bilimkurgu kulubu

Bilim & Teknoloji

Tarih: 24 Haziran 2016 | Yazar: Pedram Türkoğlu

0

Uzaylı Avcıları Yapay Zekanın İzini Sürüyor

Evrenin derinliklerinde dünyadan başka bir yerde de canlı var mı sorusu, artık konunun uzmanları tarafından çok daha farklı biçimde soruluyor. SETI projesinde yer alan üst düzey gökbilimci Seth Shostak, ileride bir gün uzaylılarla değil, ‘düşünen makinelerle’ iletişim kurmamızın daha büyük olasılık olduğunu söylüyor.

Search for Extraterrestrial Intelligence (Dünya Dışı Zeka Arayışı) ya da kısa adıyla SETI olan örgüt, evrenin derinliklerinde uzaylılardan radyo sinyali arıyor. SETI projesinde görevli Seth Shostak, ”Radyo sinyallerini keşfettikten sonra bir medeniyetin yapay zekayı geliştirmesinin nispeten çok az bir zaman aldığını” söylüyor.

SETI@home_Multi-Beam_screensaver

Gökbilimciye göre, kafamıza yerleşmiş biyolojik ‘canlı’ tiplemesinin ötesine geçerek, belki düşünme yetisine sahip bir mekanizma ile iletişim kurmaya hazırlamalıyız kendimizi. Yakın zamana değin eğer uzaylılar varsa, biyokimyasal düzeyde en azından belirli ortak noktalarda benzerliklere sahip olacağımız düşünülüyordu. Örneğin, hayatın başı ve sonu belli bir süre zarfında vuku bulması, nesilden nesile üreyerek bir türün varlığını sürdürmesi gibi.

dnews-files-2013-03-lynette-jpg
Üçünü bir arada bulmak sanıldığında daha zor. Fakat gökbilimci Seth Shostak, kendi gezegeni dışıyla iletişim kurmayı düşünecek ve bu yönde adım atacak bir türün oluşması evrim açısından çok uzun bir zaman alsa dahi, bir kez teknolojik çağa girildikten sonra yapay zekanın ortaya çıkışının süratle gerçekleştiğini söylüyor. Bu konuda insanoğlunu örnek gösteren Seth Shostak, uzun zaman ağır aksak ilerleyen dünyadaki teknolojinin radyo sinyallerinin keşfinden sonra koşar adım geliştiğini ve yapay zekaya doğru sıçradığını söylüyor. 50 yıllık bir geçmişi olan SETI projesinde şu ana değin uzaydan bir sinyale rastlanmadı.

Dr. Seth Shostak, uzayın derinliklerinde makine olarak varolan yapay zekanın ”madde ve enerji nerede bolsa, oraya yerleşmiş olacağını” düşünüyor, çünkü bir makinenin işleyişi iki önemli etmene, madde ve enerjiye bağlı. SETI gökbilimcisi, madde ve enerjinin genç yıldızların yakınlarında, ya da galaksilerin merkezlerinde yoğunlaştığını söyleyerek, dikkatimizi bu yönlere çevirmenin uzaylı arayışında daha çok işimize yarayabileceğini belirtiyor.

Kaynak: BBC

Etiketler: , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bilim ve bilimkurgu tutkusu olan hayalperest bir Homo sapiens universalis. Aynı zamanda gerçeği aramanın, onu elde etmekten daha kıymetli olduğunu benimseyen skeptik bir tıp öğrencisi. Kırmızı hapı almak isterken yanlışlıkla mavi hapı almış. 1,5 yaşında konuşmayı öğrendikten sonra 3 yaşında unutmuş. Bu yüzden sadece yazıyor...