bilimkurgu kulubu

Dergi

Tarih: 24 Nisan 2020 | Yazar: Ruhşen Doğan Nar

0

Fanzin Apartmanı’ndan Fankit İçin Açık Çağrı

Türkiye’de fanzin kültürünün gelişmesi için emek harcayan oluşumlardan biri olan Fanzin Apartmanı, şu karantina günlerinde ilgi çekici bir çağrıda bulundu. Fanzin Apartmanı’nın çağrısı, özellikle eli kalem tutanlar için güzel bir fırsat anlamına geliyor. Eğer elinizde yayımlanmayı bekleyen bir dosya varsa ya da aklınızın bir köşesinde kağıda dökülmeyi bekleyen bir fikir duruyorsa, Fanzin Apartmanı’nın bu çağrısından faydalanabilirsiniz. Fankit‘in ne anlama geldiğini merak ediyorsanız, çağrıdan alıntı yaparak açıklayabiliriz:

“Bağımsız, finansal kaynaklardan, profesyonel yayınevi algısından ve onun basım klişelerinden uzak, kâr amacı gütmeyen, kolayca basılıp gönüllü dağıtım kanalları aracılıyla dağıtılabilen kitaplardır. Tek bir yazarın çıkardığı, içerisinde bir konu bütünlüğü olan metinleri okurla, dolaysız olarak buluşturmak amaçlanmaktadır.  Yayınlanma safhasında, yazan kişilerin yayınevi şartlanmışlığına alternatif yoldur.”

Bilimkurgu alanında yayınlar yapan ve Fanzin Apartmanı’yla bağlantı içinde olan Lagari Fanzin şu ana dek dört fankit çıkardı: Uyan! (Ruhşen Doğan Nar), Kırılgan Şarkı (Tuğrul Sultanzade), Otantik Kızılderili Deneyimi’ne Hoş Geldiniz (Rebecca Roahnhorse – Çeviren, M. Emre Arabalı) ve Selly’nin Gözyaşları (Efe Elmastaş). Fanzin Apartmanı’ndan bu fankitleri okuyup inceleyerek, aşağı yukarı nasıl bir şey beklendiğini görebilirsiniz.

Son gönderim tarihi, 15 Mayıs 2020. Elinizi çabuk tutun ve fırsatı kaçırmayın!

Fanzin Apartmanı’nın Açık Çağrısının tam metni şöyle:

Fanzin Apartmanı olarak yeni bir çağrıda bulunuyoruz ve fankitleştirmek için dosya gönderimleri beklediğimizi ilan ediyoruz. Bu süreçte, gönderilen dosyalar arasından seçeceğimiz işlerin basıma hazırlığını üstlenecek ve ortaya çıkan fankitin PDF halini, sosyal ağlarımız aracılıyla fanzinapartmani.com  üzerinden paylaşıma açacağız. Ayrıca İzmir’de limitli bir basım yaparak, fanzin raflarında da yer almasını sağlayacağız. Bu çalışmayla fanzin okurlarına yeni, alternatif metinler sunmayı amaçlıyoruz.

Son gönderim tarihi 15 Mayıs 2020 olup süreç hakkında açıklamalar aşağıda yer almaktadır.

Daha önce çıkmış tüm fankit örneklerine buradan ulaşılabilir.

fanzinapartmani@gmail.com adresine word belgesi olarak gönderilen dosyalar fankit başı olan arkadaşlar tarafından seçilecek, dosya sahibi ile irtibata geçilecektir. Şayet dosya konusunda iletmek istedikleri düşünceler varsa paylaşımda bulunacaklardır. Dosya, Fankit Başı yürütücülüğünde, birlikte çalıştığı diğer arkadaşlarla birlikte fankit haline getirilecek ve PDF’i paylaşım öncesinde dosya sahibine sunulacaktır. Onayı alınması sonrasında, önce sosyal medya hesaplarından duyuruları yapılacak, sonrasında da fanzinapartmani.com üzerinden PDF olarak genel paylaşıma açılacaktır. Fankitin İzmir’deki fanzin raflarında yer alması için belirli sayılarda çoğaltımı yapılacak ve okura, basılı olarak da ulaşması sağlanacaktır.

Yukarıda yapılacağı belirtilen işlerin hiçbirinden ücret alınmayacak ve sürecin tamamı kolektif olarak, gönüllülük esasıyla yürütülecektir. Dosya sahibinden beklenen tek şey ise fankit haline getirilen dosyanın fankit olarak kalmasını bizlere gönülden taahhüt etmesidir.

Fankit olan bu dosya, gerek yazar gerekse bilinmeyen kişiler tarafından istenildiği kadar çoğaltılıp dağıtılabilir olacaktır.

Etiketler: , , ,


Yazar Hakkında

1988, İzmir doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Mütercim-Tercümanlık okudu. İngilizce öğretmenliği yapmakta. 2016 Şerzan Kurt Öykü Ödüllerinde Türkçe Öykü dalında ödüle layık görüldü. Bilimkurgu öykülerinden oluşan ilk kitabı "İçimdeki Robot", Yitik Ülke Yayınları'ndan 2019 yılında çıktı. İthaki Yayınları’nın “Yeryüzü Müzesi” ve Yitik Ülke Yayınları’nın “Mutsuz Aşk Vardır” derlemelerinde öyküleriyle yer aldı. «Uyan!» adlı bilimkurgu fankiti, Fanzin Apartmanı tarafından basıldı. Çeşitli dergi ve fanzinlerde öyküleri yayımlandı.