Geleceğin Ev Dekorasyonuna Ne Kadar Hazırsınız?

İşten eve uçan arabanızla gelip, 3 boyutlu yazıcıdan çıkan yemeğinizi yemeye kadar birçok şey teknoloji sayesinde gerçek olabilir. Mühim olan soru, bu değişiklerden kaçını benimseyip hayatınızın rutini haline getirebileceksiniz? Teknoloji hızlı bir şekilde ilerliyor ve bunun yansımalarını evlerimizde de görebiliyoruz. Şimdiden birçok evde dijital yardımcı veya uzaktan sıcaklık kontrolü işlevi gören akıllı teknoloji ürünü cihazlar bulunmakta.

Gelecekte ev dizaynı ve iç dizayn konseptleri birleşik bir form oluşturacak şekilde teknolojik ilerleme sağlayarak daha etkileşimli ve güvenilir ürünler ortaya çıkaracaktır. Ancak bu değişik oyuncaklar herkese hitap edeceğe benzemiyor. Aşağıda bu tip olası teknolojik ürünleri sıraladık, bakalım hangilerini evinizde kullanmak isteyeceksiniz.

Yatış Pozisyonunuza Göre Tepki Veren Yataklar

Sabahları yorgun mu uyanıyorsunuz? Birçoğumuz bu durumdan muzdarip ve daha iyi bir uykunun hasretini çekiyoruz. Son yıllarda yapılan araştırmalar uykunun süresi kadar kalitesi de eşit derecede önemli. Uykunuzu takip etme durumu internette oldukça popüler, özellikle FitBit ve Apple Watch gibi cihazlar uyku takibini kolaylaştırıyor. Fakat çoğu insan bu büyük ebatlı, rahatsız edici aletleri uyurken takmak istemiyor. Sleep Number 360 gibi akıllı yataklar, geleceğin yatak odalarında yaygınlaşabilir. Yatak herhangi bir cihaz takmanıza gerek kalmadan uyku durumunuzu takip edebiliyor. Bölümlere göre farklı profillerde programlanabiliyor, dolayısıyla iki kişilik yataklar için farklı kombinasyonlar denemek mümkün.

Siz uyurken hareketlerinize göre kendisini ayarlayıp eşzamanlı olarak tepki veriyor. Bunun yanı sıra, vücut sıcaklığınızı ölçerek kendi sıcaklığında değişiklik yapabiliyor. Bu detaylı hareket listesini sabah kalktığınızda aplikasyon içerisinde görebiliyorsunuz. Bu ürünün fiyat skalası bu aralar oldukça yüksek, ama fikir toplum tarafından olumlu karşılanırsa diğer yatırımcılar da üretim sürecine dahil olacağından maliyette bir düşüş yaşanacaktır.

Ses Etkileşimli Işıklar

Günümüzde çoğu insan aydınlatma için “büyük, esas lamba” kullanıyor, buna ek olarak bazı kişiler, ambiyans yaratma amacıyla bir iki ek ışıklandırma da tercih edebiliyor. Gelecekte lambalar daha kişiselleştirilmiş ve interaktif olacak. Nanoleaf Canvas, modüler bir ışıklandırma sistemi ve herhangi bir duvar ya da yüzeyi ışık kaynağı yeri olarak kullanabilir.

İçerisindeki bölmeler, dokunmaya, sese veya mobil aplikasyon komutlarına karşı duyarlı. Bu ışık kareleri, normal ışık kaynakları olarak hizmet verebilir. Ama eğer parti modundaysanız, ses komutlarına tepki verebilecek şekilde programlayabilir ya da daha ileri giderek uzun ışık sekansları yaratabilirsiniz. Ampulleri ise fazla ısınma riskine karşı kendisini kapatacak şekilde tasarlanmış.

Yağmur Yağmaya Başlayınca Kapanan Pencereler

Dünyanın bazı bölgelerinde hava ani bir şekilde değişebiliyor. Aynı gün içerisinde güneş ve hemen sonrasında sağanak yağışa maruz kalabiliyoruz. Bu durumun yarattığı sorunların önüne geçmek için neden pencereleri akıllı hale getirmeyelim?

Tilt Smart Home bu hizmeti sunan otomatik perdeler ve pencereler üretiyor. Güneş enerjisi ile çalışan bu eşyalar, hava durumunu takip ederek gerekli karartma ve aydınlatmayı önceden belirlenmiş tercihlere göre ayarlayabiliyor.
İngiltere gibi yağmurlu yerlerde yaşayanlar içinse daha cazip bir fonksiyon var. Eğer dışarıda yağmur varsa pencereyi kapatabiliyor. Buna ek olarak bir pratik püf noktası daha verelim: Eğer pencerelerin yağmurdan kapandığını görüyorsanız, çamaşırlarınızı da içeri almanız gerektiğini unutmayın!

Dokunmatik Ekranlı Kahve Masası

Kahve masaları ve kitaplık raflarına entegre edilen dokunmatik ekranlar, gelecekte daha çok tasarımda yerini alacak ve teknoloji ile ev dizaynı arasındaki çizgiyi daha da bulanıklaştıracak.

İlk bakışta sıradan bir kahve masası gibi görünen La Table Kineti‘nin, daha yakından bakıldığında çok büyük bir dokunmatik ekran olduğunu anlıyoruz. Üreticilerin iddiasına göre, su geçirmeyen ve kırılmaz 43 inçlik bu ekran, Windows 10 işletim sistemi ile çalışıyor. Bir PC olduğu için PC’ye bağlanabilen tüm aksesuarlar bu masaya da bağlanabiliyor. Ama birçoğumuz için kahve içerken Instagram gezebileceğimiz bir platformdan öteye gidemeyecek.

Hazırlayan: Emre Karadeniz | Kaynak

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

bilim ve bilimkurgu

Bir Teknoloji Katalizörü Olarak Bilimkurgu

Bilimkurgu dünyasında yaratıcılık sınır tanımıyor. Uzak galaksileri hayal etmekten ütopik toplumlar yaratmaya kadar vizyon sahibi …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin