uluslararasi uzay istasyonu

Rusya, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan Çekiliyor

Rusya Devlet Uzay Ajansı Roscosmos‘un başkanı Dmitry Rogozin, Financial Times‘a yaptığı açıklamada Rusya’nın yirmi yıllık uluslararası işbirliğinin ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan çekileceğini onayladı. Bu karar, uzayda on yıllardır süren ülkeler arası işbirliğinin sonu anlamına geliyor. Rus Uzay Ajansı Roscosmos‘un özellikle Amerikan Uzay Ajansı NASA ve Avrupa Uzay Ajansı ESA‘yla arasındaki bağlar bu kararla birlikte geri döndürülemez bir şekilde zarar görebilir.

Rogozin yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“NASA’yla müzakerelere başlıyoruz ve bu adımımızı resmileştiriyoruz. Ama bu, 2025’den sonra hemen Uluslararası Uzay İstasyonu’nun ıskartaya çıkartılıp okyanusun dibini boylayacağı anlamına gelmiyor. Biz sadece UUİ’deki kendi bölümümüzün sorumluluğunu partnerlerimize bırakacağız.”

Rogozin, Salı günü Twitter’a yüklediği bir videoyla aslında bu adımın geleceğini önceden göstermişti. Videoda önümüzdeki on yıl içerisinde yörüngeye oturtulması planlanan Rusya’nın kendi uzay istasyonuna dair ilk modülün inşası gözüküyordu. “Planlarımıza uygun bir şekilde 2030’da uzay istasyonumuzu yörüngeye oturtmayı başarabilirsek bu muazzam bir ilerleme olacak,” diyor Rogozin.

On yıllardır süren görev ve araştırmalardan sonra, Uluslararası Uzay İstasyonu ciddi yıpranma ve aşınma emareleri göstermeye başladı. Rusya Başbakan Yardımcısı Yury Borisov, Rus Devlet Haber Ajansı TASS’a yaptığı açıklamada, UUİ’nin durumunun yeterince iyi olmadığını ve son zamanlarda daha sık arızalanmalar bildirildiğini söyledi.

uluslararası uzay istasyonu

Bu haber uzay araştırmaları açısından Rusya’nın diğer ülkelerle bağını koparma sürecindeki yeni bir aşama olarak görülebilir. Bu arada Rusya, Ay’ın yörüngesinde dolanacak ayrı bir uzay istasyonu kurmak için Çin’le anlaşma imzaladı. Hatırlanacağı üzere Amerika’nın benzer bir teklifini ise daha önce reddetmişti.

Çin de iki yıl içerisinde kendi uzay istasyonunu kurmayı hedefliyor ve uzay araştırmalarına son hızla devam ediyor. Dünya’daki rekabetin ve kavgaların uzaya da yansıdığı açıkça görülebiliyor.

Umarız gezegenimizdeki savaşları bir gün uzaya da taşımayız.

Hazırlayan: Ruhşen Doğan Nar | Kaynak

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

yok olus-kitamet-post-apokaliptik

Kitlesel Yok Oluş Düşüncesinin Tarihi

4,54 milyar yıl yaşındaki gezegenimiz için belki de farkında bile olmadığı bir detayız ve belki …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin