Galeri foundation konsept cizimler roland emmerich

Tarih: 7 Aralık 2021 | Yazar: İsmail Yamanol

0

Roland Emmerich’in İptal Edilen Vakıf’ından Konsept Çizimler

Şu sıralar Apple dizi uyarlaması ile bolca konuşulan Isaac Asimov‘un Vakıf Serisi, yıllar boyunca pek çok yapım şirketinin iştahını kabarttı. Ancak değişken karakterleri, zamansal sıçramaları, kesitli anlatıları ve uzak gelecek betimlemeleriyle hem yönetmenlerin hem de senaristlerin gözünü korkutuyor, yapım şirketlerini geri adım atmaya zorluyordu. Öyle ki, zaman içinde pek çok proje ya başlamadan iptal edildi ya da ilerleyen safhalarda işin içinden çıkılamayacağı anlaşılarak rafa kaldırıldı. İşte tarihe geçen bu uyarlama girişimlerinden biri de ünlü yönetmen Roland Emmerich‘e aitti.

Universal Soldier, Stargate, Independence Day, The Day After Tomorrow, 2012 gibi dikkat çekici filmleriyle tanıdığımız Emmerich, 2000’lerin başında Vakıf Serisi’ne de el attı ve hatta proje için kalabalık bir ekip bile oluşturdu. Sony Pictures çatısı altında geliştirilen film projesinin yapım tasarımcılığına ise Oliver Scholl getirildi. Venom, Edge of Tomorrow, Spider-Man: Homecoming, Independence Day, Godzilla, Jumper, The Man From UNCLE, Suicide Squad, Stargate, Mission To Mars, Titan AE, A.I. Artificial Intelligence gibi bilindik pek çok filmde imzası olan Scholl’un ilk işi ise Vakıf Serisi’ndeki o heybetli atmosferi görselleştirebilmek için geniş bir illüstrasyon ekibi toparlamaktı.

Holywood’un gözde tasarım ve  görsel efekt stüdyolarından The Aaron Sims Company ile anlaşan Scholl, ayrıca Manuel Plank, James Clyne, Steve Burg ve Michael Meier gibi önde gelen illüstrasyon sanatçılarıyla da iş birliğine gitti. Uzun bir sürecin ardından ortaya çıkan yüzlerce konsept çizim, filmin atmosferine dair fikir verir nitelikteydi. Ne var ki çizimleri gören ve projenin kapsamını idrak eden Sony Pictures yetkilileri, filmin öngördükleri bütçeyle çekilemeyeceğine ikna olarak girişimi sonlandırma kararı aldı. Hazırlık aşamasında ne kadar para harcandığı bilinmiyor. Bilinen tek şey, hiçbir zaman hayata geçirilemeyen bu projeye dair arkada birkaç düzüne konsept çizimin kaldığı.

Oliver Scholl’un yıllar sonra kendi internet sitesinde paylaştığı bu çizimler, aslında buz dağının görünen kısmından ibaret. Ancak bu kadarı bile Vakıf Serisi’nin görkemini ve film yapımcılarını neden korkuttuğunu anlamaya yetiyor.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Amatör bir düş gezgini ve saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor. Daha mutlu, daha yaşanası ve daha özgür bir gelecek için…