bilimkurgu kulubu

Bilim & Teknoloji

Tarih: 12 Mayıs 2015 | Yazar: İsmail Yamanol

0

Uzaylılar İletişime Geçerse Planımız Var Mı?

Uzaylılar günün birinde gerçekten de bizimle iletişime geçerse ne olur? Kuşkusuz uygarlığımız adına çok şey değişecektir. En başta evrende yalnız olmadığımızı anlayacağız. Peki ama ya sonra ne olacak? Sonrasında ne yapacağız? Yüzyıllardır cevabını merak ettiğimiz “evrende yalnız mıyız” sorusunun cevabını öğrendikten sonra ne yapacağını bilen var mı?

Güneş sistemimizde yer alan gezegenler hakkında bilgilerimiz arttıkça, buralarda yaşama rastlama olasılığımızın düşüklüğünü kabullenmek zorunda kaldık. Özellikle yakın geçmişe kadar Mars ve Venüs‘te yaşam olabileceğini düşünerek heyecanlanıyorduk. Ama bu gezegenlerde yaşam için uygun şartlar olmadığını keşfetmemiz uzun sürmedi. Elbette bu keşif, kitlesel bir hayal kırıklığını da birlikte getirdi. Ancak günümüzün gelişen teknolojisiyle birlikte uzayın çok daha ötelerine bakma şansı yakaladık ve tekrardan evrenin bir yerlerinde yaşam olabileceğine dair umutlar arttı. Hal böyle olunca artık bir plana ihtiyacımız olduğu gerçeği ortaya çıktı.

NASA, 2011 yılında “Dünya Dışı Türlerle Etkileşim İnsanlığın Faydasına mı, Zararına mı Olacak?” isimli birincil etkileşim senaryosunun analizini içeren basit bir rapor yayınladı. Her iyi rapor gibi bu rapor da kategorilendirme ile başlıyor. Planlamada üç farklı genel etkileşim tipi bulunuyor. Bunlar insanlık için faydalı, nötr ve zararlı sonuçlar doğuran durum senaryoları. Bilimkurgu filmlerinde bu tür durumlara dair çeşitli senaryolara rastlıyoruz. Ancak bu rapor dışında resmi ve ayrıntılı bir durum planı geliştirilmiş değil.

NASA’nın yayınladığı 28 sayfalık raporun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler: , , , , ,


Yazar Hakkında

Amatör bir düş gezgini ve saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor. Daha mutlu, daha yaşanası ve daha özgür bir gelecek için…