Hayali Muhabbetler #1: Post-Apokaliptik Dünyalar

Hatırlanacağı üzere, 10 Ekim’de düzenlenen Galaxion kapsamında “Bilimkurguda Uzay ve Gelecek” temalı bir alt kültür sohbeti gerçekleştirilmişti. Etkinliği hayata geçiren platformlar, söz konusu sohbetlerin her ay düzenli olarak yapılması yönünde bir karar aldılar. Bu bağlamda, “Hayali Muhabbetler” adıyla her ay seçilmiş bir tema üzerine film, dizi, oyun, edebiyat, anime, çizgiroman ve manga eserleri ele alınacak ve böylelikle ülkemizde bilimkurgunun gelişip yaygınlaşmasına katkı sunulacaktır. Ayrıca sohbetler, zaman içerisinde film gösterimleri ve alanında uzman katılımcıların da desteğiyle zenginleşip, kökleşecektir.

7 Kasım Cumartesi günü, Tasarım Atölyesi Kadıköy’de hayata geçirilecek ilk sohbetin konusu ise “Post-Apokaliptik Dünyalar” olarak belirlenmiş durumda. Bilimkurgunun en ilgi çekici alt türlerinden biri olan ve nükleer, biyolojik, ekolojik, jeolojik ya da kozmolojik felaketlere bağlı olarak dünyanın sonunun gelmesini ve böylesi büyük yıkımlar sonucu sağ kalan insanları nasıl bir hayatın bekleyebileceğini konu edinen Post-Apokaliptik, halen ciddi ürünler vermeye ve insanlığı düşündürmeye devam etmektedir. Hiç kuşkusuz Post-Apokaliptik bilimkurgunun çekiciliği; macera yaşama, yeni ufuklar keşfetme, bir yıkımın ardından yeniden başlama ve bugün bildiklerimizle yıkık bir dünyada kalmanın nasıl olacağına ilişkin merak ve heyecan duygularımızda yatmaktadır. İnsanoğlu merak ve heyecan duygularını koruduğu müddetçe, Post-Apokaliptik bilimkurgu da varlığını sürdürecektir. Öte yandan bu türün köklerini, geçmişin kadim mitlerinde ve inançlarında dahi bulmak mümkündür.

Eğer yapacak daha iyi bir işiniz yoksa, söyleşilere katılarak bizlerle birlikte harap olmuş dünyaların yıkık dökük sokaklarında dolaşabilir, Post-Apokaliptik evrenlerde nefes almaya çalışabilirsiniz.

Söyleşi Programı:

12:00 – 13:30 İlker Karaş (KarıKoca Gaming), Ceyda Doğan Karaş (Fragtist)

14:00 – 15:30 Burak N. Aydın ve Teoman Alsan (mangAnime TR)

16:00 – 17:30 Özay Şen (FRPNET) ve İsmail Yamanol (Bilimkurgu Kulübü)

hayali-muhabbetler-logo

Ulaşım Bilgileri:

  • Eğer Minibüs Caddesi üzerinden Kadıköy-Pendik (Beyaz şapkalı olanlar) minibüsü ile geliyorsanız, Halitağa Caddesi’ne çıkan yolda, Çeşme olarak bilinen yerde inmeniz gerekiyor. Karakolhane Caddesi’ne dönüp, sağdaki 4. sokağa girip yolu bitirdiğinizde TAK binasını karşınızda bulacaksınız.
  • Eğer Metro kullanacaksanız, Kadıköy-Kartal metrosuna binip Ayrılıkçeşmesi durağında inmeli ve Şükrü Saraçoğlu Stadı’na doğru giden Taşköprü Caddesi’ni çıkıp mezarlığı görünce sağa kıvrılan yola girip karşınıza çıkan ilk sol sokağa girmeniz yeterli olacaktır.
  • Eğer şehir hatları vapurlarını ya da motorları kullanıyorsanız, Rıhtım caddesinde deniz sol tarafınızda kalacak şekilde ilerlemeniz ve Murat Muhallebicisi’ni geçtikten sonra 2. sol olan Uzun Hafız sokağa girip, yolu bitirmeniz gerekli.

Çeşitli konularda ayrıntılı bilgi almak isteyenler, etkinliğin resmi Facebook sayfasına buradan ulaşabilirler.  Altkültür etkinliklerini seven herkes ile 7 Kasım’da görüşmek üzere, şimdiden iyi eğlenceler.

Hayali Muhabbetler #1 – Post-Apokaliptik Dünyalar

Tarih: 7 Kasım 2015, Cumartesi
Başlangıç: Saat 12:00
Mekan: Tasarım Atölyesi Kadıköy (TAK)
İletişim: hayalimuhabbetler@gmail.com

Yazar: İsmail Yamanol

Amatör bir düş gezgini, saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

dergicilik-soylesi

İnternet Çağında Dergicilik

Antares, X- Bilinmeyen, Atılgan, Nostromo, Davetsiz Misafir… Türkiye, zamanında pek çok bilimkurgu dergiciliği girişimine sahne …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin