Rusya Uzay Turizmine Geri Dönüyor

10 yıllık aradan sonra, Rusya‘nın devlet uzay ajansı Roscosmos, 2023 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu‘na iki uzay turisti göndermeyi planlıyor. Bu iki uzay turistinden birinin, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda uzay yürüyüşü yapması da bekleniyor. Tabii, yanında tecrübeli bir Rus kozmonotla. Eğer planlar sorunsuz bir şekilde hayata geçerse, tarihte ilk kez sivil bir vatandaş uzay yürüyüşü yapmış olacak.

Roscosmos, uzay turistlerini uçurmak için Amerikalı şirket Space Adventures‘la birlikte çalışıyor. Space Adventures, zengin müşterilerin uzay uçuşları yapmasını sağlayan bir şirket. Bu şirket Roscosmos ile birlikte, daha önce yedi turisti uzaya göndermeyi başardı. Uluslararası Uzay İstasyonu’nu ziyaret eden son turist Cirque du Soleil şirketinin kurucusu olan Guy Laliberte idi. Ziyaretini Eylül 2009’da sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmişti.

Guy Laliberte

O günden sonra, Roscosmos uzay turizmi için çaba sarf etmeyi büyük oranda bırakmak zorunda kaldı. Bunun yerine, NASA astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaştırmayı öncelik edindi. NASA’nın uzay aracı 2011’de emekliye ayrılınca, Amerikalı astronotların UUİ’ye ulaşmak için kullanabilecekleri tek araç Rus Soyuz’ları oldu. Tabii ki bedavaya değil. NASA, Soyuz’da yolculuk yapacak her bir astronot için Ruslara yaklaşık 80 milyon dolar ödedi.

Ama yaşanan son gelişmelerle işler değişmeye başladı. Son zamanlarda SpaceX şirketi, Crew Dragon aracıyla iki astronotu UUİ’ye ulaştırmayı başardı. Bu sırada, Boeing şirketi de aynı görevi başarmak için harıl harıl çalışıyor. Uzun sözün kısası, NASA artık Rusya’nın Soyuz’larına muhtaç değil. Bu yüzden de Roscosmos, tekrar uzay turizmine yönelebilir. Çünkü elinde boş koltuklar olacak.

Şu ana dek uzaya giden hiçbir turist, uzay yürüyüşü yapmadı. Uzay yürüyüşü yeryüzünde kapsamlı bir eğitim gerektiren ve oldukça emek isteyen bir iş. Bu tür bir gezinin ne kadara mâl olacağına dair herhangi bir açıklama yok. Ancak bir turistin bu iş için nasıl bir eğitimden geçeceği ve uzayda neler yapacağı tam bir merak konusu. Space Adventures’ın açıklamasına göre, seçilmiş adaylar özel bir eğitimden ve ek simülasyonlardan geçmek zorundalar.

Space Adventures’ın yöneticisi ve CEO’su Eric Anderson konuyla ilgili şunları dile getiriyor: “Uzay yürüyüşü yapan bir sivil vatandaş, özel uzay turizminde büyük bir ileri adım olacak.”

Hazırlayan: Ruhşen Doğan Nar | Kaynak

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Elon Musk’ın Bilimkurgu Tutkusu ve Muskizm

Bilimkurgudan ilham alan Elon Musk, şirketlerini çok özel bir gelecek vizyonu etrafında şekillendirdi. Tesla ve …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et