Asimov's Science Fiction

Asimov’s Science Fiction Dergisinin Tarihçesi

Hiç merak ettiniz mi, George R. R. Martin‘in Daenerys Targaryen‘i ilk defa basılı olarak nerede çıktı? “Yeşil Mars” için Kim Stanley Robinson ilk kez nerede hak iddia etti? Octavia E. Butler‘ın Hugo ve Nebula Ödülleri kazanan kısa romanlarını ilk kim bastı? Jonathan Lethem, Kelly Link ve Allen M. Steele‘nin ilk profesyonel kurgu yayınlarına hangi dergi ev sahipliği yaptı? Pekala, bunlar ve diğer birçok önemli dönüm noktası, Asimov’s Science Fiction dergisinin sayfalarında yer almaktadır.

Asimov’s dergisi, 1977’de Joel Davis ve Isaac Asimov tarafından kuruldu. O zamanlar Isaac Asimov’s Science Fiction Magazine olarak bilinen dergi, İlkbahar sayısıyla üç aylık bir yayın olarak gazete bayilerinde yerini aldı. Dergi hızlıca abone kazandı ve bir sonraki yıl iki ayda bir çıkmaya başladı. 1979’da ise aylık bir dergiye dönüştü. Şu anda dergi, yılda on kez çıkıyor. Derginin Nisan/Mayıs sayısı genişletilmiş iki aylık yıldönümü sayısı; Ekim/Kasım sayısı ise daha da genişletilmiş bir sayı olarak karşımıza çıkmaktadır.

asimov's

Asimov başlangıçta derginin yayın yönetmeniydi; fakat her zaman diğer çalışanlara görev verme konusunda ısrarcıydı. Derginin kurucu editörü George H. Scithers, Asimov tarafından dergiyi yönetmesi için seçildiğinde, çoktan Amra adlı fanziniyle Hugo Ödülü kazanmıştı. Hem Isaac hem de George dergiyi profesyonel yazarların yanı sıra yeni başlayan yazarların da kabul edildiği bir yer olarak gördü. Örneğin Barry B. Longyear ve S.P. Somtow, George H. Scithers‘ın meşhur ettiği yazarlardandır. Barry Longyear’ın kısa romanı “Enemy Mine” (Eylül 1979) Hugo ve Nebula Ödülleri kazanmıştır ve Denis Quaid ile Lou Gossett Jr‘ın başrolünde yer aldığı bir filmle beyaz perdeye de aktarılmıştır. Ödül kazanan öyküler yayımlamanın yanı sıra, 1982’de dergiden ayrılmadan önce George H. Scithers iki kez de “En Profesyonel Editör Hugo Ödülü” kazanmıştır.

Kathleen Maloney, 1982’de derginin başına geçmiştir. Çok kalmasa da Connie Willis‘in Nebula ödüllü “A Letter from the Cleary’s” (Haziran 1982) eserini yayımlatmayı ve beni dergiye editör yardımcısı olarak almayı (yine Haziran 1982’de) başarmıştır. Kathleen o yıl dergiden ayrılmıştır ve derginin dümenine sorumlu yazı işleri müdürü Shawna McCarthy geçmiştir.

Derginin editörlerinden Shawna McCarthy (Hugo ödül töreni, 1984)

Asimov’s yeni yazarlar için yuva olmaya devam ederken, Shawna’nın yönetiminde dergi daha keskin, daha edebi ve daha deneysel bir üslup kazandı. Shawna, Connie Willis’in ödüllü işlerini yayımlamanın yanı sıra Octavia E. Butler, Robert Silverberg, George R. R. Martin, Kim Stanley Robinson, Ursula K. Le Guin, Lucius Shepard, Karen Joy Fowler, John Varley, Nancy Kress, Bruce Sterling, Esther M. Friesner, James Patrick Kelly, Kit Reed, John Kessel, Michael Swanwick, Roger Zelazny, Pat Murphy, Gardner Dozois ve daha birçok yazarın öykülerine de dergide yer verdi. Shawna, 1984 senesinde “En Profesyonel Editör Hugo Ödülü”nü kazandı.

Shawna McCarthy 1985 senesinin sonunda dergiden ayrıldı ve Gardner Dozois, 1986 Ocak sayısıyla editörlüğe başladı. Gardner, 1977’de altı ay boyunca derginin yardımcı editörü olarak çalışmıştı. Kazandığı iki Nebula ödülünden birini, Asimov’s dergisinin 1983 Ağustos sayısında çıkan “Arabulucu” kısa öyküsüyle elde etmişti. Gardner, Shawna’nın demirbaş yazarlarının eserlerini yayımlamaya devam etti, ayrıca Robert Reed, Jonathan Lethem, Greg Egan, Judith Moffett, Terry Bisson, Kristine Kathryn Rusch, Mike Resnick, Allen M. Steele, Joe Haldeman, Charles Stross, Cory Doctorow, Geoffrey A. Landis ve Neal Barrett Jr. gibi yazarlara dergide yer verdi. Gardner ayrıca 1986’da derginin ilk tefrikası olarak William Gibson‘ın “Kont Zero”sunu yayımladı. Daha sonra, Michael Swanwick‘in iki romanını ve Harlan Ellison‘ın “Ben, Robot” için yazdığı senaryoya tefrika olarak dergide yer verdi. Gardner, 2004 yılında emekli olmadan önce eşi benzeri görülmemiş bir şeyi başararak tam on beş kez “En Profesyonel Editör Hugo Ödülü” kazandı.

Derginin Hugo ödüllü editörü Sheila Williams

Asimov’s dergisinin iyi bilinen hemen hemen her editörüyle çalışmış biri olarak, 2005 Ocak sayısında editörlüğü Sheila Williams üstlendi. Asimov’s dergisinde benzer imzalar gözükmeye devam etti. Yukarıda adı geçen yazarlara ek olarak Paolo Bacigalupi, Kij Johnson, Ian McDonald, Frederik Pohl, Lisa Goldstein, Paul McAuley, Rudy Rucker, Chris Beckett, Alexander Jablokow ve Ian R. MacLeod gibi yazarlar dergide eserleriyle boy gösterdi. Geçen on yıl içerisinde Carol Emshwiller, Elizabeth Bear, Brandon Sanderson, Aliette de Bodard, Mary Robinette Kowal, Ken Liu, Christopher Barzak, Alaya Dawn Johnson, Lavie Tidhar, Dale Bailey, Will McIntosh, Suzanne Palmer, Megan Arkenberg ve Daryl Gregory gibi yazarlar dergide ilk kez yer aldılar. Bu süreç içerisinde, yazarlık kariyerlerinin başında Asimov’s dergisine öykü verenler şu isimlerdir: Ted Kosmatka, Felicity Shoulders, Henry Lien, William Preston, Alice Sola Kim, Derek Künsken, Jeff Carlson ve Steve Bein.

Dergide çalışan değişiklikleri sadece editörlere sınırlı kalmadı. Dergi yayın hayatına Asimov’un başyazıları, Martin Gardner’ın aylık bulmacaları, Erwin S. Strauss’un yaklaşan bilimkurgu buluşmaları hakkındaki yazılarıyla başlamıştı. Uzunca süre kitap eleştirmeni Baird Searles‘di. Shawna McCarthy dergiden ayrıldığında, Martin’in aylık bulmacaları da sona erdi. Bunun yanında, Norman Spinrad kitap eleştirileriyle dergiye destek vermeye başladı. Ne yazık ki, hem Asimov hem de Baird doksanların başında hayatını kaybetti.

1993’de editöryal yazıları yazma görevi muhteşem yazar Robert Silverberg’e düştü ve o günden beri “Düşünceler” köşesinde yazılar yazıyor. 1993’de dergi için ayrıca yeni kitap eleştirmenleri seçildi ve yirmi yıl geçmesine rağmen Peter Heck ve Paul Di Filippo hâlâ kitap eleştirileri göndermeye devam ediyor. 1998’de James Pattrick Kelly sanal dünyadaki yenilikleri konu ettiği iki ayda bir çıkan “İnternette” köşesini yazdı. James Gunn, Ray Kurzweil, Allen M. Steele, Aliette de Bodard gibi birçok yazarın imzalarını taşıyan kurgu dışı “Düşünce Deneyleri” köşesi sık sık dergide boy gösteriyor. Derginin ödüllü şairleri ise şunlardır: Robert Frazier, Bruce Boston, Jane Yolen, Megan Arkenberg, William John Watkins, Laurel Winter ve Janis Ian.

2008 senesinden beri derginin dijital formatı da mevcuttur ve gayet de popülerdir.

Hazırlayan: Ruhşen Doğan Nar | Kaynak:

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Foundation Dizisinin 2. Sezonuna Dair Bildiklerimiz

Foundation (Vakıf) dizisinin yeni sezon çekimleri dünyanın dört bir yanında devam ediyor, ancak ikinci sezon …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin