bilimkurgu kulubu

Bilim & Teknoloji

Tarih: 5 Mayıs 2015 | Yazar: Konuk Yazar

0

Geleceğin Potansiyel Kitle İmha Silahı: NANOBOT!

Bu elbette bazı alanlarda gerçekleştirilmiş bir teknoloji olsa da uç alanlarda da kurgusal bir teknoloji. Nanoteknolojisadece tekstil ve ateşli silahlar sektöründe değil, tıp alanında da oldukça büyük gelişmeler kat eden önemli bir teknolojidir. Özellikle kanser tedavilerinde sadece kanserli hücrelere saldıracak ve sağlıklı hücrelere zarar vermeyecek mikroskobik nano-robotlar üretiliyor, deneniyor.

Kanser ve beyin araştırmaları için her ne kadar nanobotlar üretildiyse de, bilim camiasında birçok nanobot henüz kurgusal bir çerçevede ele alınıyor. Ancak günümüzde yaşanan bazı kitlesel ölümler ve bu ölümlerden sorumlu tutulan dev ilaç firmaları var ki; bu nanobotların çoktan “virüs taşıyan katil robotlar” olarak üretildiği korkusunu ve endişesini hepimize zerk ediyor. Tam bu noktada araştırmacı gazeteci ve yazar, Alex Jones, nanoteknolojnin gelişimini de arkasına alarak birkaç senedir ürkütücü senaryolar yazıyor.

lbGoXeP

2014 Ocak ayında Meksika’nın başkenti Mexico City‘de neredeyse 70 kişinin ölümüne neden olan grip/soğuk algınlığı semptomlarını barındıran ancak tam olarak kategorize edilemeyen bir salgın hastalık baş gösterdi. Jones’un iddia ettiğine göre Yeni Dünya Düzeni sağlayıcıları “aşırı artan ve dünyanın kaynaklarına hızlıca zarar veren nüfus“u kontrol altına almak için dönem dönem kitlesel ölümlere sebep olacak virüsler üretiyor. Bu konuya da Jacky Law‘un Big Pharma kitabı üzerinden yaklaşıyor. Söylendiğine göre bu nanobotlar küçük bir temas ile insan derisinden kana karışıyor ve aktif edildiğinde insanın hücrelerine yayılıyor. Kişi on gün kadar sonra semptomları grip gibi olan hastalıktan hayatını kaybediyor.

Bilimkurgu eserlerinde de “overpopulated world” “over population” tanımlamalı öyküler oldukça mevcut. Tıbbi alanda distopik öyküler yazan yazarların belki de astronomi alanında öyküler yazan yazarlara göre en büyük artısı, öngörülen geleceğin daha rasyonel ve gerçekçi olması. Nitekim günümüzde ilaç şirketlerinin, GDO şirketlerinin, organik gıda ve tedavi sektörüne açtığı savaşlara dair meydana gelen karanlık oyunları kaynaklarda okuyor, filmlerde izliyoruz.

Kurgusal kısmı görmezden gelip gerçek dünyaya baktığımızda da büyük isimlerin dahi hızla artan dünya nüfusunu azaltmaya dair açık açık sözler sarf ettiklerine tanıklık ediyor ve korkuyoruz. Belki de gelecekte akıllı robotlar tarafından katliama uğrayacağız korkusu yerine, mikroskobik katil robotlardan korkmalıyız. Bir de bilimin ve teknolojisinin karanlık yüzünden elbette!

Hazırlayan: İrfan Yiter

Etiketler: , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...