bilimkurgu gunu

2 Ocak Bilimkurgu Günü

Bilimkurgu Günü‘nü daha önce hiç duymadıysanız sizi suçlayamayız: bilimkurgu okumak ve en sevdiğiniz süper kahraman kılığına girip Comic-Con‘a katılmak herkese göre değil nihayetinde; ancak son yıllarda Bilimkurgu Günü oldukça popüler hâle geldi ve her gerçek bilimkurgu hayranının özenle beklediği bir güne dönüştü. Bilimkurgu Günü, herhangi bir resmiyeti olmasa da (yani herhangi bir ülke tarafından resmi tatil günü olarak tanınmasa da), Hallmark Channel ve Scholastic Corporation gibi birçok organizasyon tarafından önemseniyor.

Bilimkurgu Günü için 2 Ocak’ın seçilme nedeni, 2 Ocak 1920’de doğan ünlü yazar Isaac Asimov‘un doğum tarihi olması. Aslında bir biyokimyacı olan Isaac Asimov, yazdığı veya düzeltisini yaptığı 500’ün üzerinde eserle tüm zamanların en üretken yazarlarından biriydi. Asimov birçokları tarafından sert bilimkurgunun üstadı sayılır; ayrıca Mensa Topluluğu’nun uzun ömürlü bir üyesiydi ve burada başkan yardımcılığı görevini de yürütmüştü.

Asimov, 1941 tarihli “Yalancı!” eseriyle birlikte “robotik” terimini literatüre kazandıran kişi olarak da bilinir. Bunun yanı sıra Asimov Atmosphere in Space Cabins and Closed Environments adlı kitapta yer alan “Spome Gibi Yer Yoktur” isimli makalesiyle “spome” terimini ortaya atmış, ayrıca tarih, sosyoloji ve matematiksel istatistiği birleştirerek kalabalık insan gruplarının gelecekteki davranışları üzerinde tahminler üretilmesini sağlayan kurgusal bilim dalı “psikotarih“i icat etmişti. Isaac Asimov bir ateist, hümanist ve rasyonalistti; başkalarının dinî görüşlerine müdahale etmemiş, ancak kendini gerçek bilim gibi göstermeye çalışan batıl ve sözde-bilimsel görüşlere de şiddetle karşı çıkmıştı.

Velhasılıkelam, hayranlar bu özel günü genellikle bilimkurgu kitapları okuyarak veya “film maratonları” yaparak değerlendirir. Bilimkurgu Günü, belleklere kazınan karakterler, hatta evrenler yaratmış olan tüm bilimkurgu emekçilerini anmak için güzel bir fırsattır. Bu nedenle favori bilimkurgucunuz hangisi olursa olsun, bugün durun ve onu bir kez daha hatırlayın.

Hazırlayan: Erkam Ali Dönmez | Kaynak

Yazar: Erkam Ali Dönmez

Oyun sever, oyun oynar, oyun çevirir, oyun yapar.

İlginizi Çekebilir

outlast

Korku Bilimkurgu ile Buluşursa: Outlast

Video oyunlarının altmış yılı aşkın bir geçmişi vardır. 1958 tarihli Tennis for Two adlı tenis …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et