bilimkurgu kulubu

Duyuru tbd-kisa-oyku

Tarih: 28 Kasım 2016 | Yazar: Bilimkurgu Kulübü

0

TBD 18. Bilimkurgu Öykü Yarışması Sonuçlandı

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından geleneksel olarak gerçekleştirilen ve Türk edebiyatındaki bilimkurgu yapıtlarının artırılmasını amaçlayan kısa öykü yarışması Bilimkurgu Kulübü‘ne bol ödül getirdi. Birinciliği yazar ve editörümüz Kadri Kerem Karanfil alırken, ikinciliği kurucumuz ve genel yayın yönetmenimiz İsmail Yamanol elde etti. Bilimkurgu Kulübü’nün yeni yazarlarından İsmail Yiğit de üçüncü olarak gelecekteki başarılarının sinyalini verdi.

Bu yıl on sekizincisi düzenlenen TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması’na 206 öykü katıldı. Ön elemeyi geçerek finale kalan 13 öykü Atıf Ünaldı, Barış Emre Alkım, Bülent Akkoç, Kadir Yiğit Us, Koray Özer, Murat Başekim, Özgür Tacer, Seda Uyanık, Sedef Özkan ve Ümit Dağcı’dan oluşan jüri tarafından değerlendirildi.

tbd

TBD’nin resmi sitesinde yayınlanan duyuru şöyle:

İletişim Teknolojisi Hızla Gelişiyor ama Bazı Şeyler Hiç Değişmiyor

TBD 18’inci Bilimkurgu Öykü Yarışması’nda dereceye giren ilk üç öykünün, iletişim teknolojisi hızla gelişirken toplumsal yapının buna ayak uyduramamasının işlenmesi dikkat çekti.

Öykülerde bu çelişkili durum sınırsız hayal gücü ve ironik bir dille edebiyatta taşındı. Yarışmanın birincisi Kadri Kerem Karanfil’in kaleme aldığı ExTube adlı öyküde, kalabalık bir ailenin yaşlı ferdinin ölüm anını, sosyal medyada paylaşılmasının ardından yaşanan trajikomik olayları anlatırken, Türk aile yapısının karakteristik unsurlarını da mizahi bir dil ve incelikle kaleme aldı. ExTube, ustaca betimlenen karakterler, güçlü mizah, sosyolojik tespitler, sosyal medyaya yönelik keskin mesajlar vermesi dolayısıyla jüri tarafından birinci seçildi. Ödüllü öykü, okuyucusunu, iletişim teknolojileri hızla gelişirken, toplumda bazı dinamiklerin hiç değişmeyeceğini, güçlü bir kurgu ile üzerinde düşünmeye ve sorgulamaya yönlendiriyor.

Yarışmada ikinci seçilen, İsmail Yamanol‘un yazdığı İlk Görev adlı öykü ise evrenin oluştuğu Büyük Patlama anını konu alıyor. Bilimi rehber edinen insanların ufkunun ne kadar engin olabileceğine dikkat çeken öykü, akıcı bir dille okuyucusunu beklenmedik finale götürüyor.

Yarışmaya, oğlunu korumak isteyen bir annenin zamanın katılığını hiçe sayarak neler yapabileceğini konu alan İhlal adlı öyküyle katılan İsmail Yiğit, zengin hayal gücünü yansıttığı eserle üçüncülük ödülünü elde etti.

***

Bu açıklamaya ek olarak, Furkan Malkoç’un Makyaj adlı öyküsü de mansiyon ödülüne layık görüldü. Tüm katılımcıların heyecanla beklediği sonuçlar, özellikle Bilimkurgu Kulübü’nü gururlandırdı. Arkadaşlarımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bilimkurgu, lazer tabancalı delikanlıların metal sütyenli kızları kurtardıkları "ucuz" uzay filmlerinden ibaret değildir...