bilimkurgu kulubu

Bilim & Teknoloji

Tarih: 9 Ocak 2016 | Yazar: Konuk Yazar

0

Londra Metrosu’ndaki Gizem: Mutant Sivrisinekler

Londra Metrosu, dünyanın en büyük şehirlerinin birinin 7 kata kadar altından geçen geniş ve karanlık bir metro ağıdır. Metroyu her yıl yaklaşık 1 milyar insan kullanır ancak bu geniş tünellerde hayatını sürdüren bir tür daha vardır: Culex pipiens f. molestus, veya daha bilinen adıyla Londra Metrosu Sivrisineği. Bu sivrisinekler, yerin yaklaşık 60 metre altında koşullara uyum sağlamıştır; adeta coğrafi izolasyona dayalı mikro-evrimin görülebilir ve incelenebilir kanıtlarıdır. Culex pipiens türünün Londra’da ve diğer Kuzey Avrupa şehirlerinde yaşadığı biliniyordu ama molestus alt türünün Londra Metrosu’ndaki keşfi, önemli bir gelişme olmuştur. Bu iki tür arasında gözle görülür bir genetik varyasyon tespit edilmiştir.

İlk olarak Kate Bryne ve Richard Nichols tarafından 1999’da yazılmış “Culex pipiens in London Underground Tunnels: Differentiation Between Surface and Subterranean Populations” başlıklı makalede gündeme gelmiş olan sivrisinek türü, bu sert yeraltı ortamında yaşamaya uyum sağlamıştır ve dünyada sadece Londra Metrosu’nda yaşamaktadır.

underground-tunnel

Sivrisineklerin yumurta bırakmak için durgun su birikintilerine ihtiyaçları vardır ve bu su birikintileri de metroda oldukça yaygındır. Metroyu her gün kullanan milyonlarca insan, attıkları sandviçler ve deri hücreleri nedeniyle, bu birikintiler yüksek oranda besin maddesi içerir. Yüksek oranda besin maddesi ve organik madde içeren bu su sayesinde, dişi sivrisinekler kan emmek zorunda kalmaz; bu suda gelişen yavrular da sağlıklı bir şekilde büyür.

1999’da keşfedilmesine rağmen, bu sivrisineklerin 1800 yıllarından beri inşaat halinde olan bu tünellerde yaşadıklarına işaret eden kanıtlar vardır. Hatta, 2. Dünya Savaşı sırasnda Almanlardan kaçıp bu tünellere sığınan Londralıların bu sivrisinekler tarafından sürekli ısırıldığı bilinmektedir.

Hazırlayan: Alp Kütükçü

Kaynaklar:

Etiketler: , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...