paralel evren

Paralel Evrenlere Geçiş Mümkün mü?

Evren hakkında bildiklerimizin çok az olması, bizleri her geçen gün yeni sorularla karşı karşıya getiriyor. Bu sorulara cevap ararken, evrenin işleyişinin arkasındaki sistemin, baştan aşağı şaşırtmacalarla dolu olduğunu görüyoruz. Ünlü gelecekbilimci, teorik fizikçi, “İmkansızın Fiziği”, “Geleceğin Fiziği” ve “Zihnin Geleceği” kitaplarının yazarı Dr. Michio Kaku, Youtube’daki Big Think kanalında evrenin sonunu açıklayan bir videoya imza attı.

Videoda Kaku, evrenin sona ermesiyle alakalı popüler “Büyük Çöküş” teorisine karşı çıkan “Büyük Donuş” kavramına açıklık getiriyor. Gittikçe hızlanan genişleme yüzünden, evren gelecekte mutlak ve tamamen karanlık bir dönem yaşayabilir. Bu dönemde herhangi bir yönde herhangi bir şeyin gözükmesi imkansız hale gelecektir; çünkü her şey birbirinden fazlasıyla uzak olacaktır.

Ama içiniz rahat olsun, eğer yüz milyarlarca yıl yaşamak niyetinde değilseniz, her şeyin Kaku’nun deyişiyle “tamamen karanlığa bürüneceği” günü göremeyeceksiniz. Kaku, evrenin o vakit sadece yalnız nötron yıldızlarıyla, kara deliklerle, mutlak sıfıra yakın sıcaklıklarla dolu olacağını söylüyor.

Ancak yüz milyarlarca yıl yaşamayı amaçladığınızı düşünelim, hayatta kalmak için ne yapabilirsiniz? Kaku, Büyük Patlama’nın temeli olan Planck enerjisini toplamayı başarırsak hayatta kalabileceğimizi düşünüyor. Bu enerjiyi kullanarak farklı evrenleri ayıran düzlemlerin ötesine geçebileceğimizi öne sürüyor.

“Paralel bir evrene geçmek için ihtiyacımız olan Planck enerjisi, on ile on dokuz milyar elektron volt,” diyor Kaku ve ekliyor: “Trilyonlarca yıl sonra, evrenin mutlak ölümüyle yüzleşen akıllı yaşam, evreni terk etmeye karar verebileceğini tahmin ediyorum..”

Hazırlayan: Ruhşen Doğan Nar | Kaynak

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Planetaryum Hipotezi

Planetaryum Hipotezi: Uzaylıların Yarattığı Bir Simülasyonda mı Yaşıyoruz?

1950 yılında İtalyan asıllı Amerikalı fizikçi Enrico Fermi, beş yıldır Manhattan Projesi’nin bir parçası olarak …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin