bilimkurgu kulubu

Araştırma

Tarih: 3 Mayıs 2021 | Yazar: Tuğrul Sultanzade

0

Amerika’nın Kör Noktası: Darién Boşluğu

Kolombiya ve Panama, birbirine karayla bağlı olmasına rağmen, ortada yol yok. Bu bölgeye ‘Darien Gap’ yani Darien Boşluğu adı veriliyor. Tam 14 ülkeden geçen ve uzunluğu 48.000 kilometreyi aşan Pan-American Highway’in kesintiye uğradığı tek yer burası. Adını Panama’nın aynı isimli bölgesinden alıyor. Bilinen ünvanı ise “geçilmesi imkansız bölge”. Bataklıklar ve yağmur ormanlarıyla kaplı, aşağı yukarı 100 kilometrelik bir cehennem. Bu cehennemi geçebilmek için en güvenli yol karayı değil, deniz yolunu tercih etmek, sonrasında ise karadan tekrar devam etmek.

Burası en sert maceracıları ve gezginleri bile zorlayacak türden bir yer. Kanun yok. Doğa ise bütün ölümcüllüğünü kuşanmış halde. Neredeyse her şey öldürmek için evrimleşmiş gibi. Mesela zehirli yılanlar. Darién’ı geçerken bu yılanlardan biri tarafından ısırılırsanız panzehir enjekte etmek için aşağı yukarı 10 dakikanız var. Eğer yanınızda bir panzehir yoksa, yere çöküp bir sigara yakabilir ve sonun gelmesini bekleyebilirsiniz. Bölgeyi ziyaret eden bir savaş muhabiri böyle söylüyor. Yılanlara ek olarak zehirli örümcekler de cangıllarda cirit atıyor. Şu botlara falan saklanan, sinsi türden ve tabii akrepler de var. Rengi kızıla çalan siyah akrepler.

Tüm bu saydığımız yaratıklar klişe bir yağmur ormanı tasviri gibi durabilir fakat devamı daha da ilginçleşiyor. Bu ormanlar kenelerle kaplı mesela. Eğer arabayla geçmeye kalkışırsanız ve bataklığa saplanıp yola yayan devam etmek zorunda kalırsanız, büyük ihtimalle akşama doğru teninize onlarca kene yapışmış olur. Keneler sıradan bir piknik alanında da var gerçi, ama bu ormanların botfly yuvası olduğunu söylemek gerek. Ormandan hiç sorun olmadan geçip gitseniz bile bir sinek ısırığı ile teninizin altına pek çok botfly larvası yerleşmiş olabilir… Ormanlarda yaşayan yaratıklara ek olarak, ağaçlar da öldürmeye odaklanmış gibi. Mesela chunga palmiyeleri her türlü bakteriyle kaplı dikenlerle donanmış halde. Bu tür palmiyeler adeta ölümcül dikenlerle kaplı bir zırh giyiyor. Dikkatsizce yaptığınız bir hareket ile sendeleyip bu ağaçlardan birine çarparsanız, teniniz delik deşik olur ve ismini bile bilmediğiniz, belki de insanlığa henüz malum olmayan bir hastalıkla enfekte olursunuz.

Darién Boşluğu kanun için, medeniyet için de bir “boşluktan” ibarettir. Her ne kadar ölümcül bir arazi olsa da, burası umutsuz insanların, umuda doğru yürüdüğü bir koridor. Afrika’dan, Güney Amerika’dan, Karayipler’den ve Güneydoğu Asya’dan pek çok mülteci ABD’ye ulaşabilmek için bu yolu kullanıyor. Yolun her bir santimi ölüm ve acıyla dolu. Darién Boşluğu oldukça sıcak ve nemli bir bölgede. Burada atılan her bir adım büyük bir efor ve su kaybına sebep oluyor. Ormanlar ve bataklıklarda bolca su olsa da bu suların neredeyse tamamı içilemez durumda. Çünkü tropikal hastalıklar ve parazitler içeriyor. Zaten eğer bu yol yaya olarak kat edilecekse tek bir günde de geçilebilecek türden bir yol değil… Belki de en iyi şartlarda bir hafta. Bu bir hafta içinde, kim bilir kaç kişi aşırı sıcaktan, susuzluktan, böcek ısırıklarından ölecektir…

Burası tamamen bir kör nokta halinde. FARC gerillaları buralara üsler kurmuş. FARC 2017’de bir çeşit siyasi partiye dönüşmüş olsa da, ormanlar hâlâ binlerce militanla dolu. Uyuşturucu kaçakçılığı, insan kaçakçılığı ve diğer karanlık işlerle meşguller. Bu boşluğu yıkıp medeniyetle doldurmak ise gündem dışı. Pan-American Highway bu 100 kilometrelik alan olmadan da sorunsuz çalışıyor nasıl olsa. Hem bu orman yerli halklara ve egzotik bitkilere de ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla bir nevi korunaklı bölge olarak kendi haline bırakılmış durumda. Dünyadaki herhangi bir boşluk, Darién Gap. O “boşluktan” arabayla geçmeye çalışıp bataklığa saplanan insanların araçları hâlâ bıraktıkları yerde duruyor.

Peki böylesi bir diyarı bir bilimkurgu hikâyesinde nasıl kullanabiliriz? Dünyanın Soğuk Savaş dönemindeki paranoyak hallerine geri döndüğü, her ulusun kendi içine kapandığı, sadece “müttefik” olarak gördüğü diğer uluslarla kısıtlı bir ticaret ve seyahat imkânının olduğu bir dünya. Böyle bir yerde, devletler sınırlarını daha da güçlendirmek için duvarlar örmek yerine yeni Darién Boşlukları yaratıyor ve bunları kat be kat daha ölümcül kılıyor. Bu boşluklar “medeniyetten” dışlanmış kabilelerle doldurulabilir. Güzel bir senaryo sayılır.  Şunu da bir not olarak eklemek gerek: Darién Boşluğu, Warhammer 40K‘daki en ikonik gezegenlerden Catachan‘ın küçük bir simülasyonu gibi…

Etiketler: , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

2000 yılında Bakü'de doğdu. Uzun bir süredir Kuzey Kıbrıs'ta yaşıyor.