bilimkurgu kulubu

Araştırma apollo11

Tarih: 16 Eylül 2016 | Yazar: Sinan İpek

0

Ay’da Bırakılan Tuhaf Nesneler

İnsanlık Ay‘a 6 kez gitti ve orada 12 insan yürüdü. Bu kişiler, bizler adına Ay yüzeyinde 300 saatten fazla bulunmuştur.

Bu misyonlardan geriye sadece astronotların ayak izleri kalmadı. Tahmin edebileceğiniz gibi insanlık gittiği her yere, ulaştığı her deliğe çöplerini bırakmaktadır. Ay da bu konuda bir istisna değildi tabii ki.

Sadece Amerikalıları suçlamamalıyız. Diğer devletler de Ay’a çeşitli malzemeler gönderdiler (robotik uzay araçları gibi). Geride bırakılanlar arasında iniş modülleri, roverler, bayraklar, fotoğraflar, çeşitli ülkelere ait uydular gibi cisimlerin yanında dışkı vs. içeren 96 paket insan çöpü de bulunuyor.

Sonuç olarak bilim insanları Ay’a tahmini olarak 187 tondan fazla çöp bırakmış olduğumuzu söylüyorlar. Şimdi Ay’da kalan bu tuhaf malzemelere bir göz atalım.

Dışkı

gvoghvfkw4caak6hcyjf

Her canlı gibi, astronotlar da dışkı ve idrar çıkarmak zorundaydılar. Dünya’ya dönünceye kadar tutacak halleri yoktu ya!

Bir misyonda Ay’a üç kişi gidiyor, biri Ay yörüngesinde beklerken, diğer ikisi iniş yapıyordu. Ay yüzeyindeki görev, yaklaşık olarak bir gün sürüyordu. Bu süre içinde astronotların tuvaletleri geldiğinde yapacakları şey belliydi.

Ay’a 6 misyon yapıldığına göre, toplam 12 kişi Ay’da yürümüş demektir. Bunlar toplam olarak Ay’da 96 adet çöp poşeti bırakmışlardır. Neil Armstrong Ay’da yürüyen ilk kişi olmakla övünebilir, ama Ay’a işeyen ilk kişi olma ünvanı Buzz Aldrin‘e aittir. (Recep İvedik duymasın)

Çöp poşetlerinde ne vardı? Tabi ki dışkı, idrar ve biraz da kusmuk… Geleceğin Ay arkeologları bu paketleri buldukları zaman kendileriyle gurur duyarlar mı bilinmez. Astronot dışkısından başka Ay’a bırakılan çöpler arasında neler yok ki: Kişisel hijyen kitleri, kullanılmış ıslak mendiller, sırt çantaları, yalıtım battaniyeleri, havlular ve boş yemek kutuları…

Golf Topları

kmhamsjzwxsdf88eiljh

1971’deki Apollo 13 görevi sırasında astronot Alan Shepard Ay taşı örnekleri toplamak için modifiye edilmiş bir golf sopası kullanmıştı. İşi bittikten sonra da yanında getirdiği iki adet golf topuna bu sopayla vurdu. Kendi ifadesine göre toplar “millerce, millerce ve millerce” uzağa gitmişti, ama uzmanların söylediğine göre Shepard’ın sopası yere çarptığı için iyi bir vuruş yapamamıştı. Shepard’ın performansını bu vuruşla değerlendirmek haksızlık olur.

Ay’da astronotların hareketleri hem düşük yer çekimi hem de astronot kıyafetleri yüzünden oldukça kısıtlanmıştır. Topa vurabilmesi bile başarı sayılmalıdır. Gelecekteki uzay turistlerinden birinin bu topları bulacağını sanıyoruz. Tabii o zamana kadar Güneş ışınları tarafından plastikler toz haline getirilmezse.

Volkanik Kayalar

rbyehhzmnflp5kxdcrxx

Geleceğin Ay yerleşimcileri eğer Ay tarihini okumamışlarsa, Dünya’ya ait volkanik kayalar bulmaktan dolayı şoke olacaklardır. İşin aslı şu: Eğitimleri sırasında Buzz Aldrin, James Lovell ve Jim Irwin gibi astronotlar Dünya’da Ay’a benzer kaya ve toprak yapısına sahip kimi volkanik bölgelere gönderilmişlerdi (İzlanda, Hawaii, Arizona’daki Meteor Krateri ve Oregon gibi yerler). Amaç, geleceğin astronotlarına Ay yüzeyinde karşılaşacakları arazi yapısı konusunda deneyim kazandırmaktı.

Bu yerlerden biri Oregon’daki Bent kasabasıydı. Kasabanın toprak ve kaya yapısı Ay’a öylesine benziyordu ki bilim adamları ve astronot adayları oradan “Ay Kasabası” diye söz etmeye başladılar. Bu ziyaretlerden birinde astronot adayı Jim Irwin volkanik kayalardan bir örnek aldı ve onu Ay’a kadar götürüp bıraktı.

Demek ki insanlar Ay’dan sadece taş toplamamışlar, Dünya’dan da Ay’a taş götürmüşler. Bayağı cömertmişiz doğrusu!

Andy Warhol Sanat Galerisi

ubjngczq85pv22f9gbc2

Pek bilinmez ama ünlü ressam Andy Warhol Ay’da resim sergisi açmıştır. Maalesef şaka değil!

Zamanın sanatçıları Claes Oldenburg, David Novros, Forrest Myers, Robert Rauschenberg ve John Chamberlain‘la birlikte Andy Warhol’un çizimlerini içeren bozuk para büyüklüğünde bir seramik parçası astronotlar tarafından Ay’a bırakılmış…

Sol üst köşedeki tanıdık şekle bakınız! İşte o çizim, Andy Warhol’a ait… Zamanında bunun bir uzay gemisi ya da Andy Warhol’un imzası olduğu söylenmişti. He canım he!

Aile Fotoğrafı ve Onu Çeken Kamera

yngizb9u1dv02wnk84o9

1972’de Apollo 16 astronotu Charles Duke Ay’daki Descartes Tepesi’ne ayak izlerinin dışında ailesinin bir fotoğrafını da bıraktı. Fotoğrafta kendisi, karısı ve iki oğlu bulunuyordu. Fotoğrafın arkası aile bireyleri tarafından imzalanmış ve şu not düşülmüştü:

“Bu, Dünya’lı astronot Duke’un fotoğrafıdır. Ay’a Nisan 1972’de ayak basmıştır.”

Duke, fotoğrafı çektiği Hasselblad marka makineyi de bırakmıştır (İnsan, astronotların bile reklam aldığından şüpheleniyor doğrusu!). 

Peki, fotoğrafa ne oldu sizce? Büyük ihtimalle Ay’a gururla bırakılan ABD bayrağının başına gelen şey, onun da başına geldi. Yani Güneş ışınları yüzünden renkleri solup gitti. Şu an her iki nesne de kalbimiz kadar temiz, bembeyaz bir sayfadan ibaretler.

Şehit Astronot Anıtı

vtikm7wvdkjx0saescan

1971’deki Apollo 15 görevinde astronotlar Ay’a, Paul Van Hoeydonck tarafından yapılmış olan ve Ay seferlerine hazırlık sırasında hayatını kaybeden astronotlara adanmış olan aliminyum bir heykel bıraktılar. Heykelin adı “Düşmüş Astronot”tu ve 7,5 cm uzunluğundaydı. Heykel, uzay kıyafetli bir astronotu temsil ediyordu.

O güne kadar uzay çalışmaları sırasında hayatını kaybetmiş olan Amerikan ve Sovyet astronotlarının anısına saygı olarak yapılmış olan heykelciğin yanına bir de metal plaka bırakıldı. Plakanın üzerine 8 Amerikalı ve 6 Sovyet astronotun adı kazınmıştı.

Mezunlar Derneği Şubesi

ttogsuookcjy7we2rnzs

Apollo 15 mürettebatı olan astronotlarından üçünün de (James Irwin, David Scott ve Alfred Worden) Michigan Üniversitesi ile bağı vardı. Bu astronotlar üniversitenin mezunlar derneğinin ilk Ay şubesini açtılar. Bu amaçla Ay’a bir belge bıraktılar. Belgede şunlar yazıyordu:

“Michigan Üniversitesi Mezunlar Derneği. Bu Michigan Üniversitesi Mezunlar Derneği Ay Kulübü, usulüne uygun olarak kurulmuş bir birimdir ve bu isim altındaki tüm hak ve yetkilerden yararlandığı tasdik olunur.”

Irwin, Scott ve Worden Ay görevlerini tamamladıktan sonra 1971 yılında fahri bilim doktoru ünvanı aldılar. Bir üniversitenin Ay Şubesinin açıldığına dair bu belgenin, Ay’da bırakılmış en tuhaf şeylerden biri olduğuna kesin gözüyle bakabilirsiniz. (Söylemeye gerek yok, bu belgenin başına gelen de farklı bir şey değil 🙂 )

Tüy ve Çekiç

x4r7prgm8rqjni6qgt4z

1971 Apollo 15 görevi sırasında Ay’a bir şahin tüyü bırakıldı. Görev komutanı Dave Scott yerçekimi kanunlarının Ay’da farklı işleyip işlemediğini anlamak için Ay’a Hava Kuvvetleri Akademisi’nin maskotu olan şahin türüne ait bir tüy getirdi. Yapılan deney, Galileo tarafından Piza Kulesi’nde yapılan deneyin bir benzeri olacaktı. Aynı yükseklikten bırakılan tüm cisimler yere aynı anda düşerler. Ancak, Dünya’da hava olduğu için, gülle, tüyden önce düşecektir. Oysa Ay’da hava yoktur, bu nedenle Ay’da bu iki cismin (tüy ve çekiç) yere aynı anda düşmesi beklenir.

Sonuçta deney yapıldı ve iki nesnenin de yere aynı anda çarptığı görüldü.Bu iki cisim, halen düştükleri yerde, yan yana durmaktadır. (Tabi Güneş ışınları tüyü epey yıpratmış olmalı. Çekice ise bir şey olması beklenmiyor).

12 Çift Ay Botu

i79o2xf6hxrihfts8m6m

Bir geziden dönerken sürpriz bir hediye götürmek adettendir 🙂 Bunun Dünya’da hiç bulunmayan bir şey olması uygundur. Tabii ki Ay taşlarından bahsediyoruz. Astronot botları ise, bir daha kullanılmayacağından, Ay’da bırakılabilirdi. Böylece ağırlık azaltılmış olurdu.

Bu amaçla Apollo 11 görevi sonrasında Neil Armstrong ve Buzz Aldrin dönüş için gerekli olmayacağını düşündükleri her şeyi Ay’da bıraktılar. Bunlar arasında 12 çift uzay botu da vardı. Botlar geleceğin modacılarına ilham vermek için halen bırakıldıkları yerde beklemektedir.

Richard Nixon’un İmzası

a3jswwdulxgtqo0ijdlh

İlk Ay görevi olan Apollo 11 ve son görev olan Apollo 17, Ay modülünün iniş merdivenlerinin yan tarafına çakılmış paslanmaz çelik plakalar bulunduruyordu. Bu plakalarda Amerikan Başkanı Nixon’un imzasına ek olarak, Ay’a ayak basmış olan bütün astronotların imzaları yer alıyor.

Altından Zeytin Dalı

t8xncvvlpk3dacayt9mz

Apollo 11 astronotları yaptığı ilk şeylerden biri Ay yüzeyine altından yapılmış bir zeytin dalı yerleştirmek olmuştu. Altın zeytin dalı Neil Armstrong tarafından getirilmişti. Bu hareket, tüm insanlık için barış dileğini temsil ediyor.

En Tuhaf Uluslararası Tebrik Kartı

yiabpzq1mzsxffkda6vy

1969’daki Apollo 11 görevi sırasında Ay’daki Dinginlik Vadisi’ne Amerika Birleşik Devletleri Başkanları Eisenhower, Kennedy, Johnson ve Nixon ile Kraliçe Elizabeth’ten gelen bir mesaj da dahil olmak üzere 73 ülkenin liderlerinin iyi niyet mesajlarını taşıyan küçük bir silisyum disk bırakılmıştır. Bozuk para büyüklüğündeki disk, bir çok NASA ve kongre üyesinin adını da içermektedir. Diskte şunlar yazmaktadır: 

“Ay’a Apollo 11 astronotları tarafından getirilen ve Dünya’nın dört bir tarafından gönderilen iyi niyet mesajları.”

Diskin yan kısmında ise “Dünya gezegeninden — Temmuz 1969”

Kaynak: Omni

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Yazar, çizer, düşünür, öğrenir ve öğretmeye çalışır. Temel ilgi alanı Bilimkurgu yazarlığıdır. Bunun dışında Matematik, bilim, teknoloji, Astronomi, Fizik, Suluboya Resim, sanat, Edebiyat gibi konulara ilgisi vardır. Ara sıra sentezlediklerini yazı halinde evrene yollar. ODTÜ Matematik Bölümü mezunudur ve aşağıdaki başarılarıyla gurur duyar:TBD Bilimkurgu Öykü yarışmasında iki kez birincilik, 2. Engelliler Öykü yarışmasında birincilik, Ya Sonra Öykü Yarışması'nda finalist, Mimarlık Öyküleri Yarışması'nda finalist, 44. Antalya Altın Portakal Belgesel Film Yarışmasında finalist. Ithaki yayınları Pangea serisinin 5. üyesi "Beyin Kırıcı" adlı bir romanı var. https://www.ilknokta.com/sinan-ipek/beyin-kirici.htm