Luke ve Leia İkiz Olabilirler; Ancak Aynı Yaşta Değiller!

Star Wars evreninde Luke ve Leia’nın aslında doğumda birbirlerinden uzaklaştırılan ikizler olduğunu biliyoruz. Fakat Einstein’ın Özel Görelelik Kuramı‘na göre ışık hızında hareket eden bir objeye etki eden zaman, dışarıdaki bir gözlemciye göre daha yavaş hareket ettiği için ikizlerin yaşları birbirinden farklı olacaktır.

İngiltere’nin Leicester Üniversitesi’ndeki Fizik ve Astronomi Departmanı’nda Duleep Vasudevan, Tom Griffiths, Mark Phillips ve Katie Herlingshaw adında dört öğrenci, Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back filmi üzerinde çalışmalar yaptılar. Sonuç olarak Luke ve Leia arasındaki yaş farkını hesapladılar.

x22x2

İkilinin Cloud City‘de buluşması baz alınarak hesaplamalar yapıldı. Leia, komşu sistemdeki Anoat‘tan gelirken Luke, çok daha uzak bir gezegen olan Dagobah‘tan geldi. Dolayısıyla Luke’un seyahati Leia’nın seyahatinden 25 kat daha uzun sürdü. Ayrıca Leia’nın seyahat ettiği araç olan Millennium Falcon, Luke’un seyahat ettiği X-Wing Starfighter‘dan çok daha güçlü ve hızlı.

Böylece Leia, 62.6 günlük bir zaman manüplasyonuna maruz kalırken; Luke, 700.8 günlük (1.92 yıllık) bir manüplasyona maruz kalıyor. Sonuç olarak Luke, Leia’dan daha uzun süre yolculuk yaptığı için 1.75 yıl daha genç olacaktır. Büyük ihtimalle aralarında 1 yıldan fazla yaş farkı olan ilk ikizler olarak da tarihe geçmiş olacaklardır.

İkinci bir senaryoda öğrenciler, hız bazlı değil de kütle-çekimsel bazlı zaman manüplasyonunu ele aldılar. Çünkü kütlesi olan her cisim uzay/zaman dokusunu bükecektir. Dolayısıyla kütle arttıkça, etki de artacaktır. İkizlerin buluşacağı Cloud City, Jüpiter’e çok benzeyen Bespin adlı gaz devinin atmosferinde dolanıyor. Gezegene uzak olan bir gözlemciye göre zaman, gezegendeki birinden daha hızlı geçecektir. Bu açıdan bakıldığında Luke’un Leia ile aynı yaşa yetişebilmesi için gaz devinin etrafında 9.77 milyon yıl boyunca yörüngeye girmesi lazım.

Kaynak ve İleri Okuma

Yazar: Pedram Türkoğlu

Anatomi anabilim dalında araştırma görevlisi doktor. Aynı zamanda yaban hayatı fotoğrafçısı ve bilim yazarı.

İlginizi Çekebilir

Attack_of_the_clones_kapak

Star Wars: Attack of the Clones

George Lucas, yönetmenlik kariyerine başladığı 60’lı yıllardan itibaren önemli projelere imza attı. Ancak yönetmen olarak …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et