Asimov-chrisfoss-foundation

Kapak Tasarımıyla Hatırlanan Bilimkurgu Kitapları

Kütüphanede ya da kitapçıda plansız bir şekilde gezerken raftaki kitaplardan hangisine uzanırsınız? Bu seçiminizde kapak tasarımının önemli olduğunun farkında mısınız? Romanın ruhunu yansıtan, ilgi çekici ve yaratıcı bir görsel, kitabın hem satış başarısını artırır hem de akılda kalıcılığını perçinler. Bunun farkında olan köklü bilimkurgu geleneğine sahip yayınevleri, bastıkları eserlerin kapak tasarımlarına bir hayli ihtimam gösterir.

Bilimkurgu edebiyatının ortaya çıkışıyla beraber, dergiciliğin de etkisiyle kitap kapaklarında illüstrasyon kullanmak gelenek haline gelmiştir. Yayınevleri, işinde uzman illüstrasyon sanatçılarıyla çalışma yoluna giderler. Bu işbirliği de edebiyat sanatı ile illüstrasyon sanatının birleşiminden ortaya çıkan unutulmaz yapıtlar yaratır.

Yazınsal başarılarına ek olarak, kapak tasarımıylarıyla da akıllara kazınmış kitapların bazılarını aşağıda bulabilirsiniz. Bu geleri Bilimkurgu Sohbet Grubu üyelerinin tavsiyeleriyle oluşturulmuştur.

Hazırlayan: Sibel İnce

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitusu

Türkiye’deki Toplumsal Dönüşümün Ütopyası: Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Sanayi Devrimi sonrası yeni siyasal, ekonomik ve toplumsal akımların ortaya çıkması ile edebiyatta da güncele …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et