Dünya Neptün’ün Uydusu Olsaydı?

Dünya açıklanamayan bir nedenden dolayı gizemli bir şekilde Neptün’e doğru sürüklenmeye başlasaydı ne olurdu? YouTube’da en takip edilesi astronomi kanallarından biri olan Dreksler Astral bunun cevabını veriyor. Bu videoyu fazlasıyla ilham verici buldum. Böylelikle aklımda Neptün’ün etrafında dolanan Dünya’ya ait sönük bir manzara belirdi. Bu manzarayı renklendirmek için hayal gücü ve de bazı bilimsel gerçeklere ihtiyaç var.

Öncelikle Dünya’nın şu anki yörüngesinin dışına sürüklenmek gibi bir ihtimali yok. Uzak gelecekte de böyle bir şeyin yaşanma olasılığı çok çok düşük. Eğer ki Güneş Sistemi’nin yakınlarından büyük kütleli bir cisim geçip gezegenlerin tüm yörüngelerini bozmazsa ya da zaman içinde yörüngeler kaotik bir hale gelmezse, böyle bir şeyin vuku bulması imkansıza yakın zaten. Fakat yine böyle bir şeyin açıklanamayan bir sebepten dolayı yaşandığını varsayalım. İlk başta neler olacağını tahmin etmek zor değil.

İlk on sene içerisinde sıcaklıklar gözle görülür bir şekilde düşecektir. İklim değişikliği hız kazanacak, ekstrem doğa olayları yaşanacak, belki de bu sürüklenmeden dolayı Dünya yörüngesinde dolanan uydular ve uydulara ait parçalar da sağa sola savrulacak ya da gezegenimize geri düşecek. İnternet, radyo, televizyon ve teknolojik gelişimimiz büyük ölçüde zarar görebilir. Fakat insanlık gezegenin hareket ettiğini fark ettiği andan itibaren çok sert ve inanılmaz tedbirler almaya başlayabilir. Kıyamet ötesi sığınaklar kurabilirler. Bu sığınaklar büyük ihtimalle okyanus tabanlarında, sıcak su püskürten volkanların bulunduğu bölgeye kurulacaktır.

İlerleyen etaplarda göller ve bazı irili ufaklı denizler donmaya başlayacak. Yüzeydeki çok hücreli yaşamın sıcaklıklardaki bu hızlı düşüşe adapte olması zor. Dolayısıyla çok hücreli yaşam büyük bir soykırıma uğrayacak. Zaman içerisinde karalar tamamen buzlarla kaplanacak, ormanlar, bitkiler  ve okyanuslar da parça parça donacak. Güneş ışığı Dünya’ya artık daha seyrek girecek, atmosfer buzullaşacak. Yüzeyde var olmayı başaran tek hücreli çok ilkel bir canlı varsa bile büyük ihtimalle Neptün’ün yörüngesine ulaştığımız zaman buzlaşmış olacaktır.

Kıta sahanlıklarının ve tektonik levhaların faaliyetlerini tahmin etmek zor. Fakat Dünya’nın hâlâ daha aktif bir çekirdeği olacağı için yeraltında ısı sirkülasyonu meydana gelebilir ve yüzeyi tamamen buzlaşmış okyanusların altında canlılık bir süre daha devam edebilir. Üstelik Dünya’nın aktif bir manyetosferi olacağı için Neptün’e ulaştığı zaman bu gezegenden yayılan radyasyonu büyük ölçüde azalacaktır. Fakat tamamen bir kar küresine dönüşmüş gezegenimizin yüzeyinde biri durursa muhteşem auroralar seyredebilir.

Gelelim insanlığın durumuna. Türümüzün bu yolculuğu sağ atlatma şansı var. Herkes olmasa bile seçilmiş bir kitle bu yolculuğun sonunda Neptün yörüngesine ulaşabilir. Bu kitlenin içerisinde belki gezegenin en büyük zihinleri ya da en zengin insanları, ya kaçaklar ya da insanlığı okyanus-altı kozmik bir taş çağına götürmeye meyilli bir avuç insan olacak. Olasılıklar tahmin edilemeyecek kadar fazla. Fakat bilimkurgunun, kurgu yönünün iştahını açan pek çok senaryo çıkıyor önümüze.

Neptün Yörüngesinde Teknokrasi

Dünya’da yaşam çok büyük olasılıkla okyanus tabanındaki sıcak su püskürten gayzerlerde başladı milyarlarca yıl önce. Bu ilkel yaşam, okyanusun içerisinde kendi verisini kopyalayıp çoğaltabilecek enerjiyi gayzerlerdeki ısıdan aldı. Kozmik yolculuğumuzda bile bu gayzerler varlığını kusursuz bir biçimde sürdürecektir. Dolayısıyla bu bölgeler hâlâ daha canlılıkla kaynayacaktır. Buraya üs kuran biliminsanları yolculuk boyunca ellerineki teknolojileri değerlendirip daha da geliştirebilir ve Dünya, Neptün’ün yörüngesine girdiğinde duruma göre tedbirler almaya başlayabilir. Bilimadamları yüzeye çıkıp, diğer uydulara gidecek olan robotlar üretebilir ve insanlık tümden teknokrat tek bir ulus haline gelip pek çok göksel cisim üzerinde yaşamını sürdürmeye başlayabilir.

Neptün Yörüngesinde Bir “Matriks”

Dünya Neptün’e doğru sürüklenmeye başlayınca, insanlığın okyanus tabanlarına kurduğu üslerin hakimiyetini aşırı gelişmiş bir yapay zeka ele alabilir. Enerji verimliliğini arttırmak için insanlığı yapay bir uyku durumuna geçirir ve onları oyalamak için kolektif bir rüya görmelerini sağlar. Böylece Neptün yörüngesine varınca, insanlığın geleceğini en iyi şekilde etkileyecek kararları vermiş olur ve insanlığın yeni habitatını onlar için en optimize hale getirir. Zamanı gelince insanlar tekrardan Dünya yüzeyine çıkar ve belki de Neptün’ün bilinen on dört uydusuna da yayılmaya başlar.

İnsanlık Neptün yörüngesine çıkmayı başarırsa, birkaç yüz yıl içinde Neptün ötesi cisimlere de yayılmaya başlayabilir.

Neptün Yörüngesinde Okyanus Altı Bir Taş Çağı

İnsanlık için işler iyi gitmez. Okyanus tabanına kurdukları üslerinde bir süre hayatta kalmayı başarsalar da, bir zaman sonra erzak sıkıntısı çekmeye başlarlar. Yarattıkları enerji sistemleri hiç de iyi çalışmıyordur ve de onları kurtaracak ne güçlü beyinler, ne de aşırı gelişmiş bir yapay zeka vardır. Zaten gezegen tamamen harap bir kar küresine dönüşmüş bir halde ve de canlılığın çok büyük bir kısmı soykırıma uğramış. Kıyamet sonrası bu hapishanede insanlar daha fazla sağ duyulu kalamaz ve de işler korkutucu boyutlara ulaşır.

Bikini Bottom

Dünya’da sağ kalmayı başarmış bir avuç insan evrim geçirerek antropomorfik balıklara dönüşür. Bunların içinde konuşabilen peynir görünümlü bir sünger de vardır. Süngerin en yakın arkadaşı bir yıldız ve de klarnet çalmayı seven bir mürekkep balığıdır. İnsanlık Neptün yörüngesinde de olsa eski huylarından vazgçememiş, kolonilerine bir de hamburger dükkanı açmıştır.

Lovecraft

Dünya’nın Neptün’e sürüklenişini açıklayamıyoruz. Çünkü görünürde bunun hiçbir sebep yok. Fakat insanın en büyük saadeti, kozmosun içerdiği o korkunç sessizliği anlayamıyor oluşu değil mi? Dünya’nın Neptün’e sürüklenmesine sebep olan dehşet verici bir durum söz konusu. Bunu size anlatamam çünkü bunlar bir faniyi çıldırtmaktan da ötede, zerrelerine dek parçalayacak kadar büyük bir dehşeti içeriyor. Neptün’e kadar hayatta kalmayı başaran bir avuç insan, Onlarla tanışacak ve hem bedensel hem de zihinsel yönden büyük değişimler geçirecek. Kozmosun sessiz dehşeti içerisinde silinip giden bir türün attığı son çığlık olacaklar.

Soykırım

En olası görünen seçenek. İnsanlık belki de daha Dünya’nın Neptün’e olan yolculuğu başlamadan herhangi bir sebepten dolayı soykırıma uğrayacak. Fakat geride bıraktıkları etki, Neptün’ün yörüngesinde dolanan Dünya’da muhteşem hatta trajik bir şeyin filizlenmesine sebep olacak.

Hazırlayan: Tuğrul Sultanzade

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Güneş Sistemi’miz Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Güneş Sistemi, Güneş’in kütle çekim kuvvetiyle yörüngede tutulan ve çeşitli gök cisimlerinden oluşan bir yapıdır. …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin