Ay’ın Ayrıntılı Jeolojik Haritası

ayin jeojik haritasi

Ay’ın ilk kez çıkarılmış jeolojik haritasına bakıyorsunuz. Bu çalışma, uydumuzun bilinen tüm yüzey yapılarını ve peyzaj formlarını gösteriyor.

Ay hakkında ayrıntılı jeolojik bilgi içeren harita ihtiyacı, Ay’a bir üs kurma çalışmaları kapsamında gerekliydi. Bu nedenle NASA, Lunar Planet ve Jeoloji Araştırmaları Merkezi (USGS)‘den bilim insanları, ortak bir çalışmayla uydumuzun bilinen tüm yüzey yapılarını ve peyzaj formlarını gösteren jeolojik haritasını oluşturmayı başardı.

Bilim insanları, haritayı oluşturmak için Ay’ın her bölgesini altıya bölerek üzerinde detay çalışması yaptı. Uydu verilerine ve Apollo misyonlarında elde edilen bilgilere dayanan çalışmanın geçmişi uzun yıllara dayanıyor. 2013 yılında yayımlanan haritalar, mevcut standartlara göre yeniden değerlendirildi ve daha sonra genel bir harita oluşturmak üzere birleştirildi. Aynı zamanda araştırmacılar, harita üzerine Ay yörüngesi hakkında da yeni bilgiler ekledi.

Yeni harita Ay’ın en güncel jeolojik verilerini içeriyor. Ay’ın jeolojik faaliyetlerinden kaynaklanan krater jantları, çukurlar, çatlaklar ve asteroit etkilerinden kaynaklanan yüzey değişimleri haritada yer alıyor. ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu’ndan Corey Fortezzo, “On yıllardır süren çalışmaların sonucu olan harita, yeni bilimsel atılımlar için de önemli bilgiler sağlayacak,” diyor.

Çalışmanın, gelecekte planlanan insanlı Ay görevlerine ilişkin önemli bilgiler sunacağı ve en uygun iniş yerlerini belirlemede de kullanılacağı tahmin ediliyor.

Etiketler: , , ,


Yazar Hakkında

Dünyalı...