bilimkurgu kulubu

Bilim & Teknoloji facebook beyin okuma

Tarih: 2 Mayıs 2017 | Yazar: İnanç Kaya

0

Facebook Beyin Kontrollü Yazı Teknolojisi Üzerine Çalışıyor

Facebook bilimkurguyu gerçekleştirmek istiyor…

Birkaç yıl içinde dakikada en az 100 kelimelik mesajı sadece düşünerek yazabilirsiniz desek, size bilimkurgu gibi geleceğini biliyoruz. Ancak dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook bunun için start verdi bile. Facebook yöneticisi Regina Dugan, bir konferanstaki açıklamasında, 60 araştırmacı ile Facebook’un “Zihin Okuma-Vizyonu” üzerine çalıştıklarını söyledi. Önlerinde aşılması gereken tek engelinse, beyin etkinliğini izleyebilmek için başın üstüne yerleştirilecek implantların şimdiye kadar geliştirilenlerden çok daha iyi ve hassas olması gerektiği.

Bu sensör görevi görecek olan implantlar, beyin aktivitelerini doğru ölçebilmek için beynin her santimetresinde saniyenin yüz binde biri oranında aktif olmalı. İşte 60 araştırmacı birkaç yıla kadar buna çözüm bulabilmek için sınırsız teknolojik imkanlar ile laboratuvarlarında çalışmalar yapıyorlar.

facebook beyin okuma

Yapılan bu çalışmaların bir hayal ürünü olmadığını, zaten bilgisayar destekli telepatinin gerçeğe dönüştürülebileceğini dile getiren Dugan, Stanford Üniversitesi’nin son çalışmasını örnek gösterdi. Dugan, günümüzde bazı felçli insanlar üzerinde kullanılan bu teknolojinin beyin aktivitelerini dakikada 8 kelime ile okuyabildiğini dile getirerek, harfleri tanıma esasına dayalı kısa mektuplar bile yazabildiklerini belirtti. Elbette bu örnekler henüz çok erken safhanın ürünleri ve geliştirilmeleri gerekiyor. Facebook’un yapmak istediği proje ise, zamandan kazanıp, harfleri tek tek tanıyıp bilgisayara aktarmaktan çok daha fazlasını vaat ediyor ve doğrudan düşünce okumaya geçiş niteliği taşıyor.

Hatta bu teknoloji sayesinde, ana dilinizdeki düşünceleri başka dillere çevirme imkanı da doğacak. Örneğin, Çince düşünüp karşı tarafa bu düşünceyi İspanyolca olarak iletebileceksiniz. Bilimkurgudan fırlamış gibi dursa da bu teknolojileri yaratmak imkansız değil. Hatta klasik anlamda dil öğrenmenin tarihe karışacağını bile söyleyemek mümkün.

facebook beyin okuma

Bu tip bir teknolojiden bahsedenler arasında Elon Musk da var. Musk, elektrikli otomobil üreticisi Tesla ve uzay şirketi SpaceX ceo’su olarak geçen yılki bir konferansında, bilgisayarların insanlar için yapay sinir dokusu gibi çalışacağı günlerin geleceğinden dem vurmuş ve bu teknolojinin ileride yapay zeka ile bütünleşmemize katkı sağlayacağını belirtmişti.

Google’ın Gelecek Laboratuvarı ve ABD Savunma Bakanlığına bağlı araştırma kurumu DARPA’nın da söz konusu teknoloji üzerine çalıştığı biliniyor. Bizden önceki kuşakların 500 yılda göremeyecekleri gelişmeleri, şimdiki kuşakların 50 yıl gibi kısa bir sürede görecekleri kadar hızlı bir teknoloji çağına girdik.

“Bilimkurgu hayal eder, bilim gerçekleştirir” çağına hoş geldiniz…

Hazırlayan: İnanç Kaya | Kaynak

Etiketler: , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Dünyalı...