bilimkurgu kulubu

100 Yıl Önce Sanatçıların Gözünden 2000 Yılı

1899, 1900, 1901 ve 1910 yıllarında Jean-Marc Côté ve diğer sanatçılar tarafından A 19th-Century Vision of the Year 2000 adlı fütüristik bir resim serisi oluşturuldu. Başlangıçta sigara paketlerinde kullanılan resimler sonradan kartpostallara dönüştürüldü. Sanatçılardan 2000 yılının yaşamını düşlemeleri ve betimlemeleri istenmişti. Ancak sadece 19. yy giyim tarzına değil, pervane kullanımının yaygınlığına da bakarsak, öngörüleri yeterince uzağa gidemediğini ve mevcut teknolojik ortamın sınırları dışına çıkamadıklarını söyleyebiliriz.

Bugün, Paris’teki 1900 Dünya Sergisi için hazırlandığı bilinen, farklı sanatçılar tarafından hazırlanmış en az 87 kart var. 1986’da bir dizi tesadüf eseri Isaac Asimov‘un Future Days: A Nineteenth Century Vision of the Year 2000 kitabında yayınlayana kadar, Jean-Marc Côté’nin kartları finansal yetersizlikler yüzünden hiç dağıtılamamıştı.

Hazırlayan: Sibel İnce

Etiketler: , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...