bilimkurgu kulubu

Dergi

Tarih: 5 Temmuz 2018 | Yazar: İsmail Yamanol

0

Bilim-Sanat Dergisi TR!P’in Temmuz Sayısı Raflarda

Aylık bilim-sanat dergisi TR!P, Temmuz sayısıyla yine “farklı bir dergi” olma iddiasını sürdürüyor. Büyük yazar Aziz Nesin’in kapağını süslediği TR!P’in dördüncü sayısı, “En hain yangın bile fikirleri öldüremez” sloganıyla raflardaki yerini aldı. Yazar ve çizerleri arasında Mete Atatüre, Erdoğan Aydın, Caner Alper, Selçuk Topal, Uğur Batı, Cahit Berkay, Taner Öngür, Kemâl Başar, Mesut Yar, Renan Bilek, Ferhat Uludere, Nilüfer Açıkalın, Semra Doll, Tevfik Uyar, Münir Tireli gibi bilim, sanat, edebiyat, medya, akademi ve müzik dünyasından farklı ve nitelikli isimlerin yer aldığı, birbirinden ilginç röportaj ve yazılarıyla TR!P derginin Temmuz içeriği yine enteresan ve derinlikli konulardan oluşmakta…

Genel Yayın Yönetmenliğini Murat Arda’nın üstlendiği TR!P dergi, Serkan Sezer ve Altuğ Eroğlu öncülüğünde her ay tüm Türkiye’de yaygın bir dağıtım ağıyla okuyucu ile buluşuyor. Derginin yayın kurulunda birçok önemli isim bulunuyor. Oyuncu Erkan Bektaş, bilim insanı Mete Atatüre, yazar Ferhat Uludere, akademisyen Uğur Batı, bilim-kurgu yazarı İsmail Yamanol, astrofizikçi Selçuk Topal ve çizer Devrim Kunter gibi isimlerin yayın danışmanı olarak görev aldığı TR!P, “ciddi mevzulara Rock’n’Rolla yolculuğu” mottosu ile tüm Türkiye çapında, dergi satılan her yerde okuyucunun beğenisine sunuluyor…

trip

25. yıl dönümünde Sivas Katliamı’na dair birbirinden dikkat çekici yazılara ek olarak, derginin Temmuz sayısı yine dopdolu.

Bilimi, sanatı ve hayatı genç nesillere sevdirmek için adeta Carl Sagan’a söz vermişcesine büyük bir efor sarfeden ve sevimliliği ile bilim insanlığı atbaşı giden Mete Atatüre, “Gökkuşağı biriktirmenin formülünü” değerli TR!P okurlarıyla paylaşıyor.

Bilim, sanat, felsefe, edebiyat gibi birbirinden farklı disiplinleri aynı mecmuada birleştirme misyonu üstlenen TR!P’te her ay ilginç yazılarıyla Dr. Selçuk Topal, okuyucuyu “yıldızlararası” meselelere davet ediyor.

Ferhat Uludere, büyük Türk şairleriyle çıktığı astral seyahatte bizlere romantik ve derinlikli anlar sunuyor…

Oyuncu Kemal Başar, “tiyatro” sanatına dair sorular soruyor. Başar, bu geleneksel sanatın diğer alanlarla olan ilişkilerini TR!P mecmua için irdeliyor.

Deneyimli televizyon eleştirmeni Mesut Yar, “O mavi pencereli kutudan hiç dışarı çıkmadım,” diyor.

Tiyatrocu Renan Bilek’ten “beyin jimnastiği” yazıları… Farklı bakış açısıyla güncel ve tarihsel örnekler…

Aylık bilim-sanat dergisi TR!P, Temmuz sayısında ‘Gökkuşağının Edebiyatı’na da yer veriyor. Onur Bütün’ün kaleme aldığı ‘Gökkuşağının Edebiyatı’, Gılgamış Destanı’ndan günümüz edebiyatındaki eşcinsel arzunun işlenişini tartıştırıyor. Queer kuramın edebiyatla ilişkisi, ‘Onur Yürüyüşleri’, eril ve heteroseksist dil gibi konulara değindiği yazısının sonunda Bütün, mini bir okuma listesi paylaşıyor.

Devrim Kunter’den tam yedi sayfa, renkli, steam-punk olağanüstü bir çizgi roman…

Semra Doll’dan “Canavarlara Fısıldayan Adam”…

Mahmut Saral’dan Guns’N’Roses efsanesi Slash ile buluşma ve hardrock şöleni değerlendirmesi…

Gökçe Sezer’den blues üstadı Jeff Shucard özel söyleşisi…

Sinan Doyan’dan İstanbul Arabesque Project külliyatı…

Evren Ünal’dan Sally Horner’ın trajik öyküsü…

Müşra Demir’den dünyanın ilk punk-rock şefi analizi ve Anthony Bourdain’e saygı duruşu…

Münir Tireli’den İran’da müzikal kısıtlamalar ve yatağını bulan sular…

Fatih Yürür’den Altın Fırçalı ve Altın Kalpli Adam…

Olcay Ünal Sert’ten Selda Bağcan…

…Ve birbirinden incelikli makaleleri, entelektüel bakış açıları, afili illüstrasyonları ve hikâyeleri ile Nilüfer Açıkalın, Yeşim Çobankent, Orhan Tuncay, Cenk Tan, Burcu Okay, Ali Özçelik, Tarkan Konar, Çağrı Bedir, Emre Doğulu, Cem Uslu, Koray Sarıdoğan, Mualla Kübra Kara, Y. Özkan Akyürek ve daha birçok genç ve olgun yetenek, derginin Temmuz sayısına imza atan diğer değerli fikir işçileri arasında… Öyle görünüyor ki TR!P, “Ciddi mevzulara Rock’n’Rolla yolculuğu”nu büyük bir heyecanla ve hız kesmeden sürdürecek.

Derginin tüm sayılarını Dergi Yurdu üzerinden sipariş edebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Amatör bir düş gezgini ve saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor. Daha mutlu, daha yaşanası ve daha özgür bir gelecek için…