bilimkurgu kulubu

Dergi

Tarih: 17 Mart 2019 | Yazar: Ruhşen Doğan Nar

0

Lagari Bilimkurgu Fanzini’nin 3. Sayısı Çıktı

Mehmet Fatih Balkı‘nın çıkardığı Lagari Bilimkurgu Fanzini, ülkemizin tek bilimkurgu fanzini olma özelliğini koruyarak yoluna sağlam adımlarla devam ediyor. Önümüzdeki süreçte bilimkurgu alanında daha fazla fanzin görebilmeyi ümit ediyorum. Tatlı tatlı yarışmanın, hem yerli bilimkurgu yazarları hem de okurları için faydalı bir rekabet olacağını düşünüyorum. Türkiye’de bilimkurgu alanında ürün veren, çalışmalar yapan ve elini taşın altına koyan herkes, birer ikişer fanzinde yer alıyor. Kimi zaman öyküleriyle kimi zaman söyleşileriyle Lagari’de boy gösteriyor. Bu durum beni fazlasıyla mutlu ediyor. Lagari’nin böyle toparlayıcı bir özelliği olması bizler için büyük bir fırsat.

Üçüncü sayıya gelirsek, öncelikle kapaktan bahsetmek gerekiyor. İlk üç sayı göz önüne alındığında, en iyi kapağın bu sayıda olduğunu söyleyebilirim. Levent Altınkaynak‘ın çizdiği, hem ön hem de arka kapağı oluşturan çizim, tek kelimeyle muhteşem. Fanzin, Mehmet Fatih Balkı’nın “Dünyalar Savaşı 15” yazısıyla başlıyor. Bu yazıda Balkı, Orson Welles‘in 1938 yılında gerçekleştirdiği, dünyaca ünlü radyo yayınından bahsediyor. H.G. Wells‘in “Dünyalar Savaşı” eserinden uyarlanan bir saatlik radyo tiyatrosu Amerikalıları epey korkutuyor. Daha sonra, Bilimkurgu Kulübü’nden tanıdığımız Murat Yıldırım‘ın “Kayz-A” öyküsü yer alıyor. Kargaları ve yapay zekâyı konu alan eğlenceli bir bilimkurgu öyküsü. Ardından, “M4Y4” ve “M4Y4-Nesil” romanlarının yazarı Yüksel Yılmaz‘ın söyleşisi geliyor. Özellikle bilimkurgu yayıncılığı hakkında söylediklerini bir kenara not etmek gerekiyor:

“Takipçi sayısı, sosyal medya gücü bir kitabın basılması için yeterli iken yerli bilimkurgu eserlerinin hak ettiği yere ulaşması biraz daha zaman istiyor.”

Fanzinde ayrıca Yüksel Yılmaz’dan “Savaş” başlıklı bir öykü de var. Bu sayıdaki diğer öyküler ise şöyle: Tarih 212 – Bahadır Toprak, Afilli Atlayış – Murat K. Beşiroğlu, Kan Testi – Serkan Üstündağ, Kelebek Nerede – Tuğrul Sultanzade, Vaizin Sorgusu – Emre Eryılmaz, Yumurta/Gelecek/Saklı/Şans/Tohum – Gökçe Mehmet Ay. Ayrıca, fanzinde Sylvan Clownson‘ın çarpıcı bir görsel çalışması da var.

Son olarak bir şey hatırlatmak istiyorum: Bilimkurgu Kulübü’nden tanıdığımız Tuğrul Sultanzade‘nin, Lagari Bilimkurgu serisi içerisinde “Kırılgan Şarkı” isimli bir bilimkurgu fankiti çıktı. Okumadıysanız mutlaka okumanızı öneririm.

Lagari Fanzin’in 3. sayısının PDF haline ve Gizem Geçgil‘in bu sayı hakkındaki incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

1988, İzmir doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Mütercim-Tercümanlık okudu. İngilizce öğretmenliği yapmakta. 2016 Şerzan Kurt Öykü Ödüllerinde Türkçe Öykü dalında ödüle layık görüldü. Bilimkurgu öykülerinden oluşan ilk kitabı "İçimdeki Robot", Yitik Ülke Yayınları'ndan 2019 yılında çıktı. İthaki Yayınları’nın “Yeryüzü Müzesi” ve Yitik Ülke Yayınları’nın “Mutsuz Aşk Vardır” derlemelerinde öyküleriyle yer aldı. «Uyan!» adlı bilimkurgu fankiti, Fanzin Apartmanı tarafından basıldı. Çeşitli dergi ve fanzinlerde öyküleri yayımlandı.