bilimkurgu kulubu

Bilim & Teknoloji uluslararasi uzay istasyonu

Tarih: 26 Nisan 2021 | Yazar: Ruhşen Doğan Nar

0

Rusya, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan Çekiliyor

Rusya Devlet Uzay Ajansı Roscosmos‘un başkanı Dmitry Rogozin, Financial Times‘a yaptığı açıklamada Rusya’nın yirmi yıllık uluslararası işbirliğinin ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan çekileceğini onayladı. Bu karar, uzayda on yıllardır süren ülkeler arası işbirliğinin sonu anlamına geliyor. Rus Uzay Ajansı Roscosmos‘un özellikle Amerikan Uzay Ajansı NASA ve Avrupa Uzay Ajansı ESA‘yla arasındaki bağlar bu kararla birlikte geri döndürülemez bir şekilde zarar görebilir.

Rogozin yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“NASA’yla müzakerelere başlıyoruz ve bu adımımızı resmileştiriyoruz. Ama bu, 2025’den sonra hemen Uluslararası Uzay İstasyonu’nun ıskartaya çıkartılıp okyanusun dibini boylayacağı anlamına gelmiyor. Biz sadece UUİ’deki kendi bölümümüzün sorumluluğunu partnerlerimize bırakacağız.”

Rogozin, Salı günü Twitter’a yüklediği bir videoyla aslında bu adımın geleceğini önceden göstermişti. Videoda önümüzdeki on yıl içerisinde yörüngeye oturtulması planlanan Rusya’nın kendi uzay istasyonuna dair ilk modülün inşası gözüküyordu. “Planlarımıza uygun bir şekilde 2030’da uzay istasyonumuzu yörüngeye oturtmayı başarabilirsek bu muazzam bir ilerleme olacak,” diyor Rogozin.

On yıllardır süren görev ve araştırmalardan sonra, Uluslararası Uzay İstasyonu ciddi yıpranma ve aşınma emareleri göstermeye başladı. Rusya Başbakan Yardımcısı Yury Borisov, Rus Devlet Haber Ajansı TASS’a yaptığı açıklamada, UUİ’nin durumunun yeterince iyi olmadığını ve son zamanlarda daha sık arızalanmalar bildirildiğini söyledi.

uluslararası uzay istasyonu

Bu haber uzay araştırmaları açısından Rusya’nın diğer ülkelerle bağını koparma sürecindeki yeni bir aşama olarak görülebilir. Bu arada Rusya, Ay’ın yörüngesinde dolanacak ayrı bir uzay istasyonu kurmak için Çin’le anlaşma imzaladı. Hatırlanacağı üzere Amerika’nın benzer bir teklifini ise daha önce reddetmişti.

Çin de iki yıl içerisinde kendi uzay istasyonunu kurmayı hedefliyor ve uzay araştırmalarına son hızla devam ediyor. Dünya’daki rekabetin ve kavgaların uzaya da yansıdığı açıkça görülebiliyor.

Umarız gezegenimizdeki savaşları bir gün uzaya da taşımayız.

Kaynak

Etiketler: , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

1988, İzmir doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Mütercim-Tercümanlık okudu. İngilizce öğretmenliği yapmakta. 2016 Şerzan Kurt Öykü Ödüllerinde Türkçe Öykü dalında ödüle layık görüldü. Bilimkurgu öykülerinden oluşan ilk kitabı "İçimdeki Robot", Yitik Ülke Yayınları'ndan 2019 yılında çıktı. İthaki Yayınları’nın “Yeryüzü Müzesi” ve Yitik Ülke Yayınları’nın “Mutsuz Aşk Vardır” derlemelerinde öyküleriyle yer aldı. «Uyan!» adlı bilimkurgu fankiti, Fanzin Apartmanı tarafından basıldı. Çeşitli dergi ve fanzinlerde öyküleri yayımlandı.