bilimkurgu kulubu

Dergi lagari

Tarih: 21 Kasım 2018 | Yazar: Ruhşen Doğan Nar

1

Lagari Bilimkurgu Fanzini’nin 2. Sayısı Çıktı

Lagari Fanzin‘in ikinci sayısı okurlarla buluştu. İlk sayısı bu yılın mayıs ayında çıkan Lagari, altı aylık aradan sonra yeni sayısıyla bilimkurgu okurlarının karşısında. Etkileyici bilimkurgu öyküleri, mühim söyleşileri ve nitelikli çizimleriyle ilgi çeken birinci sayının ardından, ikinci sayı da eminim okurları memnun edecek. Birinci sayıya göre, ikinci sayının çok daha başarılı olduğunu söyleyebilirim. Gözle görülebilir bir gelişme mevcut. Birinci sayıda, bilimkurgunun dışında sayılabilecek bir iki öykü varken, bu sayıda böyle bir sorun görülmüyor.

Bu sayı, fanzinin başındaki isim olan Mehmet Fatih Balkı‘nın “Göğün Şehidi” yazısıyla başlıyor. Bu yazıda Balkı, uzaya giden ilk canlıyı, Laika‘nın hikâyesini anlatıyor. Daha sonra, bilimkurgu edebiyatının emektar yazarlarından Sadık Yemni‘nin “Aç-Grip” öyküsü bulunuyor. Müptezel Tanrılar fankit serisiyle harikalar yaratan Serkan Üstündağ‘ın “Günya” öyküsü de bu sayıda yer alan öykülerden biri. Ayrıca usta yazarlarımızdan Orkun Uçar‘la yapılan söyleşi, mutlaka okunması gereken yazılardan biri. Orkun Uçar’ın hem yaşam öyküsü hem de bilimkurguya dair yaptığı tespitler oldukça ilgi çekici. Özellikle söyleşide bahsi geçen şu tespit çok önemli:

“Tahmin edersek 10 bin kadar bilimkurgu, en iyi ihtimalle 3 bin kadar yerli bilimkurgu okuru var. (…) Önce yerli bilimkurgu ve fantazya edebiyatımız ülkemizde kabul görmeli ve kitapevlerinde bir raf sahibi olmalı. Bu da okur sayımızın en az 10 bine çıkmasıyla olur.”

Bilimkurgu üzerine incelemelerini Bilimkurgu Kulübü‘nde keyifle okuduğumuz Bahri Doğukan Şahin‘in “Bilimkurgu Edebiyatında Yaygın Olarak Kullanılan Temaların İlk Örnekleri” incelemesi bu sayının nitelikli ve uzun eserlerinden biri. Onun dışında, Murat Yıldırım da “Cennet” öyküsüyle bu sayıda görünen tanıdık isimlerden. Yerli bilimkurgu edebiyatında adını duyduğumuz Metin UçarTabut“, Gökçe Mehmet AyDeneyim Tüccarının Aşkı“, Gurur AsiBiz Suyun Üzerinde Kalacağız” öyküleriyle ikinci sayıyı zenginleştiren yazarlardan. … Sıvadık Fanzin‘den Emrah Ersan da “Aşı” öyküsüyle bu sayıda kalem oynatanlardan.

Lagari Fanzin’in “Lagari Bilimkurgu Fankit Serisi” yayımlamaya başladığını birkaç hafta önce sizlerle yine burada paylaşmıştımLagari‘nin üçüncü sayısını şimdiden dört gözle bekleyenlerden biriyim. Umarım, Lagari gelişerek ve büyüyerek açtığı yolda ilerlemeye devam eder ve yolu uzun olur.

Lagari Fanzin‘e Fanzin Apartmanı dağıtım noktalarından ulaşabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

1988, İzmir doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Mütercim-Tercümanlık okudu. İngilizce öğretmenliği yapmakta. 2016 Şerzan Kurt Öykü Ödüllerinde Türkçe Öykü dalında ödüle layık görüldü. Bilimkurgu öykülerinden oluşan ilk kitabı "İçimdeki Robot", Yitik Ülke Yayınları'ndan 2019 yılında çıktı. İthaki Yayınları’nın “Yeryüzü Müzesi” ve Yitik Ülke Yayınları’nın “Mutsuz Aşk Vardır” derlemelerinde öyküleriyle yer aldı. «Uyan!» adlı bilimkurgu fankiti, Fanzin Apartmanı tarafından basıldı. Çeşitli dergi ve fanzinlerde öyküleri yayımlandı.