2021 GİO Ödülleri İçin Katılım Şartları Açıklandı

Türkiye’nin fantastik, bilimkurgu ve korku üreticilerinin bir araya gelerek oluşturduğu, türün ülkemizdeki gelişimini, sanatçıların korunmasını ve bilinirliklerinin yükselmesini, okur ve takipçi kitlesinin artırılmasını, daha nitelikli eserlerin ortaya çıkmasını ve hayal gücünün öneminin anlatılmasını amaçlayan FABİSAD‘ın bu yıl sekizincisini gerçekleştirdiği GİO Ödülleri‘nin yarışma kategorileri ve katılım şartları belli oldu.

Öykü Kitabı, Yayımlanmamış Öykü ve İllüstrasyon kategorisindeki çalışmaları değerlendirecek jüri üyeleri ileri bir tarihte duyurulacaktır. Katılım şartları ve son başvuru tarihleri aşağıdadır.

Öykü Kitabı Başvuruları

Bu sene sekizincisi gerçekleşecek GİO Ödülleri’nde, Öykü Kitabı kategorisinde yarışacak kitapların, yazar veya yazar adına yayıncısı tarafından 16 Temmuz 2021 tarihine kadar duyuruda belirtilen adrese gönderilmesi gerekmektedir. Ödül, 2021 sonunda daha sonra bildirilecek tarihte verilecektir.

Katılım Şartları:

 • Kitabın türü bilimkurgu, fantastik ve korku alanlarında olmalıdır.
 • Kitabın Temmuz 2018 ile Haziran 2021 tarihleri arasında yayımlanmış olması gerekmektedir.
 • Yarışmacılar yarışmaya tek bir eserle katılabilirler.
 • Kitap, Türkçe yazılmış ve yayımlanmış olmalıdır.
 • Kitap Türkçe yazılmış ve yayımlanmış olmalıdır.
 • Kitap, söz konusu yıllar içinde Türkiye’de faaliyet gösteren bir yayınevi tarafından basılmış olmalıdır.
 • Kitapların 5’er adet kopyasının belirtilen adrese kargo veya kurye yolu ile ulaştırılması gerekmektedir. Kitaplar iade edilmeyecektir.
 • Postadaki gecikmelerden ve kaybolmalardan FABİSAD sorumlu değildir.
 • Yazarın ve yayıncısının iletişim bilgileri de gönderiye eklenmelidir.
 • 16 Temmuz 2021’den sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Danışma: E-posta: gioodulleri@fabisad.com

Yayımlanmamış Öykü Başvuruları

Son Başvuru Tarihi: 1 Eylül 2021. Yazarların dosyalarını bu tarihe kadar gioodulleri@fabisad.com adresine göndermeleri gerekmektedir. Ödül, 2021 sonunda daha sonra bildirilecek tarihte verilecektir.

Öykü Uzunluğu: En fazla 3.000 kelime.

Katılım Şekli: “Öykü” kategorisinde herhangi bir tema sınırlaması yoktur. Aday öykü fantastik, bilimkurgu ya da korku türlerinde olmalıdır. Fantastik edebiyat tanımına büyülü gerçekçilik, şehir fantazyası, diyar fantazyası, tarihsel fantezi, masal gibi alt türlerin tümü dahildir.

Her yarışmacı bir öykü ile katılabilir. Eser Türkçe olmalıdır.

Öykü Word dosyası olarak gioodulleri@fabisad.com adresine gönderilecektir. Yarışmaya katılmak için 2 dosya teslim edilecektir. Dosyaların aynı e-postada 2 ayrı ek olarak gönderilmesi gerekmektedir.

 • Birinci dosyada, öykünün üzerine yazar tarafından belirlenmiş, içinde en az 1 rakam olan bir “rumuz” yazılacaktır. Öykülerin üzerinde kesinlikle yazar ismi belirtilmeyecektir. Dosya adı olarak öykü adı ve “rumuz” verilmelidir. Örneğin öykünün adı “FABİSAD” ise “FABİSAD-Rumuz1” olarak adlandırılmalıdır.
 • İkinci dosya, yazarın ismini, e-posta adresini, telefon numaralarını ve rumuzunu içermelidir. Dosyanın adı sadece “rumuz” olmalıdır. Örneğin seçilen rumuz “FABİSAD1” ise dosya adı “FABİSAD1” olmalıdır.

İllüstrasyon Başvuruları

bilimkurgu ve fantastik

Son Başvuru Tarihi: 1 Eylül 2021. İllüstrasyonların bu tarihe kadar gioodulleri@fabisad.com adresine gönderilmesi gerekmektedir. Ödül, 2021 sonunda daha sonra bildirilecek tarihte verilecektir.

“İllüstrasyon” kategorisinde herhangi bir tema sınırlaması yoktur; çizimlerin fantastik, bilimkurgu ya da korku türlerine dahil olmaları yeterlidir. Her yarışmacı en fazla iki illüstrasyon ile katılabilir.

İllüstrasyon Formatı ve Büyüklüğü: JPEG formatında, en fazla 5 MB büyüklüğünde.

Katılım Şekli: İllüstrasyonların üzerine, sahibi tarafından belirlenmiş, içinde en az 1 rakam olan bir “rumuz” ve illüstrasyonun ismi yazılacaktır. İllüstrasyonların üzerinde kesinlikle sahibinin adı veya soyadı belirtilmeyecektir.

İllüstrasyon ile birlikte sahibinin ismini, e-posta adresini, telefonlarını ve rumuzunu içeren ikinci bir dosya gönderilecektir (Dosyaların tek e-postada, iki ayrı ek halinde gönderilmesi gerekmektedir). Bu dosyanın adı sadece “rumuz” olmalıdır. E-postanın konusuna “GIO2019 İllüstrasyon” yazılmalıdır.

Danışma: E-posta: gioodulleri@fabisad.com

Yazar: İsmail Yamanol

Amatör bir düş gezgini, saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

arz cephesinde yeni bir sey yok lansman

Arz Cephesinde Yeni Bir Şey Yok Kitap Lansmanı

Üçüncü öykü seçkimiz Arz Cephesinde Yeni Bir Şey Yok ile bilimkurgu edebiyatımıza eser ve yazar …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et