bilimkurgu kulubu

Bilim & Teknoloji

Tarih: 22 Mayıs 2015 | Yazar: Konuk Yazar

0

Evrendeki En Gelişmiş Uygarlık Bizimkisi Mi?

Evet, böyle bir olasılık var.

Bununla beraber, evrenin ya da galaksimizin farklı köşelerinde Dünya üzerindeki insan uygarlığından çok daha gelişmiş uygarlıkların varlığı daha büyük bir ihtimal.

Bugünkü bilgilerimize göre; uygun şartlar mevcutsa, Dünya benzeri bir gezegende karbon temelli yaşam zaten kendiliğinden gelişiyor. Bunu defalarca, dünyanın her köşesinde test ettik, gözlemledik ve onayladık. Sadece Samanyolu’nda; dünya benzeri şartları (uygun ısı, yerçekimi, kimyasal yapı) taşıyan en az 50 milyar gezegen olduğundan da artık haberdar olduğumuza göre, bu gezegenlerin önemli bir kısmında gelişkin medeniyetlerin var olma ihtimalleri, olmama ihtimalinden yüksek.

Yine de, bu uygarlıklara ait elimizde hiçbir kanıt bulunmadığı gerçeğini göz önünde bulundurmak durumundayız. Dolayısıyla “bilimsel olarak” en gelişmiş uygarlık dünyadır diyemeyeceğimiz gibi, dünyadan daha gelişmiş uygarlıklar da vardır diyemeyiz. Bu konuda bir kanıt elde edene kadar sadece “olabilir” yahut, “kuvvetle muhtemel” demekle yetinmek durumundayız.

Not: Dikkat ederseniz genel anlamıyla yaşamın var olup olmadığını değil, bizden gelişkin uygarlıkların varlığını sorguluyoruz. Dünya dışı yaşam üzerine var mı yok mu şeklinde tartışmak dahi artık biraz ayıp kaçıyor. Çünkü yaşamın, en azından gezegenimizde de örneklerini halen gördüğümüz basit yaşamın oralarda bir yerlerde varlığının, hatta evren içerisindeki muhtemel yaygınlığının neredeyse kaçınılmaz bir durum olduğu düşünülüyor. Yine kesin bir şey söylemek mümkün değil; ancak bizden gelişkin varlıklar olduğunu iddia etmekten çok daha rahat bir şekilde, evren içerisinde başka yaşam formlarının olduğunu söyleyebiliriz.

Hazırlayan: Zafer Emecan

Etiketler: , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...