bilimkurgu kulubu

Bilim & Teknoloji

Tarih: 5 Mayıs 2015 | Yazar: Konuk Yazar

0

Göktaşı Madenciliği

2013’de Asteroid Initiative‘in duyurduğu Near-Earth Object Observation Program (Dünyaya yakın Nesneleri Gözlem Programı) için faaliyet gösteren uydular, şimdiye kadar 1000 küsür göktaşı hakkında bilgiye ulaştı.

Peki nedir bu göktaşı madenciliği ve nasıl yapılacak?

Dünya’ya yakın göktaşlarını Ay’ın yörüngesine stabil bir şekilde itecek robot sistemi için iki farklı çalışma prensibi sunuldu. Bunlar: Büyük robotik kollarla göktaşını kavrama ya da şişirme sistemi (bir objeyi hava yardımıyla baloncuk içine hapsetme) olarak belirlendi. Bu sistem ile göktaşı öncelikle Ay’ın yörüngesine yerleştirilecek daha sonra göktaşına astronotlar gönderilecek ve bu astronotlar göktaşından örnekler alacak. Bu göktaşından gelen materyaller incelenecek ve Mars veya herhangi bir uzay kolonizasyonu için gerekli teknoloji daha stabil ham madde ile üretilebilecek. Yani amaç uzay şartlarına uygun teknoloji üretimi için bolca ve sağlam kaynak bulmak.

Madenciliğin başlaması için tahmini tarih 2020. Asteroid Initiative, NASA‘nın bir departmanı olarak çalışmaktadır. Göktaşı madenciliği için yapılacak teknoloji ayrıca Dünya’ya çarpabilecek göktaşlarına karşı savunma açısından da öncü olacak.

Hazırlayan: İrfan Yiter

Etiketler: , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi konukyazar@bilimkurgukulubu.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...