bilimkurgu kulubu

Bilim & Teknoloji breakthrough-starshot-nanocraft

Tarih: 17 Eylül 2016 | Yazar: Konuk Yazar

1

Yıldızlara Yelken Açmak: Breakthrough Starshot Projesi

Anımsayacağınız gibi ünlü fizikçi Stephen Hawking, 2016 yılının başlarında Rus milyarder Yuri Milner ve bir grup bilim insanı ile birlikte, türümüzün yıldızlara ulaşmasını amaçlayan 100 milyon dolarlık “Breakthrough Starshot” adlı bir projeyi kamuoyuna duyurmuştu. Hemen belirtelim ki bu proje ile, gücünü ışıktan alan küçük robotik uzay araçları kurulması planlanıyor. Proje başarılı olursa, yakınımızda bulunan Alpha Centauri’yi sadece 20 yıllık bir yolculuktan sonra ziyaret edebileceğiz.

Hawking, One World Observatory’de verdiği konferansta, “Şu an karşımıza çıkan sınır, biz ve yıldızlar arasındaki büyük boşluktur. Fakat artık bu sınırın ötesine geçebiliriz. Işık demetleri, ışık partikülleri ve şimdiye kadar yapılan en küçük uzay aracı ile yakın zamanda Alpha Centauri’ye bir yolculuk düzenleyebiliriz. Bugün, kozmosta bir dahaki büyük sıçrayış için uğraşıyoruz. Çünkü bizler insanız, uçmak doğamızda var.” ifadelerini kullanmıştı.

Peki ama tam olarak ne tür bir projeyle karşı karşıyayız?

Projeye göre, Starshot gemisinin çok ince tasarlanmış uzay yelkenlerinde pul büyüklüğünde bir çip bulunacak. Bu ikili, fırlatılışta ana gemide bulunacak ve sonra da Dünya’nın yüksek bir yerinde konumlanmış bir tesisten gelen laser ışınları ile uzaya doğru yola çıkacaklar. Milner, böyle bir geminin ışık hızının yüzde 20’sine kadar hızlanabileceğini söylüyor. Bu hız, 4.37 ışık yılı uzaklıktaki Alpha Centauri sistemini aradan çıkartmaya yetecek, hem de fırlatılıştan sadece 20 yıl sonra. Hatırlatalım ki, bildiğimiz klasik uzay gemileri ile bu süre yaklaşık 30.000 yıla denk gelirdi.

Milner ayrıca, nanogeminin bazı gezegenlerin resmini kaydedebilmesnin yanı sıra başka bilimsel bilgiler toplayıp bir ışık demeti ile eve geri gönderebileceğini de belirtiyor: “Bu uçuş işe yararsa, Alpha Centauri hakkında öğreneceklerimiz kadar kendi hakkımızda da çok şey öğreneceğiz.”

“Breakthrough Starshot projesi şu anda sahip olduğumuz veya yakın gelecekte sahip olabileceğimiz bir teknoloji ürünü olacak. Bu projenin geleceği hepimizin bilgisine bağlıdır.” Yuri Milner

Öte yandan Breakthrough Starshot projesinde kullanılacak pul boyutundaki uzay araçları, fırlatışlarından 20 sene sonra Alpha Centauri’nin etrafında bulunan gezegenlerden bilgi toplayabilecek. Starshot projesi için gerekli olan teknolojiyi geliştirmek ve kullanmaya başlamak pahalıya mal olacak ve zaman alacak. Projede çalışanlara göre Alpha Centauri’ye bir nanogemi göndermek, günümüzde yapılan en büyük bilimsel deneyin maliyetine eş değerde olabilir. Fakat Milner’a göre, ileride gerçekleştirilecek fırlatışlar daha ucuza mal olacak. Çünkü, ölçek ekonomileri sayesinde tek seferde birçok nanogemi fırlatılabilir, böylece daha fazla gemi ile hedefteki yıldız sisteminin daha çok fotoğrafı elde edilebilir.

12 Nisan 1961’den bu yana 55 yıl geçti. Tarihe geçen fırlatıştan sonra, insanlığın uzay yolculuğu çağı başlamış oldu. Moskova’da doğmuş olan Milner, ismini Yuri Gagarin’in şerefine konulduğunu söylüyor. Ayrıca bu sene 12 Nisan, NASA’nın fırlatılan ilk uzay mekiği olan STS-1’in 35. yıl dönümüydü.

Milner bir konuşmasında, ‘Yuri Gagarin, 55 yıl önce uzaya çıkan ilk insan olmuştur. Bu, insanlık tarihimizin büyük sıçarıyışlardan birisidir. Bugün, bir başka sıçrayış için hazırlanıyoruz.” demişti.

New Space Exploration Initiative "Breakthrough Starshot" Announcement

Breakthrough Starshot ekibinde Hawking, Milner ve Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg de bulunuyor. Bu, Hawking ve Milner’in beraber çalıştıkları ilk proje değil. Hawking, Milner’in 10 yıl süren ve 100 milyonluk Breakthrough Listen adlı, zeki yaşam formlarını araştırmak için geliştirdiği projesini de destekliyor. Bu proje, Dünya dışı yaşam formu aramak için şimdiye kadar geliştirilen en büyük proje ve Samanyolu Galaksisi’ndeki yaklaşık 1 milyon yıldızın incelenmesini hedefliyor.

Milner ayrıca, Breakthrough Message projesine de finans sağlıyor. Proje kapsamında, dinleyen herhangi bir zeki yaşam formuna yollanabilecek en iyi ve en doğru mesajları yazacak kişilere 1 milyon dolar’a kadar ödül vaat ediliyor.

Hazırlayan: Burak Avcı | Kaynak: Space

Etiketler: , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...