bilimkurgu kulubu

Duyuru

Tarih: 8 Haziran 2020 | Yazar: Bilimkurgu Kulübü

0

Bilimkurgu Kulübü En İyi Bilimkurgu Romanı Turnuvası

Bilimkurgu Kulübü tarafından üç yıldır düzenli olarak gerçekleştirilen anket turnuvası, bu yıl “En İyi Bilimkurgu Romanı” dalında bir kez daha takipçileriyle buluşuyor. 2018’de “En İyi Bilimkurgu TV Dizisi“, 2019’da ise “En İyi Bilimkurgu Filmi” kategorilerinde düzenlenen ve Doctor Who ile Star Wars‘un şampiyonluğuyla sonuçlanan geçmiş turnuvalar, eğlenceli olduğu kadar hararetli atışmalara da yol açmıştı. Öte yandan Bilimkurgu Kulübü Facebook sayfası üzerinde gerçekleşen anketlere katılımın 10 binleri bulması, yerli okur ve izleyicilerin eğilimlerini ortaya koyması bakımından da önemliydi.

İsmail Yamanol, Pınar Duman, Münevver UzunAlmıla İkra Akgül ve Pedram Türkoğlu koordinatörlüğünde gerçekleştirilecek bu yılki anket turnuvasının stardı 1 Haziran Pazar günü verildi ve kulübümüzün resmi Facebook grubu olan Bilimkurgu Sohbet Grubu’nda çalışmalara başlandı. 1-5 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen anket ile bu yılki turnuvanın içeriği “En İyi Bilimkurgu Romanı” olarak belirlendi. Sonrasında bol seçenekli ve geniş katılımlı bir öneleme süreci yaşayabilmek amacıyla üyelerden adaylarını belirtmeleri istendi. Yüzlerce üyenin katılımıyla gerçekleşen aday gösterme süreci sonunda ise ortaya 250 romanlık dev bir liste çıktı.

Eser sayısının fazlalılığı ve Facebook anketlerinin belli sayıda seçeneğe izin vermesi nedeniyle, bu yılki turnuvanın öneleme süreci gruplara bölünerek gerçekleştiriliyor. Toplamda 250 roman, 7 Haziran pazar günü random.org üzerinde çekilen kura ile 50’şerli beş gruba dağıtıldı. Her grubun en fazla oy alan 10 romanı, daha sonra öneleme final anketinde boy gösterecek ve buradan çıkmayı başaran 16 roman ise turnuvaya katılmaya hak kazanacak. Takvime uygun olarak ilerleyen turnuva süreci devam ediyor. Sevdiğiniz romanlara oy verebilmek ve öneleme heyecanını doyasıya yaşayabilmek için Bilimkurgu Sohbet Grubu‘na üye olmayı unutmayın.

Turnuva takvimine ve kura sonucu oluşan önleme gruplarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Keyifli turnuvalar…

  • 1. Grup Öneleme Anketi: 8 – 14 Haziran
  • 2. Grup Öneleme Anketi: 15 – 21 Haziran
  • 3. Grup Öneleme Anketi: 22 – 28 Haziran
  • 4. Grup Öneleme Anketi: 29 Haziran – 5 Temmuz
  • 5. Grup Öneleme Anketi: 6 – 12 Temmuz
  • Öneleme Final Anketi: 17 – 26 Temmuz
  • Canlı Yayında Fikstür Çekimi: 29 Temmuz
  • 2. Tur Anket Karşılaşmaları: 1 – 2 – 3 – 4 – 5 – 6 – 7 – 8 Ağustos
  • Çeyrek Final Anket Karşılaşmaları: 12 – 13 – 14 – 15 Ağustos
  • Yarı Final Karşılaşmaları: 21 – 22 Ağustos
  • Üçüncülük Karşılaşması: 26 Ağustos
  • Şampiyonluk Karşılaşması: 29 Ağustos
1. ÖNELEME GRUBU (Sona erdi)
  • İki Beyinli Adam – Michael Crichton
  • Kurbağa Adası – Selim Erdoğan
  • Mesaj – Carl Sagan
  • Serçe – Mary Doria Russell
  • Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley
  • 2100 Yılında İhtilal – Robert A. Heinlein
  • Uzayda Dehşet Tora – Peter Randa
  • Aşıklar – Philip José Farmer
  • Kobaylar Kampı – Thomas M. Disch
  • Cennet Atları – Seyfi Şirin
  • Elmas Çağı – Neal Stephenson
  • Yaban Diyarlardaki Yabancı – Robert A. Heinlein
  • Artemis – Andy Weir
  • Yokuştaki Salyangoz – Strugatski Kardeşler
  • İşkencecinin Gölgesi – Gene Wolfe
  • Kızıl Gezegen – Robert A. Heinlein
  • Yakın – Octavia E. Butler
  • Ender’in Oyunu – Orson Scott Card
  • Anubis Kapıları – Tim Powers
  • Bir Milyon Güneş – Beth Revis
  • Sahibinin Sesi – Stanislaw Lem
  • Gece Oturumları – Ken MacLeod
  • Hayvanlılar Şehri – Lauren Beukes
  • Paslanmaz Çelik Sıçan – Harry Harrison
  • Albemuth Özgür Radyosu – Philip K. Dick
  • Karanlığı Taramak – Philip K. Dick
  • Beton Ada – J. G. Ballard
  • Dune – Frank Herbert
  • İntikam Tanrıçası: Nemesis – Isaac Asimov
  • Kafes – Josh Malerman
  • Uzlaştırıcının Pençesi – Gene Wolfe
  • Sineklerin Tanrısı – William Golding
  • Ölüm Oyunu – Koushun Takami
  • Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams
  • Teşkilat – Cyril M. Kornbluth
  • Kaybolan Miras – Robert A. Heinlein
  • Körlük – Jose Saramago
  • Bulut Atlası – David Mitchell
  • Zamanın Kıyısındaki Kadın – Marge Piercy
  • Uzun Dünya – Terry Pratchett & Stephen Baxter
  • Ay’da 172 Saat – Johan Harstad
  • Frankenstein – Mary Shelley
  • Yıldızlardan Dönüş – Stanislaw Lem
  • Dönüş – Robert Charles Wilson
  • Zamansız Dünya – Larry Niven
  • Mevki Uygarlığı – Robert Sheckley
  • Dünyalar Savaşı – H.G. Wells
  • Uzaydan Gelen Ajan – M. St. Clair
  • Einstein Kesişimi – Samuel R. Delany
  • Doktor Moreau’nun Adası – H.G. Wells
2. ÖNELEME GRUBU (Sona erdi)
  • Kırmızı Üniformalılar – John Scalzi
  • Kristal Dünya – J. G. Ballard
  • O Uyumadan Önce – Bina Shah
  • Uzaktan Kumandalı Kız – James Tiptree, Jr.
  • Tanrıların Tohumu – H.G. Wells
  • Enginlik – James S. A. Corey
  • Çığrından Çıkmış Zaman – Philip K. Dick
  • Cennetin Çeşmeleri – Arthur C. Clarke
  • Yüksek Şatodaki Adam – Philip K. Dick
  • Parazit – Neal Stephenson
  • İki Dünya Savaşıyor – Poul Anderson
  • 2312 – Kim Stanley Robinson
  • Yanılsamalar Kenti – Ursula K. Le Guin
  • Salgın – Erin Bowman
  • Argos’taki Kanopus Arşivleri – Doris Lessing
  • Labirent – James Dashner
  • Maymunlar Gezegeni – Pierre Boulle
  • Venüs Artı X – Theodore Sturgeon
  • Marslı – Andy Weir
  • Dünya’ya Düşen Adam – Walter Tevis
  • 1984 – George Orwell
  • Üç Cisim Problemi – Cixin Liu
  • Cebirci – Iain Banks
  • Southern Reach Üçlemesi – Jeff Vandermeer
  • Köpekli Çocuklar Gecesi – Oya Baydar
  • Ağır Görev – Hal Clement
  • Bitmeyen Savaş – Joe Haldeman
  • Fahrenheit 451 – Ray Bradbury
  • Model Evren – Varlık Ergen
  • Dünyanın Sonundayız – Lidia Yuknavitch
  • Kaplan! Kaplan! – Alfred Bester
  • Asgard Üçlemesi – Brian Stableford
  • Keşif Uzayı – Alastair Reynolds
  • Yeni Atlantis – Francis Bacon
  • Simulakra – Philip K. Dick
  • Jurassic Park – Michael Crichton
  • Kehanet Vaatleri – M.S. Asherson
  • Arcturus’a Yolculuk – David Lindsay
  • Tanrı Olmak Zor İş – Strugatski Kardeşler
  • Dönüşüm Hastanesi – Stanislaw Lem
  • İblis Tohumu – Robin Cook
  • Sizi İnşa Edebiliriz – Philip K. Dick
  • Dr. Gelecek – Philip K. Dick
  • Aden – Stanislaw Lem
  • Triton – Samuel Delany
  • Postacı – David Brin
  • Tokyo’nun Son Çocukları – Yoko Tawada
  • Zaman Makinesi – H.G. Wells
  • Ben, Efsane! – Richard Matheson
  • Amber Gözler – Joan D. Vinge
3. ÖNELEME GRUBU (Sona erdi)
  • Rocannon’un Dünyası – Ursula K. Le Guin
  • Vulcan’ın Çekici – Philip K. Dick
  • Dünyamızı Kim Yok Etti – Paul Anderson
  • OBI JS927 – Selma Mine
  • Mülksüzler – Ursula K. Le Guin
  • Evrenin Türküsü – G. Altov & V. Jaravleva
  • Alfa Ayının Kabileleri – Philip K. Dick
  • Sürgün Gezegeni – Ursula K. Le Guin
  • Açlık Oyunları – Suzanne Collins
  • Biz – Yevgeni Zamyatin
  • Temize Havale – Juli Zeh
  • Altın Gölgeler Şehri – Tad Williams
  • Radch İmparatorluğu – Ann Leckie
  • Vakıf – Isaac Asimov
  • Uzayda Büyük Sıçrayış – Leigh Brackett
  • Gökdelen – Tahsin Yücel
  • Efendi Uyanıyor – H.G. Wells
  • Damızlık Kızın Öyküsü – Margaret Atwood
  • Çarpışma – J. G. Ballard
  • Pazartesi Cumartesiden Başlar – Strugatski Kardeşler
  • Yıldız Gemisi Askerleri – Robert A. Heinlein
  • Gökteki Göz – Philip K. Dick
  • İstiridye Kabuğundaki Venüs – Philip José Farmer
  • Anathem – Neal Styephenson
  • 2001: Bir Uzay Destanı – Arthur C. Clarke
  • İçeriden Ölmek – Robert Silverberg
  • Görünmez Adam – H.G. Wells
  • Gümüş Çekirgeler – Ray Bradbury
  • Katilbot Günlükleri – Martha Wells
  • Ay Zalim Bir Sevgilidir – Robert A. Heinlein
  • Uzaya Haçlı Seferi – Poul Anderson
  • İşte Tanrılar – Isaac Asimov
  • Pısırıklar Çağı – Frederik Pohl
  • Gökdelen – J. G. Ballard
  • Yaylı Bacak Jack – Mark Hodder
  • Benim Gibi Makineler – Ian McEwan
  • Yıldız Lejyonları – Kameron Hurley
  • Balıkçıl Gözü – Ursula K. Le Guin
  • Şehir ve Yıldızlar – Arthur C. Clarke
  • Ekotopya – Ernest Callenbach
  • Işın Çağı Çocukları – Gülten Dayıoğlu
  • Şok Dalgası Süvarisi – John Brunner
  • Uzayda Piknik – Strugatski Kardeşler
  • Resimli Adam – Ray Bradbury
  • Onuncu Gezegen – Edmund Cooper
  • Kaos Yürüyüşü – Patrick Ness
  • Mars’ta Zaman Kayması – Philip K. Dick
  • Sonsuzluğun Sonu – Isaac Asimov
  • Neuromancer – William Gibson
  • Kıyamet Kitabı – Connie Willis
4. ÖNELEME GRUBU (Sona erdi)
  • Uzayda İntikam – Rabdall Garrett
  • Uzayda Kaybolanlar – Robert A. Heinlein
  • Yaşlı Adamın Savaşı – John Scalzi
  • Uzay Tacirleri – C.M. Kornbluth & F. Pohl
  • Maymun ve Öz – Aldous Huxley
  • Darwinya – Robert Charles Wilson
  • Mezbaha No.5 – Kurt Vonnegut Jr.
  • Karanlığın Sol Eli – Ursula K. Le Guin
  • Galaktik İmparatorluk – Isaac Asimov
  • Evrenin Ucu – Ronny Laws
  • Tetik – Arthur C. Clarke
  • Ergenlik Ayini – Alexei Panshin
  • Şafak Projesi Phobos – Arthur C. Clarke
  • Uyandığında – Hillary Jordan
  • Aşk Algoritması – Murat K. Beşiroğlu
  • Wool – Hugh Howey
  • Titan’ın Sirenleri – Kurt Vonnegut
  • Rossum’un Evrensel Robotları – Karel Capek
  • Işık Tanrısı – Roger Zelazny
  • Süper Kompüter Colossus – D.F. Jones
  • İnsandan Öte – Theodore Sturgeon
  • Ay’a Yolculuk – Jules Verne
  • Metro – Dmitry Glukhovsky
  • Takeshi Kovacs Üçlemesi – Richard K. Morgan
  • Mühendis Memni – Aleksandr Bogdanov
  • Robot Serisi – Isaac Asimov
  • Fiyasko – Stanislaw Lem
  • Düzülke – Edwin A. Abbott
  • Denizler Altında 20 Bin Fersah – Jules Verne
  • İnsansılar – Robert J. Sawyer
  • Kent – Clifford Simak
  • Uzay Düğümü – C. J. Cherryh
  • Ütopya – Thomas More
  • Rama – Arthur C. Clarke
  • Demir Ökçe – Jack London
  • Medusa’yla Birleşmek – Theodore Sturgeon
  • Yürüyen Kentler – Philip Reeve
  • Kumsalda – Nevil Shute
  • Kızıl Mars – Kim Stanley Robinson
  • Yirminci Yüzyılda Paris – Jules Verne
  • Çocukluğun Sonu – Arthur C. Clarke
  • Solaris – Stanislaw Lem
  • Dişi Adam – Joanna Russ
  • Uzayda Satranç – Gerard Klein
  • Andromeda Nebulası – Ivan Yefremov
  • Hiçi Destanı – Frederik Pohl
  • Uzay Mikrobu – Michael Crichton
  • Yıkıma Giden Adam – Alfred Bester
  • Ölüm Melodisi – K. Robeson
  • Metal Fırtına – Orkun Uçar & Burak Turna
5. ÖNELEME GRUBU (Sona erdi)
  • Algı Kapıları – Aldous Huxley
  • Kedi Beşiği – Kurt Vonnegut
  • Kızıl Yıldız – Aleksandr Bogdanov
  • Yer Açın! Yer Açın! – Harry Harrison
  • Anlatış – Ursula K. Le Guin
  • Alfa Cellatları – Emil Petaja
  • Yenilmez – Stanislaw Lem
  • Ölümcül Yumurtalar – Mihail Bulgakov
  • Robot X-81 – A. R. Moore
  • Su Adamı – Alexander Belyaev
  • Cam Kule – Robert Silverberg
  • Leibowitz İçin Bir İlahi – Walter M. Miller, JR.
  • Mikromega – Voltaire
  • Güneş Ülkesi – Tommaso Campanella
  • Otomatik Piyano – Kurt Vonnegut Jr.
  • Dünyaya Orman Denir – Ursula K. Le Guin
  • İkiz Yıldız – Robert A. Heinlein
  • Barok Döngü Üçlemesi – Neal Stephenson
  • Ve Sonra Hiç Kalmadı – Eric Frank Russell
  • Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi? – Philip K. Dick
  • Son İnsan – Mary Shelley
  • Kadınlar Ülkesi – Charlotte Perkins Gilman
  • Beyin Kırıcı – Sinan İpek
  • Alita: Savaş Meleği – Pat Cadigan
  • İmparator Dünya – Arthur C. Clarke
  • Halka Dünya – Larry Niven
  • Arz’ın Merkezine Seyahat – Jules Verne
  • Uzay Piyangosu – Philip K. Dick
  • Öteki Dünya – J. G. Ballard
  • Hedef Beyin – Isaac Asimov
  • Uzay Elbisemle Yolculuğa Hazırım – Robert A. Heinlein
  • Beni Asla Bırakma – Kazuo Ishiguro
  • Ralph 124C41+ – Hugo Gernsback
  • Uzay Şeytanları – Ronny Laws
  • Hücum – Fredric Brown
  • Kültür – Iain M. Banks
  • Uzak Dünyanın Şarkıları – Arthur C. Clarke
  • Köpek Kalbi – Mihail Bulgakov
  • Valis – Philip K. Dick
  • Dr. Jekyll ile Bay Hyde – Robert Louis Stevenson
  • Sendrom – John Scalzi
  • Sürgündeki Yıldız – K. H. Scheer & Clark Darlton
  • Doktor Ox’un Deneyi – Jules Verne
  • Adem’den Önce – Jack London
  • Bu Ölümsüz – Roger Zelazny
  • Yıldız Gemisi – Brian Aldiss
  • Otomatik Portakal – Anthony Burgess
  • Supra: Bir Parçacık Sonsuzluk – Taner Güler
  • Soğuk Uyanış – Robin Wasserman
  • İşte İnsan – Michael Moorcock
ÖNELEME FİNAL GRUBU (Sona erdi)
  • Dune – Frank Herbert
  • Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams
  • Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley
  • Mesaj – Carl Sagan
  • Dünyalar Savaşı – H.G. Wells
  • Frankenstein – Mary Shelley
  • Körlük – Jose Saramago
  • Doktor Moreau’nun Adası – H.G. Wells
  • Sineklerin Tanrısı – William Golding
  • Karanlığı Taramak – Philip K. Dick
  • 1984 – George Orwell
  • Fahrenheit 451 – Ray Bradbury
  • Zaman Makinesi – H.G. Wells
  • Maymunlar Gezegeni – Pierre Boulle
  • Yüksek Şatodaki Adam – Philip K. Dick
  • Kaplan! Kaplan! – Alfred Bester
  • Marslı – Andy Weir
  • Yanılsamalar Kenti – Ursula K. Le Guin
  • Tanrı Olmak Zor İş – Strugatski Kardeşler
  • Üç Cisim Problemi – Cixin Liu
  • Vakıf – Isaac Asimov
  • Mülksüzler – Ursula K. Le Guin
  • 2001: Bir Uzay Destanı – Arthur C. Clarke
  • Sonsuzluğun Sonu – Isaac Asimov
  • Biz – Yevgeni Zamyatin
  • Sürgün Gezegeni – Ursula K. Le Guin
  • Resimli Adam – Ray Bradbury
  • Uzayda Piknik – Strugatski Kardeşler
  • Görünmez Adam – H.G. Wells
  • Damızlık Kızın Öyküsü – Margaret Atwood
  • Robot Serisi – Isaac Asimov
  • Karanlığın Sol Eli – Ursula K. Le Guin
  • Galaktik İmparatorluk Serisi – Isaac Asimov
  • Denizler Altında 20 Bin Fersah – Jules Verne
  • Çocukluğun Sonu – Arthur C. Clarke
  • Solaris – Stanislaw Lem
  • Rama – Arthur C. Clarke
  • Ay’a Yolculuk – Jules Verne
  • Hiçi Destanı – Frederik Pohl
  • Yıkıma Giden Adam – Alfred Bester
  • Arz’ın Merkezine Seyahat – Jules Verne
  • Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi? – Philip K. Dick
  • Dünyaya Orman Denir – Ursula K. Le Guin
  • Otomatik Portakal – Anthony Burgess
  • Dr. Jekyll ile Bay Hyde – Robert Louis Stevenson
  • Anlatış – Ursula K. Le Guin
  • Halka Dünya – Larry Niven
  • Yenilmez – Stanislaw Lem
  • Hedef Beyin – Isaac Asimov
  • Yer Açın! Yer Açın! – Harry Harrison
2. TUR KARŞILAŞMALARI
  • Vakıf – Çocukluğun Sonu (01 Ağustos 2020)
  • Mülksüzler – 2001: Bir Uzay Destanı (02 Ağustos 2020)
  • Üç Cisim Problemi – Hiçi Destanı (03 Ağustos 2020)
  • Cesur Yeni Dünya – Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi? (04 Ağustos 2020)
  • Karanlığın Sol Eli – Robot Serisi (05 Ağustos 2020)
  • Solaris – Fahrenheit 451 (06 Ağustos 2020)
  • Dune – 1984 (07 Ağustos 2020)
  • Otostopçunun Galaksi Rehberi – Kaplan! Kaplan! (08 Ağustos 2020)
ÇEYREK FİNAL KARŞILAŞMALARI
  • Vakıf – Hiçi Destanı (12 Ağustos 2020)
  • Mülksüzler – Cesur Yeni Dünya (13 Ağustos 2020)
  • Robot Serisi – Dune (14 Ağustos 2020)
  • Solaris – Otostopçunun Galaksi Rehberi (15 Ağustos 2020)
YARI FİNAL KARŞILAŞMALARI
  • Vakıf – Dune (21 Ağustos 2020)
  • Mülksüzler – Otostopçunun Galaksi Rehberi (22 Ağustos 2020)

Etiketler: , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bilimkurgu, lazer tabancalı delikanlıların metal sütyenli kızları kurtardıkları "ucuz" uzay filmlerinden ibaret değildir...