bilimkurgu kulubu

Galeri

Tarih: 13 Ekim 2015 | Yazar: Pedram Türkoğlu

1

Güneş Sistemi’nin Hareketli Görseli

Karşınızda güneş sistemimizdeki gök cisimlerinin hareketlerini iki boyutlu düzlemde gösteren harika bir gif.

Kepleri’in 3. gezegensel hareket yasasının da söylediği gibi; bir gezegenin yörüngesel periyodunun karesi, dolandığı elipsin ana eksen uzunluğunun küpü ile doğru orantılıdır. Yani basit olarak gezegen, yörüngesinde olduğu yıldızdan ne kadar uzaklaşırsa katetmesi gereken mesafe artacaktır ve aynı zamanda daha yavaş dönecektir. Matematiksel olarak:

 {P^2} \propto {a^3}

P: Gezegenin yörüngesel periyodudur.

a: Yörüngenin ana eksenidir.

Örneğin, X gezegeni Güneş’e 4A uzaklıkta olsun. Y gezegeni de Güneş’ten A kadarlık bir uzaklıkta olsun. Bu durumda X her turda, Y gezegeninden 4 kat daha fazla yol katedecektir ve ayrıca X gezegeni, Y gezegeninin yarısı kadar bir hızla hareket edecektir.

Kepler’in doğa yasasına göre, toplamda X gezegeninin bir tam tur dolanması için geçen süre, Y gezegeninin yörüngeyi dolanması için geçen süreden 4 x 2=8 kat daha büyük olacaktır (82=43).

tumblr_nfx9yz3mZ41tq5rtdo1_500

Not: Gök cisimlerinin büyüklükleri gerçeği yansıtmamaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bilim ve bilimkurgu tutkusu olan hayalperest bir Homo sapiens universalis. Aynı zamanda gerçeği aramanın, onu elde etmekten daha kıymetli olduğunu benimseyen skeptik bir tıp öğrencisi. Kırmızı hapı almak isterken yanlışlıkla mavi hapı almış. 1,5 yaşında konuşmayı öğrendikten sonra 3 yaşında unutmuş. Bu yüzden sadece yazıyor...