Lagari Bilimkurgu Fanzini’nin 5. Sayısı Çıktı

2018 yılında yayın hayatına başlayan Lagari Bilimkurgu Fanzini yoluna emin adımlarla devam ediyor. Mehmet Fatih Balkı‘nın başını çektiği fanzinin 5. sayısı geçtiğimiz günlerde yayımlandı. İlk 4 sayıda gördüğümüz yazar çeşitliliği bu sayıda da sürüyor. Serkan Üstündağ, Ruhşen Doğan Nar, Murat Yıldırım ve Gökçe Mehmet Ay‘ın oluşturduğu kemik kadroya bu sayıda Gizem Geçgil, Efsun Etlioğlu, Aşkın Güngör ve Ali Okan Pandar eşlik ediyor.

Bilimkurgu edebiyatının kalbi olarak nitelendirebileceğimiz kısa öyküler dergi ve türleri için olmazsa olmaz bir durum teşkil ediyor. Lagari fanzin de bunun farkında olarak yine kısa öykülere ağırlık vermiş. 136, Nostalji Günü, Yıldız Tozu, İlk Müşterim, Muhbir Dedektörü, Duman ve Askerin Tek Güvencesi adlı 7 öyküye yer veren fanzin, tadımlık bir öykü kitabı izlenimi sunuyor. Öykülerin her biri yazarının kalemine has özellikleri barındırmasıyla ve içerdiği bilimkurgusal düşünceleriyle okunmayı ve değerlendirilmeyi hak ediyor.

lagari

Bir önceki sayısında Bilimkurgu Kulübü‘nün kurucusu olan İsmail Yamanol‘u ağırlayan Lagari’nin bu haftaki röportaj koltuğunda ise Türk Edebiyatında çeşitli eserler vermiş ve bu alanda tecrübeli bir isim haline gelmiş olan Aşkın Güngör  var. Yayıncılık sektörü, yerli bilimkurgunun mevcut durumu, çocuk edebiyatında bilimkurgunun yeri gibi konuların yanında Aşkın Güngör’ün kendi projelerini de anlattığı bu keyifli röportajı kaçırmamanızı öneriyoruz. Fanzinin genelini oluşturan öyküler ve röportajın dışında fanzine renk katan güzel bölümlerin olduğunu da söyleyebiliriz. Mesela The Comet adlı ilk fanzinin önümüzdeki günlerde İngilizce ve Türkçe olarak paylaşılacağını duyuruyor Lagari. Bunun yanında geçtiğimiz günlerde bilimkurgu camiasında olup bitene kısaca değinen fanzin, GİO ödüllerini ve sahiplerini de unutmamış.

Her sayısında kendini bir adım daha öteye taşıyan Lagari ekibi yine dolu dolu bir sayı hazırlamış kısacası. Kapak tasarımını Akın Altınyıldız‘ın üstlendiği fanzin sizlere kısa vadede tatmin edici bir içerik sunuyor…

Hazırlayan: Ahmet Boyraz

Yazar: Ahmet Boyraz

1993'de Adana'da doğdu. Futbol ve Bilimkurgu hastası. Bilimkurgu konusunda üretmekten çok tüketme eyleminde olsa da bunu tersine çevirmek için elinden geleni yapıyor.

İlginizi Çekebilir

Aşkın Güngör

Aşkın Güngör ile Röportaj

İlk olarak sizi okur yönünüzle tanımak isteriz. Kitaplarla nasıl tanıştınız acaba? Annem genç kızlığında sıkı …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin