Değeri Pek Bilinmeyen Bir Yetenek: Yürümek

1. Kısım…

Dünya’dayken çok rastladığımız için bize sıradan gelen bazı evrensel muhteşemlikler var. Yağmur ve ateş gibi… Mangal yapmak için gereken ateşi Güneş Sistemi’nde nerede bulabilirsiniz? Cevabı duyar gibiyim. Dünya dışında başka bir yerde, Dünya’daki bir moronun hafta sonu eğlencesi olarak yapabildiği mangal için birkaç dahi ve milyarlarca dolarlık yatırım gerekir.

Şimdi gelelim “yürümek” eylemine. Herkes uçmanın hayalini kurar ama evrenin geneline baktığımızda yürümek, uçmaktan daha önemli bir yetenektir. Uzayın yerçekimi sorunu olan bir boşluk olmasını geçtim, Güneş üzerinde yürüyebilir misiniz? Ya Jüpiter veya Satürn’de…. Kocamanlar ama yürüyebileceğiniz bir yüzey yok.

Hele bir astreoidin yüzeyinde yürüyebilmek için gerekli olan malzemeleri ve maliyeti düşünsenize.

maxresdefault

Sudan çıkıp karada yürüyen ilk canlıyı düşündün mü? O yürümese nerede olacaktık?

Evrimin en önemli aşaması ağaçtan inip iki ayağı üzerine dikilen primat değil midir? İki ayağı üzerinde yürüyebildiği için ön ayakları ele dönüşmüş, o eller alet yapmış ve kullanmış, böylece insan uygarlığını kurmuştur. Dünyayı şekillendiren ellerdir. Sevgi için, sanat için, zanaat için çalışmışlardır.

Ne sayesinde? İki ayak üzerinde yürümenin!

Dünya’nın en zeki adamlarından biri olan Stephen Hawking’i düşünün… Tekerlekli sandalyesinde oturuyor ve yürüyemiyor! Yani sahip olduğunuz çok değerli bir yetenek.

stephenhawking

Hey arkadaş…. Uzaya gidemedin, muhtemelen uçamıyorsun da… Bir dâhiyi bırak zeki bile sayılamayacak biri olabilirsin ama çok önemli bir yeteneğin var. Şimdi kaldır o koca kıçını ve birkaç adım at. Bu mucizevi, muhteşem yeteneğinin tadını çıkar.

Hele bir de yakınlarda mangal da yaparsan kendini süper kahraman sanmaman için ne engel var?

2. Kısım…

Moralinizi bozmak istemem ama Dünya’yı bir portakal olarak düşünürseniz, üzerindeki incecik bir buhar katmanı kadar alanda yaşayabilen bir türüz. Günlük yaşantınızda sıradan gelen birçok şey evrensel açıdan mucizevidir. Çay demlemek, yoğurt veya ekmek… Saymakla bitmez. Üstelik insan sembiyoz bir canlıdır. Yani vücudunu birçok canlı ile paylaşır. Bunlardan bazıları yaşaması için gereklidir. Uzaya veya başka bir gezegene gittiğinizde vücudunuzu paylaştığınız bu birçok türde canlının farklı koşullara nasıl tepki vereceği bilinmez. Örneğin şu anda size yararlı olan bir bakteri, başka bir koşulda ölümcül bir canlıya dönüşebilir.

0,,16810332_303,00

3. Kısım…

Başlangıçta hiçlik (sıfır) vardı. İkiye ayrıldı madde (+1) ve anti-madde (-1). Evren böyle oluştu. Bir sıfırdan koca bir evren çıkabiliyorsa, elindeki imkansızlıklar başarısızlıklarının ve üretmemenin mazereti olmamalı değil mi?

Hazırlayan: Orkun Uçar

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

yok olus-kitamet-post-apokaliptik

Kitlesel Yok Oluş Düşüncesinin Tarihi

4,54 milyar yıl yaşındaki gezegenimiz için belki de farkında bile olmadığı bir detayız ve belki …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin