elon-musk

Elon Musk’tan Ölümsüz Diktatör Uyarısı

Tesla, SpaceX ve Solarcity gibi şirketlerin kurucusu olan milyarder girişimci Elon Musk, yapay zekâ konusunda yine temkinli bir çıkış yaptı. Musk, yapay zekânın ‘insanların hiç kurtulamayacağı ölümsüz bir diktatör’ yaratma riski taşıdığı konusunda uyarıda bulundu. Yönetmen Chris Paine’in yapay zekâ hakkında çektiği Do You Trust This Computer? (Bu Bilgisayara Güveniyor Musunuz?) ismini taşıyan belgeselde konuşan Musk, şu ifadeleri kullandı:

“Eğer bir şirket ya da küçük bir grup insan tanrısal bir dijital süper zekâ yaratırsa dünyayı ele geçirebilirler. Kötü bir diktatör eninde sonunda ölecektir. Fakat yapay zekâ için ölüm diye bir şey yoktur; sonsuza dek yaşar. Hiçbir zaman kurtulamayacağımız ölümsüz bir diktatör haline gelir.”

Musk, yapay zeka ile insanoğlu arasında yaşanacak bir güç mücadelesinde kazanan taraf olmamızın oranını da açıkladı. Musk’a göre, süper zeki bir yapay zekaya karşı girişilecek mücadelede insanoğlunun kurtulma şansı sadece yüzde 10.

elon-musk

Otoriter hükümetler tarafından yaratılan yapay zekâların, kendilerini geliştirmek suretiyle bu hükümetleri alt edebileceklerini ve kendi diktatörlüklerini kurabileceklerini söyleyen Elon Musk, yapay zekâya dayalı diktatörlük rejimlerinin sürekli olabileceğini, yani “ölümsüz diktatörlük” altında yaşayabileceğimizi kaydetti.

Rusya’nın halihazırda çalışmalar yaptığını hatırlatan ünlü iş adamı, Çin’in 2020 yılında başlatacağı Sosyal Kredi Sistemi ile birlikte kişilerin sosyal medya verilerinden hareketle bir toplumsal düzen yaratmayı amaçladığını aktardı. Elon Musk uzun süredir, yapay zekâ çalışmalarının uluslararası kontrole girmesini ve denetlenmesini talep ediyordu.

Hazırlayan: Ayşe Tülü| Kaynak

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

makine cahit arf

1958 Erzurum Yapay Zekâ Konferansı

Dünya tıp literatüründe Behçet hastalığını ilk kez tanımlayan Hulusi Behçet ile birlikte dünya bilim tarihine …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin