TBD 18. Öykü Yarışması’nın Ödülleri Sahiplerini Buldu

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından 1998’den bu yana geleneksel olarak düzenlenen TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması‘nın kazananları, 9 Aralık 2016 günü Sheraton Ankara Otel ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törenle ödüllerine kavuştu. 33. Ulusal Bilişim Kurultayı kapsamında düzenlenen ödül töreni öncesinde kısa bir konuşma yapan Özgür Tacer, bilimkurgunun önemini vurgulayarak; TBD Öykü Yarışması’nın bilimkurgu edebiyatımıza pek çok genç ve yetenekli yazar kazandırdığının altını çizdi. Tacer’in konuşmanın ardından, öykü yarışmasında dereceye giren yazar ve temsilcilerine plaketleri takdim edildi.

Bir ailede gerçekleşen ölüm anının sosyal medyada paylaşılması sonucu yaşanan trajikomik olayların anlatıldığı “ExTube” adlı öyküsüyle yarışmanın birincisi seçilen kulübümüzün yazar ve editörü Kadri Kerem Karanfil‘in ödülünü, kendisini temsilen Bilimkurgu Kulübü Genel Yayın Editörü Sibel İnce aldı. Birincilik plaketi, yarışmanın sporsorluğunu da üstlenen Deloitte Türkiye yöneticilerinden Sibel Çetinkaya tarafından verildi.

TBD BKK

İlk Görev isimli öyküsüyle yarışmada ikinci olan İsmail Yamanol‘a plaketini ise Koray Özer takdim etti. Öyküsüyle bilimi rehber edinen insanların ufkunun ne kadar engin olabileceğine dikkat çeken ve okuyucusunu beklenmedik bir finale sürükleyen Yamanol, kulübümüzün kurucusu ve genel yayın yönetmeni olmasının yanı sıra, Türk bilimkurguseverlerin de yakından bildiği bir isim. Hayatında ilk kez katıldığı böylesi prestijli bir yarışmada ikinci olmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Yamanol, mücadele arkadaşı Kadri Kerem Karanfil’in birinci olmasına da ayrıca sevindiğini vurguladı. Öte yandan yarışmada üçüncülük ödülünü kazanan İsmail Yiğit’in de Bilimkurgu Kulübü yazarı olduğunu anımsatarak şunları söyledi:

“Bilimkurgu Kulübü olarak yola çıkarken, ülkemizde bilimkurgunun hak ettiği saygınlığa kavuşabilmesi adına çok çalışacağımıza dair kendimize ve takipçilerimize bir söz vermiştik. Geride bıraktığımız 16 yıl içinde sayısız üretime imza attık ve atmaya da devam ediyoruz. Bilimkurgu Kulübü, türe gönül verenlerin ortaklaşa büyütüp yaşattıkları bir platform ve günümüzde pek çok genç yazar için edata bir okul görevi üstlenmiş durumda. Dolayısıyla ilk üç dereceyi Bilimkurgu Kulübü yazarlarının kazanmış olması tesadüf değil.”

siben-ince

Oğlunu korumak isteyen bir annenin zamanın katılığını hiçe sayarak neler yapabileceğini işlediği “İhlal” adlı öyküyle üçüncülük kazanan kulübümüzün yazarlarından İsmail Yiğit‘in ödülünü ise, kendisini temsilen Cem Kuncu aldı. Üçüncülük plaketi, yarışmanın gerçekleşmesinde büyük emekleri olan Özgür Tacer tarafından verildi.

Türk edebiyatındaki bilimkurgu yapıtlarının sayısını arttırmak amacıyla Bilimkurgu Öykü Yarışması başlatan TBD, bu yıl “Haydi Düş Başına” diyerek öykü yazarlarını düşleri, düşünceleri, simgeleri bilimkurgu türünde öyküleştirerek, farklı zaman, mekân ve olgu dünyasına taşımaya davet etmişti. 18’incisi düzenlenen yarışmaya bu yıl 206 öykü katılırken, ön elemeyi geçerek finale kalan 13 öykü, Atıf Ünaldı, Barış Emre Alkım, Bülent Akkoç, Kadir Yiğit Us, Koray Özer, Murat Başekim, Özgür Tacer, Seda Uyanık, Sedef Özkan ve Ümit Dağcı’dan oluşan jüri tarafından değerlendirildi.

ismail-yiğit
Yarışmada üçüncü olan İsmail Yiğit’in ödülünü, kendisini temsilen Cem Kuncu aldı.

Bilimkurgu Kulübü olarak dereceye giren tüm yazarlarımızı kutluyor, Türkiye Bilişim Derneği nezdinde 18 yıldır yarışmaya hayat veren yetkililere çabalarından ötürü şükranlarımızı sunuyoruz.

Yazar: Bilimkurgu Kulübü

Bilimkurgu, lazer tabancalı delikanlıların metal sütyenli kızları kurtardıkları "ucuz" uzay filmlerinden ibaret değildir...

İlginizi Çekebilir

Omelas bilimkurgu acik radyo

Omelas: Bugün, Yarın ve Daima Bilimkurgu

Jülide Kayaş ve İsmail Yamanol‘un hazırlayıp sunduğu Omelas, her on beş günde bir Açık Radyo‘da …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et