lagari

Lagari Bilimkurgu Fanzini’nin 2. Sayısı Çıktı

Lagari Fanzin‘in ikinci sayısı okurlarla buluştu. İlk sayısı bu yılın mayıs ayında çıkan Lagari, altı aylık aradan sonra yeni sayısıyla bilimkurgu okurlarının karşısında. Etkileyici bilimkurgu öyküleri, mühim söyleşileri ve nitelikli çizimleriyle ilgi çeken birinci sayının ardından, ikinci sayı da eminim okurları memnun edecek. Birinci sayıya göre, ikinci sayının çok daha başarılı olduğunu söyleyebilirim. Gözle görülebilir bir gelişme mevcut. Birinci sayıda, bilimkurgunun dışında sayılabilecek bir iki öykü varken, bu sayıda böyle bir sorun görülmüyor.

Bu sayı, fanzinin başındaki isim olan Mehmet Fatih Balkı‘nın “Göğün Şehidi” yazısıyla başlıyor. Bu yazıda Balkı, uzaya giden ilk canlıyı, Laika‘nın hikâyesini anlatıyor. Daha sonra, bilimkurgu edebiyatının emektar yazarlarından Sadık Yemni‘nin “Aç-Grip” öyküsü bulunuyor. Müptezel Tanrılar fankit serisiyle harikalar yaratan Serkan Üstündağ‘ın “Günya” öyküsü de bu sayıda yer alan öykülerden biri. Ayrıca usta yazarlarımızdan Orkun Uçar‘la yapılan söyleşi, mutlaka okunması gereken yazılardan biri. Orkun Uçar’ın hem yaşam öyküsü hem de bilimkurguya dair yaptığı tespitler oldukça ilgi çekici. Özellikle söyleşide bahsi geçen şu tespit çok önemli:

“Tahmin edersek 10 bin kadar bilimkurgu, en iyi ihtimalle 3 bin kadar yerli bilimkurgu okuru var. (…) Önce yerli bilimkurgu ve fantazya edebiyatımız ülkemizde kabul görmeli ve kitapevlerinde bir raf sahibi olmalı. Bu da okur sayımızın en az 10 bine çıkmasıyla olur.”

Bilimkurgu üzerine incelemelerini Bilimkurgu Kulübü‘nde keyifle okuduğumuz Bahri Doğukan Şahin‘in “Bilimkurgu Edebiyatında Yaygın Olarak Kullanılan Temaların İlk Örnekleri” incelemesi bu sayının nitelikli ve uzun eserlerinden biri. Onun dışında, Murat Yıldırım da “Cennet” öyküsüyle bu sayıda görünen tanıdık isimlerden. Yerli bilimkurgu edebiyatında adını duyduğumuz Metin UçarTabut“, Gökçe Mehmet AyDeneyim Tüccarının Aşkı“, Gurur AsiBiz Suyun Üzerinde Kalacağız” öyküleriyle ikinci sayıyı zenginleştiren yazarlardan. … Sıvadık Fanzin‘den Emrah Ersan da “Aşı” öyküsüyle bu sayıda kalem oynatanlardan.

Lagari Fanzin’in “Lagari Bilimkurgu Fankit Serisi” yayımlamaya başladığını birkaç hafta önce sizlerle yine burada paylaşmıştımLagari‘nin üçüncü sayısını şimdiden dört gözle bekleyenlerden biriyim. Umarım, Lagari gelişerek ve büyüyerek açtığı yolda ilerlemeye devam eder ve yolu uzun olur.

Lagari Fanzin‘e Fanzin Apartmanı dağıtım noktalarından ulaşabilirsiniz.

Hazırlayan: Ruhşen Doğan Nar

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Orkun Uçar

Orkun Uçar ile Röportaj

Öncelikle sizi okur yönünüzle tanımak isteriz. Kitaplarla nasıl tanıştınız acaba? İlk olarak çizgi romanlarla okuma …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et