bilimkurgu kulubu

Galeri kedi

Tarih: 31 Ekim 2016 | Yazar: Konuk Yazar

0

Bilimkurgu Yazarları ve Kedileri

Kedileri bir cümle ile tarif edin desem ne dersiniz? Bu soruyu bana sorarsanız şöyle cevaplarım: Kediler, gözünüzü üzerlerinden ayırdığınızda size küçük sürprizler yapmaktan hoşlanan yaramaz ve sevilesi canlılardır. Tüylülerdir. Sırnaşıklardır. Umursamazlardır. Ayrıca gizemlilerdir. Akıllarından neler geçtiğini anlamak çoğu zaman mümkün değildir. Gecenin bir yarısı olmadık yere miyavlayıp sizi ürküttükleri ya da insan gibi sesler çıkarıp tüylerinizi dilen diken ettikleri olur. Dünyadaki en garip varlıklar oldukları söylenebilir.

Elbette bu küçük memeliler, binlerce yıldır bize arkadaşlık eden, yalnızlığımızı paylaşan eşsiz yaratıklardır. Ne yazık ki zaman zaman, özellikle de Orta Çağ Avrupa’sında şeytanın dostu olarak görülüp, uğursuz kabul edildikleri olmuştur. Doğu’ya doğru gittikçeyse bu durumun tersine döndüğü görülür. Bu güzel canlılar, örneğin Antik Mısır’da el üstünde tutulmuştur. Büstleri, heykelleri yapılmıştır. Hatta öldükten sonra da yaşamaya devam edebilmeleri için mumyalanmışlardır. Halk arasında hala nankör ve güvenilmez olarak görülseler de, bu küçük hayvanlar, bugün de evimizi paylaştığımız can arkadaşlarımızdır.

Kedilerin bir diğer özelliği de entelektüel canlılar olmalarıdır. Öyle olmasa bunca yazar neden bu canlıları sevip evine alsın ama değil mi? İsterseniz gelin, artık yazımızın esas konusuna geçelim ve kedilerle içli dışlı olan bilimkurgu yazarlarının fotoğraflarına birlikte bir göz atalım.

Hazırlayan: Kadri Kerem Karanfil

stephen-king ursula k le guin mufit-ozdes aldous-huxley bradbury dauglas-adams edgar-alan-poe george-orwell robert-a-heinlein philip-k-dick frederik-pohl

Etiketler: , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...