bilimkurgu kulubu

Bilim & Teknoloji elon-musk

Tarih: 22 Nisan 2017 | Yazar: Ruhşen Doğan Nar

0

Elon Musk’tan Küresel Vatandaşlık Geliri Açıklaması

Yapay zeka teknolojisinin gelişimiyle birlikte, büyük ölçekte bir otomasyonun ortaya çıkması bekleniyor. Otomasyon sonucunda büyüyecek olan işsizlik sorununa bir çözüm olarak, Küresel Vatandaşlık Geliri öneriliyor. Elon Musk da bunu önerenler kafilesine katıldı. Birçok farklı şekli olsa da Küresel Vatandaşlık Geliri, devletin veya bir kamu kurumunun, çalışma durumuna bakılmaksızın her vatandaşa sabit ücret verdiği bir sistemdir.

Bu fikir bir süredir ortalıkta. Barack Obama, Wired ile röportajında kısaca bu konuya değinmişti. İsviçre, geçen Haziran ayında bu sistemi uygulamayı denemiş; ancak vatandaşların oylarıyla reddedilmişti. CNBC’ye verdiği röportajda Elon Musk, şu anda Küresel Vatandaşlık Geliri dışında bir seçenek görmediğini belirtti:

“Otomasyon sebebiyle Küresel Vatandaşlık Gelirine geçme ihtimalimiz çok yüksek. Evet, başka ne yapılabileceği konusunda emin değilim. Bence bu gerçekleşecek.”

elon-musk

Önümüzdeki senelerde birçok meslek, otomasyon yüzünden yok olacak. Örneğin şoförlük, (ister taksi şoförü olsun isterse kamyon şoförü) yavaş yavaş tarihin tozlu sayfalarına karışacak. Garsonluktan tutun yazarlığa kadar birçok meslek de aynı sorunla karşı karşıya.

Peki, bunun etkisi ne olacak? Musk şöyle açıklıyor:

“Bu, daha az kamyon şoförüne ihtiyacımız olacağı anlamına geliyor. Ayrıca kamyon şoförlüğünün, bir şoförün bütün bir kamyon filosunu yöneteceği bir tür filo operatörlüğüne dönüşeceği de öngörmek zor değil. Bu dönüşümde, bazı insanlar kaçınılmaz olarak işlerini kaybedecek veya daha az ücretle çalışmayı kabul edecek.”

surucusuz-araba

Musk bu noktada devletin, işini kaybeden vatandaşlara Küresel Vatandaşlık Geliriyle destek olabileceğine inanıyor. Tesla ve SpaceX şirketlerinin CEO’su Elon Musk elbette otomasyonun düşmanı değil. Musk, “İnsanların daha karmaşık, daha ilgi çekici işler yapabilecekleri çok daha fazla zamanı olacak. Tabii, daha çok boş zamanı da,” diyor.

Bu dönüşüm elbette hemen yarın gerçekleşmeyecek. Ancak otomasyonun, bazı endüstrileri yeniden tanımlayacağı açık. Bu dönüşümü kolaylaştırmanın bir yolu olmalı ve işte Küresel Vatandaşlık Geliri aradığımız yanıtın ta kendisi olabilir.

Kaynak

Etiketler: , , , , ,


Yazar Hakkında

1988, İzmir doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Mütercim-Tercümanlık okudu. İngilizce öğretmenliği yapmakta. 2016 Şerzan Kurt Öykü Ödüllerinde Türkçe Öykü dalında ödüle layık görüldü. Bilimkurgu öykülerinden oluşan ilk kitabı "İçimdeki Robot", Yitik Ülke Yayınları'ndan 2019 yılında çıktı. İthaki Yayınları’nın “Yeryüzü Müzesi” ve Yitik Ülke Yayınları’nın “Mutsuz Aşk Vardır” derlemelerinde öyküleriyle yer aldı. «Uyan!» adlı bilimkurgu fankiti, Fanzin Apartmanı tarafından basıldı. Çeşitli dergi ve fanzinlerde öyküleri yayımlandı.