bilimkurgu kulubu

Genel

Tarih: 4 Temmuz 2015 | Yazar: İsmail Yamanol

0

Biri “Bilim Masaldır” mı Dedi?

Bilim, ideolojik midir? Fen dersi okul müfredatından çıkartılmalı mıdır? Astroloji ile astronomi arasındaki ayrım neye göre yapılır? Keşif ve doğrulama, olgu ve değer arasındaki ayrımların modası geçti mi? Eksik-belirlenme nasıl bir sorundur?

Bilginin kişilere ve toplumlara göre değişken olduğu inancının, başka bir deyişle bilişsel göreciliğin hepimizin içine işlediği günümüzde, sağlıklı düşünme olanakları bir hayli kısıtlanmış görünüyor. Gündemi takip ettikçe görüyoruz ki, ayaklarımızın altında nesnel bir zeminin kalmadığı, sağlıklı bir tartışma ortamının ortadan kalktığı, gerekçe ve kanıtların önemini yitirdiği ve herkesin kendi inandığı kanaati ödün vermeksizin savunduğu bir ortamda, geriye kalan yalnızca bir sağırlar diyaloğu oluyor. Herhangi bir sınamaya tabi tutulamayan, dolayısıyla yanlışlanamayan kanaatlerin doldurduğu toplumsal yaşam adeta bir savaş meydanına dönüyor. Geriye ise –hep varsayıldığı üzere- bir hoşgörü ortamı değil fakat –maalesef- bir kuvvetler mücadelesi kalıyor. Sonuç: Güçlü olan haklıdır; yani aklın ölümü.

Tamer Ertangil‘in “Biri Bilim Masaldır mı Dedi?” adlı bu kitabında, Feyerabend’in bilim felsefesi tanıtılmakla beraber, aynı zamanda epistemolojik ve politik açıdan da eleştiriliyor. Bilişsel göreciliğin eğitimde, politikada ve gündelik yaşamda egemen hale gelmesi halinde ortaya çıkabilecek ve çıkmış olan sorunlar gösterilmekte ve Feyerabend’in tüm eleştirilerine karşın bilimsel yöntemin hakkı teslim edilmektedir.

Günümüzde –kutsal olmak iddiasında olmadığı ve tam da bu yüzden savunmasız olduğu için- modern bilime karşı yapılan saldırılar bu denli yoğunken, bilimin bir savunmasını yapmak, toplumun her hücresine sirayet etmiş olan kafa karışıklığını gidermek açısından da hayati önem taşımaktadır.

Biri “Bilim Masaldır” mı Dedi? (255 sayfa), Kuhn, Feyerabend, Reichenbach, Popper, Althusser, Quine, Laudan ve Kincaid gibi bilim felsefecilerinin tartışıldığı, bilim ve felsefeye merak duyan tüm okurların ilgisini çekecek bir çalışma.

Eseri, tüm kitap satış sitelerinin yanı sıra aşağıdaki linkten de kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Etiketler: , , , , ,


Yazar Hakkında

Amatör bir düş gezgini ve saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor. Daha mutlu, daha yaşanası ve daha özgür bir gelecek için…