Sanal Mezbahaya “Hoş Geldiniz!”

Sanal gerçeklik, hızlı bir şekilde toplumun ilgi odağı haline geldi. Gün geçtikçe de gelişmeye devam ediyor. Kullanımı oyun dünyasından yola çıkarak, diğer birçok alana yayılmaya başladı. Hatta çoktan yayıldı bile diyebiliriz. Bir grup insan, davasını savunmak için yeni bir silah buldu: sanal gerçeklik. Uluslararası hayvan hakları savunma örgütü Animal Equality, sanal gerçekliği bizleri etoburluktan vazgeçirmek için kullanmaya başladı. Ya da en azından, et yeme alışkanlıklarımızı ve yediğimiz etin nereden geldiğini sorgulamamızı ve belki de daha insani et kaynakları bulmak için araştırmalar yapmamızı amaçlıyorlar.

Bu yeni kampanyaya iAnimal adı verildi. Kampanyanın hedefi, izleyicileri İspanya’daki bir mezbahaya veya Birleşik Krallık’taki bir domuz çiftliğine taşıyarak, “et endüstrisinin görmenizi istemediklerini göstermek”.

Bu sanal gerçeklik deneyiminin tüm amacı, insanları et yedikleri için suçlu hissettirmek gibi gözüküyor. Oyuncu Peter Egan, sanal gerçeklik turuna katıldı ve deneyimini şöyle dile getirdi:

“Hayatımda hiç bu kadar şaşırtıcı bir şey görmedim. Çarpıcı ve tamamen insanlık dışı bir şey. Sanal gerçeklik, birkaç dakikalığına bile olsa fabrika çiftliklerdeki hayvanların kısa yaşamlarının korkunçluğunu, neler gördüklerini, nasıl yaşadıklarını görmemi sağladı. Bu, beni derinden etkiledi ve o hayvanlara yardım etme azmimi güçlendirdi.”

Animal Equality’nin Birleşik Krallık yetkili müdürü Toni Shephard, Charity Digital News’a şunları açıkladı:

“Sanal gerçeklik, eskiden bizim için gizli olan dünyaları gözlerimizin önüne serdi. Hayatta hiçbir şey, hayvanların et için nasıl yetiştirildiği ve öldürüldüğü kadar gizli değildir. Şimdi yeni iAnimal projemizle bu gizli dünyaları gün yüzüne çıkarabiliyoruz ve herkese çiftliklerdeki hayvanların nasıl yaşadıklarını ve nasıl öldüklerini ilk elden deneyimleme şansı veriyoruz.”

Animal Equality, Birleşik Krallık’taki üniversiteleri ve diğer yerleri iAnimal projesiyle geziler düzenliyor. Örgüt, çiftlik tavuklarının yaşamını anlatan yeni bir sanal gerçeklik turu üretmeyi planlıyor.

Bahsi geçen sanal gerçeklik videosunu izleyebilirsiniz. (Video, bazı izleyicileri rahatsız edebilecek görüntüler içermektedir)

Hazırlayan: Ruhşen Doğan Nar | Kaynak

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Geleceğin Alternatif Tenisi

28 Ağustos 2020’de Viyana’da, dünyanın ilk tenis e-Spor turnuvası düzenlendi. Sanal gerçeklik teknolojisinden faydalanan turnuvada, …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et