bilimkurgu kulubu

Duyuru

Tarih: 8 Ekim 2015 | Yazar: İsmail Yamanol

0

Bilimkurgu Kulübü 16 Yaşında

Her şey, önce hayal etmekle başlar ve bir insanın yapabileceklerinin sınırı, hayal gücüyle doğru orantılıdır. Biz Bilimkurgu Kulübü olarak, hayal gücüne sıkı sıkı sarılmayı kendimize ilke edindik. Ama hayal gücümüzün peşinde koşarken akla, mantığa ve bilime asla sırtımızı da dönmedik. Tam 16 yıldır sizler için bilimkurgu alanında bilgi ve değer üretmeye çabalıyor, bu konuya ilgi duyan herkesin beklentilerini karşılamaya gayret sarf ediyoruz. Günümüzün çağdaş koşulları altında sizlere ulaşmak ve üretimlerimizi beğeninize sunmak artık çok daha kolay. Ancak unutmayın ki bir zamanlar işler bu kadar da kolay değildi.

A4 kağıtlara yazdığımız makaleleri okul panolarına astığımız ya da deli dolu bir heyecanla hazırladığımız fanzinleri çoğaltabilmek için fotokopi kuyruğunda beklediğimiz günleri asla unutmadık. O fanzinlerde emek, adanmışlık, heyecan vardı. Hayallerimiz ve umutlarımız vardı, fikirlerimiz ve duruşlarımız… Uzay gemilerimiz vardı, içimizde sımsıkı sakladığımız umutlarımızı taşıyan, sayısız gezegenlerimiz vardı, üzerinde bambaşka yaşamlar düşlediğimiz…  Ama en önemlisi, o fanzinlerde samimiyet vardı. Bilimkurgu Kulübü, o samimiyeti en değerli varlığı olarak saklamaya ve geleceğe taşımaya devam ediyor. Amatörlüğümüzü bir eksiklik olarak değil; tam aksine en büyük artımız olarak değerlendiriyor ve tam 16 yıldır profesyonelleşmekten kaçınmayı inatla sürdürüyoruz. Evet, yolumuzda taviz vermeden yürümeyi ve adımlarımızı bu düşünüşle atmayı önemsiyoruz. Lakin bunu yaparken değişimden ve dönüşümden de asla kaçmıyoruz. Çünkü bizler bilimkurgunun, yaşadığımız dünya üzerinde sarsılmaz, zorunlu ve değişmez gözüyle bakılan yapıları yıkmak ve bu yıkımın hemen ardından yeni düşünce ve eylemlere kapı aralamak için en büyük insanlık değerlerinden biri olduğuna inanıyoruz.

Bilimkurgu Kulübü, öncekilerden aldığı emaneti sırtlayarak 16 yıldır kendi öyküsünü yazmaya devam ediyor. Bu uğurda emeklerini bizimle paylaşan pek çok yoldaşımız olduğu kadar, emeklerimizi takdir eden pek çok takipçimiz de oldu. Dolayısıyla bu hikâye, yalnızca Bilimkurgu Kulübü’nün değil; aynı zamanda onların da hikâyesidir. Şu iyice bilinmelidir ki, Bilimkurgu Kulübü belli bir kitleye hitap etmek için değil; belli bir kitle var edebilmek için kurulmuştur. Zaten hali hazırdaki bir bilimkurgucu kitleye hitap etmekten ziyade, bir bilimkurgucu kitle yaratmaya gayret gösteriyoruz. Bunu yaparken de sadece bilimkurgu hayranlarının anlayabileceği özel jargonlar kullanmaktan mümkün olduğunca kaçınıyoruz. Muhatap aldığımız kitleyi bilimkurgu hayranları gibi görmek yerine, bilimkurguya kazandırılabilecek insanlar topluluğu şeklinde yorumluyor ve düşünüşle hareket ediyoruz. Doğal olarak haber, magazin gibi belli bir geek kitlenin ilgisini çekecek üretimlerden çok, eser/yazar tanıtımlarına, bilimkurgunun önemine ve olanaklarına vurgu yapmayı yeğliyoruz.

Tahmin edilebileceği gibi bu uğraşların kısa vadede sonuçlarını almak zordur, ancak uzun vadede Bilimkurgu Kulübü’nün değeri mutlaka anlaşılacaktır. Bu bağlamda Bilimkurgu Kulübü, tıpkı spor kulüplerindeki alt yapı gibi düşünülebilir. Biz bilimkurgu yaparken aynı zamanda bilimkurgucular da yetiştiren bir platformuz ve bu bizim varlık nedenlerimizden de biri konumundadır. En büyük hayalimiz ise, bir gün bilimkurgunun bu ülkede hak ettiği değere ve saygınlığa ulaşmasıdır.

Hiç şüphesiz her mücadele gibi hayal kurmak da bir emek işidir ve Bilimkurgu Kulübü, işte bu emeğin bir ürünüdür. 8 Ekim 1999 yılında kurulan ve o zamanlar çevresinde bir avuç insanın öbeklendiği bu hareket, şimdi peşine onbinlerce insanın takıldığı saygın bir platforma dönüşmüştür. Bu bizi saçma bir kendini beğenmişliğe değil; tam aksine daha da fazla üretmeye teşvik ediyor. Daha değiştirecek çok şey, hayal edilecek birçok farklı dünya ve uğruna savaşılacak bir dolu umut var… Çünkü hayalleri ve umutları bir mücadele olmaksızın düşünmek olanaksızdır.

Bilimkurgu Kulübü, 16 yıldır hayal etmeye devam ediyor ve sizleri de bu hayallere ortak olmaya çağırıyor. Daha mutlu, daha yaşanası ve daha özgür bir gelecek için…

İsmail Yamanol

(Bilimkurgu Kulübü Kurucusu ve İdari Sorumlusu)

Etiketler: , , , , , ,


Yazar Hakkında

Amatör bir düş gezgini ve saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor. Daha mutlu, daha yaşanası ve daha özgür bir gelecek için…