Duyuru TBD bilimkurgu oyku yarismasi 2023

Tarih: 13 Haziran 2023 | Yazar: İsmail Yamanol

0

TBD 2023 Bilimkurgu Öykü Yarışması Başvuruları Başladı

Türkiye Bilişim Dergisi‘nin bu yıl yirmi beşincisini düzenlediği Bilimkurgu Öykü Yarışması için son başvuru tarihi 31 Ağustos 2023 olarak açıklandı. 25 yıldır bilimkurguseverlere düşlerini ve düşüncelerini sergileme fırsatı veren TBD, Türkiye’de bilimkurgu üretimi açısından önemli bir boşluğu dolduruyor. Güçlü jürisiyle geniş bir katılımı değerlendirip büyük bir organizasyonun altından kalkarken, öyküleri de kitaplaştırarak türün hayranlarına sunuyor. Bunun yanı sıra bilişim sektörüne bilimkurgu vizyonu aşılamasıyla da önemli bir görev üstleniyor.

TBD’nin resmi internet sitesinden yapılan yarışma duyurusu şu şekilde:

“Sevgili Yazarlar,

Heyecan verici bir duyuruyla karşınızdayız! Bu yıl TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması’nın 25. yılı. Bugüne kadar yaptığımız bu uzun yolculukta, bilimkurgu dünyasının keşfedilmeyi bekleyen sonsuz vadilerini sizinle birlikte keşfettik ve düşlerimizi edebiyat gerçeğine dönüştürdük. Yirmi beş yıl önce bu yarışmayı başlatırken bir amacımız vardı: Bilimkurgu evreninde sınırları zorlamak, düş gücünün yeni ufuklarına ulaşmak, okuyuculara eşsiz deneyimler sunmak ve edebiyatımıza yeni yapıtlar kazandırmak.

Gerçekten de 1998’den bu yana yarışmamıza katılmış pek çok yetenekli yazar, bizleri bilim, teknoloji, zaman, uzay, yaşam ve felaketler konusunda düşündürdü, türlü olay örgüleriyle heyecanlandırdı. Onların öykülerinde ruhumuzun karanlık ve aydınlık yönlerini gördük.

TBD olarak, bugüne kadar, dört yarışma seçki kitabı çıkardık, Bilişim Dergisi’nde elliden fazla yarışma öyküsü yayımladık. Yarışmaya katılan kimi yazarlarımız daha sonra öykülerini kitaplaştırdı ve bilimkurgu edebiyatımız yeni yeni yapıtlar kazandı.

Bu süreçte sizlerin yarışmaya olan ilgisi ve seçici kurullarımızın gönülden desteği bize her zaman güç verdi. Bunun yanında Türkçe sevgimiz, teknolojiye insan odaklı bakışımız ve düşlere inanmamız da bizi her zaman diri tuttu.

Yirmi beşinci yılımızda yarışmamıza katılmış tüm yazarlarımıza, jüri üyelerimize ve bilimkurgu okurlarına gönülden teşekkür ediyoruz.

Çağrımız bu yıl da aynı: Bilimi, teknolojiyi, insanı anlatan, Dünya hâli öyküler yazmanız.

Öykülerinizi okumak için sabırsızlanıyoruz.”

YARIŞMA KOŞULLARI

Sonuç ve Ödüller

TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması’nın sonuçları 18 Aralık 2023 tarihinde açıklanacaktır. Ödül olarak birinci gelen yarışmacıya 6000 TL, ikinci gelen yarışmacıya 4000 TL ve üçüncü gelen yarışmacıya da 3000 TL verilecektir.

Katılım Koşulları

 • Yarışmaya TBD Yönetim Kurulu üyeleri ile TBD Bilişim Dergisi Yayın Kurulu Üyeleri dışında herkes katılabilir.
 • Öykü Türkçe yazılmalıdır.
 • Öykü, bilimkurgu türünde yazılmış olmalıdır. Bilimkurgusal unsurlar içermeyen fantezi, masal ve benzeri türlerde yazılmış öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Öykü daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış olmalıdır.
 • Yarışmaya gönderilmeden önce basılı ya da dijital ortamda yayımlanmış öyküler yarışmaya kabul edilmeyecektir.
 • Her yazar yalnızca bir öyküyle yarışmaya katılabilir.
 • Önceki yıllarda birincilik ödülü alan yazarlar yarışmaya katılamaz.
 • Dereceye girecek öyküler içinde seçici kurul tarafından yayımlanmaya değer bulunanlar kitap olarak yayımlanacaktır.
 • Öykülerin internet sitesinde, Bilişim Dergisi’nde ya da kitaplaştırılarak yayımlanması için https://www.tbd.org.tr/onayliyorum adresinde bulunan “Onaylıyorum” adlı belgenin yazar tarafından doldurulması ve sistemden gönderilmesi gerekmektedir. Onaylıyorum adlı belgeyi TBD’ye göndermeyen yarışmacılar yarışmaya kabul edilmeyecektir.

Biçim

 • Öykü, yaygın olarak kullanılan bir kelime işlemciyle, “12” font büyüklüğünde, “Arial” karakter” seçilerek yazılmalı ve aşağıdaki çevrimiçi form kullanılarak gönderilmelidir. Başvurunun geçerli olabilmesi için yarışmacıların öykü, özgeçmiş ve onaylıyorum formundan oluşan üç adet dokümanı çevrimiçi form üzerinden TBD’ye göndermeleri gerekmektedir.
 • Yarışmacılar, başvuru formuna doğum tarihlerini girmelidirler. Başvuru tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmamış yarışmacıların öyküleri kendi yaş grupları içinde değerlendirilecektir.
 • Öykünün yer aldığı dosyaya öykünün adı verilmelidir.
 • Öykü dosyasının içinde yazarla ilgili hiçbir bilgi olmamalıdır.
 • Özgeçmiş dosyasında yazarın açık adı, kısa özgeçmişi, açık adresi ve telefon numarası, ayrıca varsa kişisel web sitesi/blog adresi bulunmalıdır. Özgeçmiş dosyasına yazarın adı verilmelidir.
 • Yazarların yarışmaya gerçek ad ve soyadlarıyla katılmaları gerekmektedir. Yarışmada rumuz kullanılmamaktadır.
 • Öykü en fazla iki bin sözcükten oluşmalıdır.
 • Bu biçimsel özellikleri taşımayan öyküler yarışma dışı bırakılacaktır.

Seçici Kurul

Ekin Açıkgöz, Hikmet Temel Akarsu, Hakan Bıçakçı, N. Can Kantarcı, Cem Kılıçarslan, Koray Özer, Sedef Özkan, Ahmet Pekel, Özgür Tacer, Yasemin Tanbi, Kadir Yiğit Us, Seda Uyanık ve Tevfik Uyar.

Öykünün Teslimi

Yapıt, 31 Ağustos 2023 tarihine dek TBD web sitesi üzerinde yer alan çevrimiçi form ile gönderilmelidir. Forma ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bilgi ve iletişim için: Ceyhun Atuf Kansu Caddesi 1246. Sokak No: 4/17 Balgat / ANKARA
Tel: +90 (312) 473 8215
Web:  www.tbd.org.tr
E-postatbd-merkez@tbd.org.tr

Etiketler: , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Amatör bir düş gezgini ve saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor. Daha mutlu, daha yaşanası ve daha özgür bir gelecek için…