Dr. Ölüm: Eric Rodger Pianka

Bildiğiniz gibi son zamanlarda Dünya’yı tedirgin eden bir salgınla karşı karşıyayız: Ebola Virüsü. Bu virüs şu ana dek yüzlerce insanın ölümüne sebep oldu ve ne yazık ki henüz keşfedilebilmiş etkin bir tedavisi de bulunmuyor. Bu yazıda sizlere Ebola virüsünden ziyade, 2009 yılında ortaya attığı çılgın önerisiyle bilim dünyasını şoke eden Eric Rodger Pianka adlı bir bilim adamından söz edeceğiz. Zira bu kişi ABD’nin Teksas eyaletinde Bilim Akademisi tarafından 2006 yılının en önemli bilim adamı seçilmiş ve ekoloji alanında Amerika’nın sayılı uzmanları arasında gösterilen bir isim. Ama onu tüm dünyanın gündemine taşıyan şeyse bir bilim konferansındaki konuşmasında söyledikleri oldu.  Küresel ısınma, buzulların erimesi, bitki ve hayvan türlerinin giderek yok olması nedeniyle gezegenimizin iflas etmeye doğru ilerlediğini hatırlatan Pianka, insanlığın ve Dünya’nın kurtulması için tek yolun, insan ırkının büyük bölümünü ortadan kaldırmak olduğunu savunmuştu.

Dr. Eric Pianka in his office 2006. (Photo by Marsha Miller/UT Austin)

Pianka, 400’ü aşkın katılımcının önünde yaptığı sunumda sözlerine, “Şu an size anlatacaklarıma aslında hiç de hazır değilsiniz. Ama ben size kanıtlanmış gerçeklerden bahsedeceğim” diye başlamıştı. “İnsanoğlunun doğadaki tüm türlerden üstün olduğu şeklindeki teori saçmalıktır” diyen Pianka, ardından salonu dehşete düşüren şu ifadeleri kullanmıştı:

 “Geri dönüşü olmayan yola girdik. Bunu engellemenin tek yolu problemin kaynağını ortadan kaldırmaktır. 6.5 milyarlık insanlık nüfusunun %10’u bu Dünya’ya yeter. Geriye kalan 6 milyar kişiyi çok etkin bir şekilde yeryüzünden silmemiz gerekiyor. AİDS virüsü gibi etkinliğini zamanla gösteren virüsleri değil; birkaç gün içinde öldüren ebola virüsünü kullanabiliriz. Virüsü uçaklarla ülkelerin üzerine püskürtürsek dünyayı kurtarırız.”

 

Kaynak

Yazar: İsmail Yamanol

Amatör bir düş gezgini, saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

insan haklari ve bilimkurgu

İnsan Haklarının (Bilim) Kurgusu

Bilimkurgu daha geniş topluluklara nasıl hitap edebilir ve insan hakları düşüncesini ve pratiklerini nasıl daha …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin