla yapmış. Ne ilginçtir ki, sadece evrimi değil arkeoloji ve daha pek çok bilimi ayaklar altına alan bu komplo teorisini savunanların sayısı hiç de az değil.

Etiketler: , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Yeryüzünde verdiği savaşlarla yaralı düşmüş uzay gezgini bir yazar, uzay ve zaman çizgisinin ötesine çıkmaya çalışan maceraperest bir yönetmen, kara deliğin derinliklerinde senfoni yazmaya çalışan tutkulu bir müzisyen. Dünyayı ele geçirme planlarını rafa kaldırıp Mars, Europa ve Titan'ı boyunduruğu altına almaya uğraşan çılgın bir hayalperest.