bilimkurgu kulubu

Bilim & Teknoloji William Shatner

Tarih: 13 Ekim 2021 | Yazar: İsmail Yamanol

0

William Shatner Uzay Yolculuğunu Tamamladı

Milyarder iş adamı Jeff Bezos’un Blue Origin adlı şirketiyle ikinci turistik uzay uçuşu tamamlandı. Teksas’tan yola çıkan uzay aracındaki ünlü oyuncu William Shatner, uzaya yolculuk eden en yaşlı kişi olarak tarihe geçti.

1950’lilerden bu yana oyunculuk yapan ve özellikle Star Trek (Uzay Yolu) dizisindeki ‘Kaptan Kirk’ karakteriyle ünlenen Shatner, bu yıl Mart ayında 90 yaşına girdi. Uzayla ilgili birçok filmde de rol alan oyuncuya bugünkü uçuşta eski NASA mühendisi Chris Boshuizen, klinik araştırma alanında girişimci Glen de Vries ve Blue Origin şirketinin Başkan Yardımcısı ve mühendis Audrey Powers eşlik etti.

13 Ekim 2021’de Blue Origin şirketinin ikinci turistik uçuşuyla uzaya yolculuk eden ekip. Soldan sağa, Chris Boshuizen, William Shatner, Audrey Powers ve Glen de Vries

İsmini uzaya çıkan ilk Amerikalı Alan Shepard’dan alan New Shepard uzay aracındaki yolcular, Dünya’nın 96 kilometre uzaklığına, yörünge altına yolculuk etti. Yerçekimi olmayan bölgede birkaç dakika gezinen New Shepard’ın bugünkü toplam yolculuğu yaklaşık 10 dakika sürdü. 12 Ekim için planlanan uçuş, hava koşullarının uygun olmaması nedeniyle bir gün ertelenerek bugün gerçekleştirildi.

Blue Origin ilk turistik uçuşunu 20 Temmuz’da, Amazon’un kurucusu Bezos’un dahil olduğu 4 kişilik bir grupla gerçekleştirmişti. Uzay turizmi adına ilk uçuş yaklaşık 10 dakika 10 saniye sürmüştü. Bu uçuşta yer alan havacı 82 yaşındaki Wally Funk, uzaya yolculuk eden en yaşlı kişi olarak kayıtlara geçmişti. Funk’ın unvanı bugün 90 yaşındaki Shatner’a geçmiş oldu.

William Shatner’ı dönüşte Jeff Bezos karşıladı

Blue Origin ile uzaya giden Shatner, uçuş öncesinde CBS kanalının sabah programında verdiği bir röportajda, bu seyahatin kolay bir şey olmadığına vurgu yaparak, “Uzayı ve Dünya’yı görmek istiyorum. Dünya’yı kurtarmak için ne yapmamız gerektiğini görmek istiyorum. Daha önce bana gösterilmeyen yeni bir bakış açısı yakalamak istiyorum,” dedi. Shatner’ın Blue Origin uçuşuna katılması, şirketin rakipleri Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX ve Richard Brunson’a ait Virgin Galactic karşısında bir avantaj olarak yorumlanıyor.

Kanadalı aktörü yeryüzüne dönüşte Jeff Bezos karşıladı. Shatner burada gözyaşları içinde konuştu ve tecrübesini “inanılmazdı” diye tanımladı. “Herkesin bunu yapması gerekiyor,” diyen Shatner, Bezos’a şunları söyledi:

“Bana yaşayabileceğim en derin tecrübeyi yaşattın. Az önce yaşananların duygu yoğunluğu içindeyim. Bu duygudan çıkmak istemiyorum. Umarım bu duygumu koruyabilirim. Bunu kaybetmek istemiyorum.”

Kaynaklar:

Etiketler: , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Amatör bir düş gezgini ve saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor. Daha mutlu, daha yaşanası ve daha özgür bir gelecek için…