bilimkurgu kulubu

Bilim & Teknoloji osiris-rex

Tarih: 25 Eylül 2017 | Yazar: Konuk Yazar

0

NASA’nın Otostopçu Uzay Keşif Aracı: Osiris-Rex

Bennu isimli asteroiti araştırmak için 8 Eylül 2016’da Cape Canaveral’den fırlatılan OSIRIS-REx uzay aracı, Güneş’in etrafında bir tur atıp tekrar Dünya yörüngesine girdi ve yeterli ivmeyi kazanarak asteroide doğru bir yıl sürecek yolculuğuna başladı.

Diğer dünyalara ait materyallerin örneklerini incelemek söz konusu olduğunda, Dünya’daki bilim insanları kendilerini zor bir durumla karşı karşıya bulurlar. Bugüne kadar Ay’dan kaya parçaları getirdik ve Mars Rover’larımız kırmızı gezegenden örnekler toplayıp onları işledikten sonra verileri bize geri gönderdi. Ancak diğer gök cisimlerinden kayalar toplamak oldukça zor. İşte NASA’nın OSIRIS-REx görevi, böylesi zorlu bir planı kapsıyor.

osiris rex

Uzay araştırma aracı, birkaç yıl boyunca Bennu’yu inceleyecek ve kayalık malzemenin bir örneğini alıp 2023 yılında Dünya’ya getirecek. Görev esnasında yanlış gidebilecek milyonlarca şey var ve görevin ezber bozan hedeflerini başarmak bir hayli zor. Görev başarılı olursa, Dünya’ya şu ana kadar getirilen en saf asteroit örneği olarak tarihe geçmekle kalmayıp, asteroit oluşumlarıyla ilgili bilinenleri de tekrar yazıp çizmemize olanak sağlayacak.

Bu uzay serüveni, uzay bilimine biraz bile olsa ilgi duyanların dahi yakından takip etmek isteyeceği türden bir görev. Aksaklıkların olacağı aşikâr, ancak uzay keşif aracının görevini yerine getireceğine ve sık sık Dünya’nın oldukça yakınlarından geçen devasa asteroitlerin döngü ve dinamikleriyle ilgili önemli bilgiler sunacağına inanılıyor.

Hazırlayan: Agah Tuğrulhan Polat | Kaynak

Etiketler: , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...