bilimkurgu kulubu

Bilim & Teknoloji

Tarih: 4 Kasım 2018 | Yazar: Ruhşen Doğan Nar

0

NASA Yeni Planlarını Açıkladı

NASA’nın artık tamamen yeni bir planı var. Çarşamba günü NASA, detaylı “Ulusal Uzay Keşfi Planı“nı açıkladı. Bu planın amacı, ABD Başkanı Donald Trump‘ın 2017 Aralık ayında kamuoyuyla paylaştığı, “Uzay Planı Talimatı 1″de ortaya konulan yüksek hedefleri gerçekleştirebilmek. Bu hedefler şunları içeriyor: Yeniden Ay’a iniş yapmak, Ay’a ve yörüngesine uzun dönemler için insan yerleştirmek, uzayda Amerika Birleşik Devletleri’nin lider konumunu tekrar kanıtlamak, özel uzay yolu şirketlerini güçlendirmek ve Amerikalı astronotların Mars yüzeyine nasıl gönderilebileceğini çözmek.

Planda birçok bilinmeyen mevcut; ancak bunlardan en önemlisi, bilim insanlarının astronotları uzayın birçok tehlikesinden korumayı başarıp başaramayacağı. NASA çalışanları, 21 sayfalık Ulusal Uzay Keşfi Planı’nda her bir amacın tamamlanması için beklenen zaman çizelgesini detaylı bir şekilde hazırlamış. Zaman çizelgesi; belirtilen hedeflere ulaşmanın yanı sıra, erişilecek önemli aşamaları da içeriyor. NASA, bu önemli aşamalara erişerek, planın belirli kısımlarının üstesinden gelebileceği beklentisine sahip.

nasa mars organik molekul

Bu son derece önemli; çünkü bu, NASA’nın süreç içerisinde öğreneceklerini uygulayacağı anlamına geliyor. Planda yer alan, 2030’a kadar astronotlar Mars’a adım atacak gibi tüm iddialar, kendi içerisinde bir esnekliğe sahip. Bu, eğer NASA’daki araştırmacıların süreç içerisinde çıkmazlara girmesi durumunda, iddiaların değişikliğe uğrayabileceği anlamına geliyor. Örnek vermek gerekirse NASA, Mars’a insanlı uçuşlar yapmak için bir bütçe hazırlayıp sunmadan önce, gezegen yüzeyinden örnekler alacağı Mars 2020 görevinin sonuçlarını almayı bekleyecek.

Ama NASA’nın Mars’a astronot göndermeyi düşünmeden önce, çözmesi gereken daha mühim sorunlar var. Örneğin, 2020 yılında NASA alçak yer yörüngesine 13 tane Küp Uydu gönderecek. Böylece ister Ay’a olsun, ister Mars’a, isterse daha uzak bir yere yapılacak uzay yolculukları için daha iyi bir şekilde taşıma kapasitelerini hazırlayabilecek. Bu Küp Uydular yörüngeye yerleştiğinde, bunlardan edinilen bilgilerle NASA, Haziran 2022’ye kadar astronotları Ay’ın yörüngesine sokmayı planlıyor.

NASA

NASA’nın açıkladığı uzay planında bırakılan bu gibi boşluklar hata teşkil etmiyor; tam aksine gezegenleri ve gezegenler arası seyahati anlamak için erişilmesi gereken hedefleri temsil ediyor. Başka bir açıdan bakarsak, bu boşluklar NASA araştırmacılarının öğrenmek istediği noktalar. Eğer NASA planlarında başarılı olursa insanlık, uzay keşfinde bir ileri kademeye ulaşmış olacak.

Kaynak

Etiketler: , , , , ,


Yazar Hakkında

1988, İzmir doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Mütercim-Tercümanlık okudu. İngilizce öğretmenliği yapmakta. 2016 Şerzan Kurt Öykü Ödüllerinde Türkçe Öykü dalında ödüle layık görüldü. Bilimkurgu öykülerinden oluşan ilk kitabı "İçimdeki Robot", Yitik Ülke Yayınları'ndan 2019 yılında çıktı. İthaki Yayınları’nın “Yeryüzü Müzesi” ve Yitik Ülke Yayınları’nın “Mutsuz Aşk Vardır” derlemelerinde öyküleriyle yer aldı. «Uyan!» adlı bilimkurgu fankiti, Fanzin Apartmanı tarafından basıldı. Çeşitli dergi ve fanzinlerde öyküleri yayımlandı.