bilimkurgu kulubu

Dergi

Tarih: 21 Şubat 2019 | Yazar: Konuk Yazar

0

Yayın Hayatına Devam Eden 10 Bilimkurgu Dergisi

En İyi 10 Bilim Kurgu Dergisi listemizi oluştururken, en iyi dergilerin neler olduğuna karar vermek için 3 temel özelliği kullandık. 1. Derginin popülaritesine baktık. 2. Derginin kazandığı ödüllere baktık. 3. Derginin ne kadar süredir yayımlandığını inceledik. Eğer interneti, yerel kütüphanenizi ya da ikinci el kitapçınızı ara sıra ziyaret ediyorsanız “altın çağ”dan eski bir bilimkurgu dergisine rastlayacak kadar şanslı olabilirsiniz. Aynı zamanda şunu da fark edebilirsiniz: Artık yayından kaldırılmış olan bilimkurgu dergilerinin sayısı, halihazırda basımı devam eden bilimkurgu dergilerinden çok daha fazla.

Bu listeyi oluşturmak oldukça zordu ve mükemmel olduğunu da düşünmüyoruz. Listeye özellikle kaliteli bilimkurgu dergilerini koymaya çalıştık ancak profesyonel olarak yayımlanan bilimkurgu dergilerinin, tamamen profesyonel bir liste hazırlamak için çok az olduğunu fark ettik, bu nedenle en iyi profesyonel dergilerin yanında en iyi fanzinleri de seçtik. Geçici olmalarını istemedik ama bilimkurgu dergileri pazarı oldukça zorlu. Birçok kişi bilimkurgusever ama pek azı bilimkurgu yayınlarını destekliyor. Aşağıdaki liste, bize göre bugün yayımlanmakta olan en iyi 10 bilimkurgu dergisini içeriyor. Sıraladığımız web sitelerinin bazılarının pek de düzenli görünmediğini fark edeceksiniz, ancak bunların arkasındaki basılı yayınlar öyle. Umarız bu listeyi yararlı bulursunuz. Bu dergilerin hepsi bilimkurgu yazınını canlı tutmak için çok çalıştı ve çalışmaya da devam ediyor.

The Magazine of Fantasy & Science Fiction

İnternet Sitesi

1949 yılında yayımlanmaya başlayan bu dergi, Amerika’daki en eski ikinci sürekli yayımlanan profesyonel bilimkurgu dergisi. Ancak en eski dergiden bir alanda öndeler, popülarite! Dergi inanılmaz popüler. Amerika’nın en çok okunan bilimkurgu dergisi. Web sitelerinde belirtildiği üzere “Stephen King’den Kara Kule, Daniel Keyes’ten Algernon için Çiçekler ve Walter M. Miller’dan Leibowitz için bir İlahi” gibi olağanüstü yazarları yayımlıyor. Bu dergi, yabancı mahsulün kreması. “The Magazine of Fantasy & Science Fiction” bugün bilimkurgu alanında en iyiyi temsil ediyor. Yayının yaklaşık 135.000 Alexa puanlaması var.

Analog Science Fiction and Fact

İnternet Sitesi

Bu, 1930’da yayımlanmaya başlayan profesyonel bir dergi ve sık sık söylendiği üzere “kurgu-bilimin büyüdüğü dergi” olarak görülüyor. İşlerini çok iyi yapıyorlar ve “Isaac Asimov, Robert A. Heinlein, Poul Anderson, Spider Robinson, Lois McMaster Bujold ve Michael F. Flynn” gibi birçok önemli bilimkurgu yazarına yer verdiler. Dergi, Amerika’nın yayınına devam eden en eski bilimkurgu dergisi ve ödül ardına ödüle aday gösterilmekte. Bilimkurgu yazınını canlı tutmak için son 80 yıl boyunca benzersiz bir iş çıkardılar. Yaklaşık 691.000 Alexa puanlaması var.

Asimov’s Science Fiction

asimov's

İnternet Sitesi

Bu profesyonel dergi 1977’de yayımlanmaya başladı ve bugün bilimkurgu alanındaki en iyilerden bazılarını içeren gerçekten kaliteli bir bilimkurgu dergisi. Harika yazarlar yayımlıyorlar ve şimdiye kadar yayımlanan en kaliteli bilimkurgu dergilerinden biri olmayı başardılar. Alexa puanlaması yaklaşık 304.000.

Strange Horizons

İnternet Sitesi

2000 yılında yayımlanmaya başladı. Çok popüler bir online bilimkurgu dergisi. 2007’de Hugo ödülü için aday gösterildi. Derginin içerikleri, birçok ulusal antolojide yer almak üzere seçildi. Bilimkurgu dergilerinin en iyilerinden. Strange Horizons, bize bilimkurgu dergilerinin gelecekte nereye gideceğini gösteriyor. Yaklaşık 200.000 Alexa puanlaması var.

Space and Time Magazine

İnternet Sitesi

Space and Time Magazine, 1966’da yayımlanmaya başladı. Yüksek kalitede spekülatif kurgu yayımlıyorlar ve bunu uzun zamandır yapıyorlar. Dergi yılda 4 kez yayımlanmakta.

Interzone

İnternet Sitesi

1982’de yayımlanmaya başladı. İngiltere’de en uzun süredir yayımlanan bilimkurgu dergisi. “Brian Aldiss, Sarah Ash, Michael Moorcock, Bruce Sterling, William Gibson, M. John Harrison, Stephen Baxter, Iain M Banks, J.G. Ballard, Kim Newman, Alastair Reynolds, Harlan Ellison, Greg Egan” gibi önemli birçok isme yer verdiler. Bilimkurguyu canlı tutmak için savaşan olağanüstü yayınlardan. Yaklaşık 1,4 milyon Alexa puanlaması var.

Weird Tales

İnternet Sitesi

Weird Tales, 1923’te yayımlanmaya başladı. Dergi birkaç kez yayınına ara verdi, ancak 1988’de tekrar yayına başladı ve 2007’de de “yenilendi”. Şu anda düzensiz aralıklarla spekülatif kurgu yayımlıyorlar.

GUD

İnternet Sitesi

GUD, farklı türlerde kurgusal metinlere, şiirlere ve çok daha fazlasına yer veren bir dergi. Eğer hâlâ okumadıysanız mutlaka göz atın.

Challenger

İnternet Sitesi

1993 yılında kuruldu. Birçok kez Hugo ödülüne aday gösterildi. İyi bilimkurgu yayımlamak için çok çalışıyorlar. Yayının yaklaşık 6.1 milyon Alexa puanlaması var.

Clarkesworld Magazine

İnternet Sitesi

Clarkesworld, 2006 yılında kurulan ve listemizdeki en yeni dergilerden biri, ancak yeni olmasına rağmen gururla listedeki yerini aldı. Bilimkurgu dünyasında birçok ödül kazandılar ve her yıl dergide yer verilmiş tüm öyküleri bir derlemede toplayarak yayımlıyorlar. Clarkesworld, bilimkurgu dergilerinin gitmesini umduğumuz yer. Profesyonelce hazırlanıyor, olağanüstü bilimkurgu yazını ile dolu ve kendilerini hem web’de hem de gerçek dünyada bilimkurguyu duyurmaya adamışlar. Kendi hikâyelerini yayımlamaya çalışan her bilimkurgu yazarının bu dergiyi ciddi olarak incelemesi gerekiyor. Yaklaşık 1.1 milyon Alexa puanlaması var.

Hazırlayan: İmren Mutlu | Kaynak

Etiketler: , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...