bilimkurgu kulubu

Bilim & Teknoloji paralel evren

Tarih: 7 Ekim 2017 | Yazar: Ruhşen Doğan Nar

1

Paralel Evrenlere Geçiş Mümkün mü?

Evren hakkında bildiklerimizin çok az olması, bizleri her geçen gün yeni sorularla karşı karşıya getiriyor. Bu sorulara cevap ararken, evrenin işleyişinin arkasındaki sistemin, baştan aşağı şaşırtmacalarla dolu olduğunu görüyoruz. Ünlü gelecekbilimci, teorik fizikçi, “İmkansızın Fiziği”, “Geleceğin Fiziği” ve “Zihnin Geleceği” kitaplarının yazarı Dr. Michio Kaku, Youtube’daki Big Think kanalında evrenin sonunu açıklayan bir videoya imza attı.

Videoda Kaku, evrenin sona ermesiyle alakalı popüler “Büyük Çöküş” teorisine karşı çıkan “Büyük Donuş” kavramına açıklık getiriyor. Gittikçe hızlanan genişleme yüzünden, evren gelecekte mutlak ve tamamen karanlık bir dönem yaşayabilir. Bu dönemde herhangi bir yönde herhangi bir şeyin gözükmesi imkansız hale gelecektir; çünkü her şey birbirinden fazlasıyla uzak olacaktır.

Ama içiniz rahat olsun, eğer yüz milyarlarca yıl yaşamak niyetinde değilseniz, her şeyin Kaku’nun deyişiyle “tamamen karanlığa bürüneceği” günü göremeyeceksiniz. Kaku, evrenin o vakit sadece yalnız nötron yıldızlarıyla, kara deliklerle, mutlak sıfıra yakın sıcaklıklarla dolu olacağını söylüyor.

Ancak yüz milyarlarca yıl yaşamayı amaçladığınızı düşünelim, hayatta kalmak için ne yapabilirsiniz? Kaku, Büyük Patlama’nın temeli olan Planck enerjisini toplamayı başarırsak hayatta kalabileceğimizi düşünüyor. Bu enerjiyi kullanarak farklı evrenleri ayıran düzlemlerin ötesine geçebileceğimizi öne sürüyor.

“Paralel bir evrene geçmek için ihtiyacımız olan Planck enerjisi, on ile on dokuz milyar elektron volt,” diyor Kaku ve ekliyor: “Trilyonlarca yıl sonra, evrenin mutlak ölümüyle yüzleşen akıllı yaşam, evreni terk etmeye karar verebileceğini tahmin ediyorum..” 

Kaynak

Etiketler: , , , ,


Yazar Hakkında

1988, İzmir doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Mütercim-Tercümanlık okudu. İngilizce öğretmenliği yapmakta. 2016 Şerzan Kurt Öykü Ödüllerinde Türkçe Öykü dalında ödüle layık görüldü. Bilimkurgu öykülerinden oluşan ilk kitabı "İçimdeki Robot", Yitik Ülke Yayınları'ndan 2019 yılında çıktı. İthaki Yayınları’nın “Yeryüzü Müzesi” ve Yitik Ülke Yayınları’nın “Mutsuz Aşk Vardır” derlemelerinde öyküleriyle yer aldı. «Uyan!» adlı bilimkurgu fankiti, Fanzin Apartmanı tarafından basıldı. Çeşitli dergi ve fanzinlerde öyküleri yayımlandı.